Zmarła legenda polskiej muzyki i kompozytor. Te utwory znała cała Polska

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
W nocy z 30 listopada na 1 grudnia odszedł Ryszard Poznakowski, muzyk Trubadurów, Czerwono-Czarnych. Jego przeboje nuciła cała Polska. Co jeszcze dzieje się 1 grudnia? Niemieckie media rozpisują się o polskim "kierowcy Rambo". Prezydent Andrzej Duda wkrótce podejmie decyzję ws. wolnej Wigilii i niedziel handlowych.

Śmierć Ryszarda Poznakowskiego  

Minionej nocy w wieku 78 lat zmarł Ryszard Poznakowski, kompozytor i muzyk związany z zespołami Trubadurzy oraz Czerwono-Czarni. Informację o jego śmierci podała Budka Suflera, która we wpisie na Facebooku podkreśliła wkład Poznakowskiego w polską muzykę: "Minionej nocy, po nierównej walce człowieka z chorobą, odszedł Ryszard Poznakowski. Czerwono Czarni oraz Trubadurzy to zespoły, w których Ryszard Poznakowski był sercem i duszą".

Najbardziej znane przeboje Poznakowskiego to "Mały książę", "Gdzie się podziały tamte prywatki" czy "Znamy się tylko z widzenia". 

Artysta był również liderem zespołu Poznakowski Band i przewodniczącym Stowarzyszenia Artystów Wykonawców SAWP. Pisał dla takich gwiazd jak Krzysztof Krawczyk, Alicja Majewska czy Zbigniew Wodecki. W styczniu tego roku otrzymał Paszport Polityki za całokształt działalności artystycznej. 


Szalony rajd Polaka na niemieckich autostradach

W Nadrenii Północnej-Westfalii doszło do dramatycznego zdarzenia, które niemieckie media określiły mianem "rajdu Rambo". 30-letni Polak, prowadząc ciężarówkę, staranował aż 50 pojazdów na autostradach A46 i A1. W wyniku wypadków rannych zostało 26 osób, w tym 8 ciężko. Świadek Florian Koch relacjonował: - Ciężarówka Polaka minęła mój pojazd o centymetry. Kierowca pędził, bez hamowania - czytamy na stronie radia RMF FM. 

Mężczyzna został zatrzymany przez niemiecką policję po 60-kilometrowym pościgu. Media sugerują, że mógł znajdować się pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Wolna Wigilia od 2025 roku? Spory wokół nowej ustawy

Nowelizacja ustawy o dniu wolnym od pracy w Wigilię wywołała spore kontrowersje. W środę Sejm przegłosował projekt, który zakłada wprowadzenie wolnej Wigilii od 2025 roku, przy jednoczesnym wprowadzeniu dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu. To nie podoba się Lewicy i PiS. Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka powiedziała: "Pan prezydent będzie chciał się wsłuchać w głos przedstawicieli pracowników i strony związkowej".

Projekt trafi teraz do Senatu, gdzie planowane są poprawki, by przywrócić pierwotne założenie ustawy, czyli wolną Wigilię bez dodatkowych niedziel handlowych. Jak zapowiedziała Anna Maria Żukowska z Lewicy: "Chcemy wrócić do kształtu zakładającego wolną Wigilię". 


Cyfryzacja egzaminów?

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski w rozmowie z PAP zapowiedział, że priorytetem na najbliższe lata jest cyfryzacja egzaminów. W krótszej perspektywie celem jest wprowadzenie całkowicie cyfrowego systemu oceniania prac egzaminacyjnych.

„Chciałbym, żeby uczeń usiadł przed komputerem, zdał egzamin i błyskawicznie otrzymał wynik” – przyznał Zakrzewski.

Proces ten nie obejmie jeszcze wszystkich egzaminów w maju 2025 roku, ale system już jest testowany, a egzaminatorzy przechodzą odpowiednie szkolenia. Dyrektor CKE podkreślił również znaczenie ludzkiego wkładu w proces oceniania: „Człowiek jest tu najważniejszy – i ten, który zdaje, i ten, który sprawdza". 

 

Fot. Ryszard Poznakowski/arch. PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj40 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (40)

Inne tematy w dziale Polityka