Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Pompy ciepła przestały się opłacać. Wyjaśniamy, dlaczego tak jest

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 148
Pompy ciepła, niegdyś uważane za jedną z najefektywniejszych i najbardziej ekologicznych technologii grzewczych, obecnie zderzają się z kryzysem zaufania na polskim rynku. Choć jeszcze kilka lat temu ich sprzedaż rosła w imponującym tempie, rok 2023 przyniósł gwałtowne spowolnienie, a problem wysokich rachunków za energię elektryczną stawia pod znakiem zapytania ich opłacalność. Tłumaczymy, dlaczego tak się dzieje.

Od rekordów sprzedaży do wyraźnego spadku

Do 2022 roku pompy ciepła były liderem wśród wybieranych technologii grzewczych. W Polsce co trzecie nowe urządzenie grzewcze to pompa ciepła. W 2023 roku już ponad 300 tys. gospodarstw domowych korzystało z tego rozwiązania. Jednak w bieżącym roku sprzedaż pomp ciepła spadła aż o 30%, co jest kontynuacją trendu obserwowanego od 2022 roku.

Według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), w 2024 roku sprzedanych zostanie około 80 tys. pomp typu powietrze-woda i zaledwie ponad 8 tys. pomp gruntowych. To znacznie mniej niż w poprzednich latach - podaje portal money.pl.


Wzrost kosztów eksploatacji: stąd "rachunki grozy"

Choć pompy ciepła miały być najtańszym i najbardziej efektywnym sposobem ogrzewania, wielu użytkowników zaczęło skarżyć się na ogromne rachunki za energię elektryczną. Tzw. "rachunki grozy" stały się tematem ogólnokrajowej debaty.

Eksperci wskazują na kilka głównych problemów, w tym źle dobrane urządzenia, "wampiry energetyczne" oraz błędy montażowe. Sytuację dodatkowo zaostrzyła głośna sprawa, w której właściciel pompy ciepła opisał swoje doświadczenia z wysokimi rachunkami na spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Resort klimatu zapowiedział wówczas zbadanie tej konkretnej sprawy.


Co dalej z rynkiem pomp ciepła?  

Zdaniem Pawła Lachmana, pompy ciepła nie tracą na opłacalności w dłuższej perspektywie. - Problemy, z jakimi mierzy się rynek, nie wynikają z rzekomej nieopłacalności pomp ciepła, lecz z wyzwań związanych z ich poprawną instalacją i użytkowaniem – wyjaśnia. Eksperci podkreślają, że w Polsce rynek rozwijał się harmonijnie do 2021 roku, jednak obecnie wymaga większej edukacji użytkowników i poprawy standardów instalacyjnych.

Tego dowiedziałeś się z naszego tekstu:

  • Pompy ciepła odnotowały spadek sprzedaży o 30 proc. w 2023 roku
  • W Polsce z pomp ciepła korzysta ponad 300 tys. gospodarstw domowych
  • "Rachunki grozy" wynikają z błędów instalacyjnych, złego doboru urządzeń oraz dodatkowych kosztów związanych z "wampirami energetycznymi"
  • Eksperci twierdzą, że technologia nadal jest opłacalna, ale wymaga poprawy standardów instalacji i edukacji użytkowników
  • Branża potrzebuje większej stabilizacji oraz wsparcia w eliminowaniu problemów eksploatacyjnych.


Źródło: Wp.pl, money.pl

MB

Fot. Pompa ciepła (źródło przykładowe). Źródło: Pixabay.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj148 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (148)

Inne tematy w dziale Gospodarka