Pogonowski przed komisją śledczą. Na Śląsku ludzie bez wody po awarii

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 57
Krzysztof Pogonowski, były szef ABW zatrzymany nad ranem przez policję, stawił się i zeznaje przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Co jeszcze dzieje się w południe? W Piekarach Śląskich doszło do awarii wodociągu i wielu mieszkańców jest bez wody. Premier Donald Tusk zapowiedział budowę terminala zbożowego w Gdańsku.

ABW i system Pegasus – Pogonowski przed komisją

Były szef ABW Piotr Pogonowski zeznając przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa, zapewnił, że Agencja zakupiła wszystkie niezbędne systemy gwarantujące skuteczne realizowanie jej obowiązków. Jednocześnie zaprzeczył, by miał wiedzę o zakupie systemu Pegasus przez ABW, wskazując, że informacje te pochodzą z mediów.

Wskazał również, że sposób procedowania komisji narusza interesy państwa. – Debaty o formach i metodach pracy operacyjnej służb na forum publicznym osłabiają bezpieczeństwo narodowe – ostrzegał Pogonowski. W międzyczasie przewodnicząca Magdalena Sroka wykluczyła z posiedzenia Marcina Przydacza i Mariusza Goska, którzy zwracali uwagę na to, że TK podważył konstytucyjność powołania komisji śledczej.  


Pegasus - gorący spór 

W obliczu rosnącego napięcia między przedstawicielami komisji a byłym szefem ABW, temat Pegasusa nadal budzi wiele kontrowersji. Przede wszystkim opozycja zarzuca PiS, że bezprawnie inwigilowało oponentów w latach 2018-2021. W ostatnich miesiącach okazało się, że na kontrolę operacyjną zgodę wyrażały za każdym razem sądy, co potwierdzili m.in. minister Adam Bodnar i sędzia Igor Tuleya. To, według prawicy, ucina temat nielegalnego stosowania Pegasusa. Rządzący przekonują, że ówczesna władza stosowała Pegasusa, by inwigilować oponentów. PiS odbija piłeczkę, wskazując, że chodziło głównie o osoby podejrzane o ciężkie przestępstwa, korupcję (Sławomir Nowak), terroryzm czy szpiegostwo (Paweł Rubcow). 

Jest też spór o Trybunał Konstytucyjny - obecna koalicja nazywa go "trybunałem Julii Przyłębskiej" i odmawia stosowania się do orzeczeń. Według PiS to dewastowanie państwa prawa i wybieranie sobie takich wyroków, które pasują obecnej władzy. 

Awaria wodociągu w Piekarach Śląskich

Mieszkańcy Piekar Śląskich oraz okolicznych miejscowości zmagają się z brakiem dostępu do wody po poważnej awarii wodociągu o średnicy 800 mm. Na ul. Bytomskiej powstało rozlewisko, które sparaliżowało ruch w okolicy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zapewniło, że beczkowozy dostarczają wodę mieszkańcom, ale jej spożycie wymaga wcześniejszego przegotowania. Wodociągowcy rozpoczęli prace naprawcze, jednak nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia. Awaria dotknęła mieszkańców Piekar Śląskich, Radzionkowa, Bytomia i kilku innych miejscowości. 


Terminal zbożowy w Gdańsku – plany premiera Tuska

Premier Donald Tusk zapowiedział ukończenie budowy terminalu zbożowego w Gdańsku do 2026 roku. Inwestycja ma być odpowiedzią na problemy związane z napływem zboża z Ukrainy i zagwarantować pełną kontrolę państwa nad eksportem zboża.

– To terminal w pełnej dyspozycji państwa polskiego. Dzięki niemu Polska zyska większą niezależność w handlu zbożem – podkreślił Tusk.  

"Solidarność" nie chce Hołowni w Sali BHP

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda wycofał zgodę na wynajem historycznej Sali BHP w Gdańsku Szymonowi Hołowni. Sala miała być miejscem inauguracji jego prekampanii prezydenckiej, jednak według Dudy nie takie były ustalenia.

– Sala miała służyć spotkaniu marszałka Sejmu z obywatelami, a nie prekampanii wyborczej – zaznaczył Duda. Decyzja wywołuje debatę na temat wykorzystywania miejsc historycznych do celów politycznych.

ZUS: Ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe w listopadzie. Program pozwala mikroprzedsiębiorcom na zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za wybrany miesiąc w roku.

Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, ale nie dotyczy składki zdrowotnej ani opłat za pracowników. Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie. Część mikroprzedsiębiorców jest z tego udogodnienia wyłączona.  – To realna pomoc dla najmniejszych przedsiębiorców w trudnym czasie – zapewnia ZUS. 


Obajtek oskarża obecny zarząd Orlenu

Były prezes Orlenu, Daniel Obajtek, złożył zawiadomienie do prokuratury, oskarżając obecny zarząd spółki o działanie na jej szkodę. Zarzuty dotyczą m.in. zaniechania inwestycji i wypłacenia 15 mld zł na rekompensaty za zamrożenie cen gazu.

– Nie widzę żadnych nowych inwestycji. Obecny zarząd zarzyna kurę znoszącą złote jaja – skomentował Obajtek na konferencji prasowej. Obecny zarząd Orlenu zapowiedział również dochodzenie roszczeń wobec działań poprzedniego kierownictwa giganta z Płocka.   


Fot. były prezes ABW, prof. Piotr Pogonowski/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj57 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (57)

Inne tematy w dziale Polityka