Śmiertelne zagrożenie, którego nie widać ani nie czuć. Tlenek węgla, znany jako czad, każdego roku zbiera śmiertelne żniwo w polskich domach, najczęściej w okresie zimowym. Dlaczego jest tak niebezpieczny, jak się przed nim chronić i co robić, aby uniknąć tragedii? Poznaj najważniejsze informacje, które mogą uratować Tobie albo Twoim bliskim życie.
Policja: 12 śmiertelnych zatruć czadem w tym roku
Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest jednym z najbardziej podstępnych zagrożeń w mieszkaniach i domach. Bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku, może prowadzić do śmiertelnych zatruć, zanim ofiara w ogóle zorientuje się, że jest narażona na jego działanie.
Ostatnie dane przekazane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej tylko potwierdzają powagę problemu: od października w Polsce z powodu zatrucia czadem zmarło już 12 osób, a 255 zostało poszkodowanych.
Cichy zabójca w naszym domu
Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw takich jak gaz, węgiel czy drewno, szczególnie w warunkach niedostatku tlenu. Wadliwa wentylacja, nieszczelne przewody kominowe, czy brak odpowiedniej konserwacji urządzeń grzewczych to główne przyczyny emisji tego śmiertelnego gazu w budynkach mieszkalnych.
Czad wnika do organizmu przez układ oddechowy, gdzie wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen. Blokuje to dopływ tlenu do komórek, co prowadzi do powolnego uduszenia organizmu, mimo że powietrze wydaje się czyste. Przy wysokich stężeniach czadu efekty są dramatyczne: może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności serca, zawału, a w skrajnych przypadkach – do śmierci.
Tak można uniknąć zagrożenia czadem. Wyjaśniamy
Eksperci apelują o stosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych. Instalacja czujników tlenku węgla to jedna z najskuteczniejszych metod ochrony. Urządzenia te, montowane w odległości 70-100 cm od podłogi, są w stanie wykryć obecność czadu i ostrzec alarmem dźwiękowym. Równie ważne jest regularne sprawdzanie szczelności i drożności przewodów kominowych, a także wietrzenie pomieszczeń, szczególnie tych, w których znajdują się urządzenia gazowe lub piece. Eksperci przypominają również, aby nigdy nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, co mogłoby utrudnić przepływ powietrza i zwiększyć ryzyko gromadzenia się tlenku węgla.
Objawy zatrucia czadem bywają trudne do rozpoznania, ponieważ często przypominają inne dolegliwości. Mogą to być zawroty i ból głowy, osłabienie, nudności, wymioty, drgawki czy zaburzenia oddechu i tętna. W przypadku podejrzenia zatrucia należy natychmiast opuścić zagrożony budynek i wezwać pomoc medyczną.
Tego dowiedziałeś się z naszego artykułu:
- Czad jest bezbarwnym, bezwonnym i pozbawionym smaku gazem, który powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw;
- Zatrucie tlenkiem węgla blokuje dopływ tlenu do organizmu, prowadząc do poważnych skutków zdrowotnych, w tym śmierci;
- Głównymi przyczynami emisji czadu są wadliwa wentylacja, nieszczelne przewody kominowe i brak konserwacji urządzeń grzewczych;
- Objawy zatrucia czadem to zawroty głowy, osłabienie, wymioty, drgawki i zaburzenia oddechu;
- Aby uniknąć zagrożenia, należy instalować czujniki tlenku węgla, regularnie kontrolować przewody kominowe i wietrzyć pomieszczenia.
MB
Fot. Piec/kuchenka na węgiel/drewno. Źródło: Pixabay.com
Inne tematy w dziale Polityka