Karol Nawrocki dostał oficjalne poparcie od władz PiS. Rada Polityczna zdecydowała, że historyk i prezes IPN będzie kandydatem w wyborach prezydenckich w maju 2025 roku. Tłumaczymy przy okazji, jakie formalności musi spełnić formalne wymogi, by wziąć udział w wyścigu o najważniejszy urząd w państwie.
PiS poparło Nawrockiego
- Uznaję, że uchwała ws. poparcia dla Karola Nawrockiego jako kandydata na prezydenta została podjęta - powiedział Jarosław Kaczyński podczas posiedzenia Rady Politycznej PiS. Członkowie partii jasno deklarowali, że chcą, by Nawrocki wystartował. Krzyczeli "popieramy". - Dziękuję za Wasze zaufanie i poparcie. Niech żyje Polska - odparł prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Wiadomo, że sztabem wyborczym pokieruje Paweł Szefernaker, były wiceszef MSWiA, który zbierał szlify w trakcie zwycięskiej dla PiS kampanii w 2015 roku u boku Andrzeja Dudy i Beaty Szydło. Do ścisłego grona sztabowców wszedł europoseł Patryk Jaki. Równoważyć "młodych wilczków" ma starszyzna, czyli Jacek Kurski i Mariusz Błaszczak.
Kto może ubiegać się o prezydenturę w Polsce?
Aby ubiegać się o urząd prezydenta Polski, kandydat musi spełnić określone wymogi formalne oraz przejść procedury związane z rejestracją w wyborach prezydenckich.
- Kandydat musi być obywatelem Polski
- Musi mieć ukończone 35 lat w dniu wyborów
- Kandydat nie może być pozbawiony praw wyborczych ani zdolności do czynności prawnych na mocy prawomocnego wyroku sądu
- Kandydat musi wyrazić pisemną zgodę na kandydowanie
Formalne procedury rejestracji
Kandydat musi zostać zgłoszony przez zarejestrowany komitet wyborczy wyborców i zebrać co najmniej 1000 podpisów obywateli popierających utworzenie tego komitetu.
Następnie jest procedura zebrania podpisów poparcia - co najmniej 100 000 podpisów obywateli posiadających prawo wyborcze pod kandydaturą. Podpisy te są warunkiem koniecznym do rejestracji kandydata przez Państwową Komisję Wyborczą. Listy podpisów muszą zawierać dane takie jak: imię, nazwisko, numer PESEL oraz adres wyborców popierających kandydata.
Komitet wyborczy musi złożyć wniosek o rejestrację kandydata na prezydenta w Państwowej Komisji Wyborczej. W dokumentacji muszą się znaleźć
- listy podpisów poparcia
- pisemną zgoda kandydata na kandydowanie
- oświadczenie o spełnianiu wymogów ustawowych
PKW weryfikuje zgłoszenie, sprawdzając poprawność podpisów i zgodność dokumentów z wymogami prawnymi. Jeśli wniosek nie zawiera błędów formalnych lub kandydat spełnia wymagania, wówczas jest oficjalnie zarejestrowany i ma prawo ubiegać się o najważniejszy urząd w państwie.
Fot. Karol Nawrocki kandydatem PiS/X @Nawrocki25
GW
Inne tematy w dziale Polityka