Donald Tusk odwiedził Dąbrówkę w województwie warmińsko-mazurskim, by zobaczyć budowę Tarczy Wschód. Co jeszcze dzieje się 30 listopada? Poznaliśmy szefową sztabu Rafała Trzaskowskiego, a Przemysław Czarnek wytłumaczył, dlaczego nie kandyduje w wyborach prezydenckich. W województwie mazowieckim doszło do tragicznego wypadku. Uważaj na odżywkę Whey Protein.
Premier Tusk: Tarcza Wschód to inwestycja w pokój
Premier Donald Tusk podczas wizyty w województwie warmińsko-mazurskim ogłosił zakończenie budowy pierwszego odcinka Tarczy Wschód. Projekt został ukończony przed terminem, co premier określił jako „znaczące osiągnięcie”. Podczas briefingu w Dąbrówce Tusk podkreślił, że inwestycja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na granicach Polski z Rosją, Białorusią i Ukrainą.
- To inteligentnie skomponowany ciąg skutecznej obrony – powiedział premier. Dodał, że projekt nie tylko odstraszy potencjalnych agresorów, ale także wzbudza zainteresowanie i poparcie ze strony innych krajów Unii Europejskiej.
Szef rządu zapewnił, że infrastruktura tego typu będzie wprowadzana na całej wschodniej granicy Polski, by mieszkańcy czuli się bezpieczniej. Koszt przedsięwzięcia to miliardy złotych, jednak, jak podkreślił premier, jest to inwestycja w pokój.
- Pierwszy odcinek Tarczy Wschód na granicy z Rosją gotowy! W trakcie mojego spotkania z żołnierzami 200 metrów od granicy czułem się naprawdę bezpieczny - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk.
Tarcza Wschód - założenia
Tarcza Wschód to program bezpieczeństwa Polski, mający na celu wzmocnienie wschodniej granicy kraju oraz wschodniej flanki NATO. Inicjatywa ta obejmuje budowę systemu umocnień na granicach Polski z Rosją i Białorusią, w tym fortyfikacji wojskowych, fizycznych zapór oraz nowoczesnych systemów monitorowania przestrzeni powietrznej. Chodzi o zabezpieczenie około 700 km granicy, z czego 400 km przypada na granicę z Białorusią. Realizacja projektu rozpoczęła się w 2024 roku, a jego zakończenie planowane jest na 2028 rok. Szacowany koszt Tarczy Wschód wynosi około 10 miliardów złotych, obejmując głównie wydatki materiałowe.
Projekt jest budowany we współpracy z państwami bałtyckimi. Podnosi to w założeniach rangę wschodniej flanki NATO. Tarcza Wschód według planu ograniczy zagrożenie militarne ze wschodu, ograniczy mobilność wojsk przeciwnika i da czas ludności cywilnej na przygotowanie się do wybuchu ewentualnej wojny.
Sondaż: płeć prezydenta dla Polaków bez znaczenia
Z najnowszego sondażu Radia Zet wynika, że dla 61% Polaków płeć kandydata na prezydenta nie ma znaczenia. Wśród osób mających preferencje, 35% wskazuje mężczyznę, a jedynie 4% kobietę jako idealnego kandydata. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk cieszy się największym poparciem wśród potencjalnych kandydatek z Lewicy, wyprzedzając Magdalenę Biejat.
Była premier Beata Szydło, rozważana jako kandydatka PiS, spotkała się z największym negatywnym elektoratem – aż 66% badanych oceniło ją negatywnie. Z kolei wśród mężczyzn 40% opowiada się za mężczyzną jako prezydentem, natomiast kobiety w 64% deklarują obojętność wobec płci kandydata.
Trzaskowski zapowiada sztab wyborczy
Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP, ogłosił, że szefową jego sztabu wyborczego zostanie Wioletta Paprocka. Podczas briefingu przed Areną Gliwice prezydent Warszawy zachęcał do udziału w konwencji KO, zaplanowanej na 7 grudnia.
- Musimy wykonać kolejny krok. Wybory prezydenckie to w pewnym sensie druga tura wyborów parlamentarnych – zagrzewał swój elektorat Trzaskowski. Jego zdaniem, kampania będzie intensywna, a energia jego sztabu musi przypominać tę z lat 2020 i 2023.
Czarnek: Karol Nawrocki to obywatelski kandydat
Były minister edukacji Przemysław Czarnek był gościem w RMF FM i przedstawił Karola Nawrockiego jako najlepszego kandydata na prezydenta, jakiego mogłoby wysunąć PiS.
- To obywatelski kandydat, który musi wygrać wybory w maju – powiedział Czarnek. Jak wyznał, sam nie zabiegał o możliwość kandydowania i nie ma żalu z powodu decyzji partii.
Czarnek zapowiedział, że będzie aktywnie wspierał kampanię Nawrockiego, stawiając na bezpośredni kontakt z wyborcami. Kampania ma być prowadzona w każdym powiecie w Polsce, choć z ograniczeniami budżetowymi.
Tragiczny wypadek w Mącicach
W województwie mazowieckim, na drodze między Przasnyszem a Szczytnem, doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły cztery osoby, a jedna została ranna. Zderzyły się czołowo dwa samochody - Volkswagen Passat i Skoda Superb.
Skoda zapaliła się na skutek zderzenia. Ofiary to 27-letnia para z powiatu olsztyńskiego, 48-letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego i 31-letni mieszkaniec powiatu szczecińskiego. Do szpitala w ciężkim stanie trafił 36-latek. Przyczyny wypadku ustala policja.
Ostrzeżenie GIS: zanieczyszczenie odżywki białkowej
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł przed partią odżywki białkowej Whey Protein sprzedawanej przez Decathlon. W produkcie wykryto metalowe fragmenty.
GIS apeluje o niespożywanie produktu z partii oznaczonej numerem 2429700006. Dystrybutor oferuje możliwość zwrotu w sklepach Decathlon. Inne partie tego produktu pozostają bezpieczne. Jeśli nie oddasz odżywki, wyrzuć ją czym prędzej z domu.
Fot. Premier Donald Tusk/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka