fot. Pixabay
fot. Pixabay

Wyższa pensja niż praca na etacie? Pracownicy zmieniają priorytety

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Co naprawdę liczy się dla polskich pracowników? Badanie przeprowadzone przez panel badawczy „Ariadna” na zlecenie Pracodawców RP ujawnia zmieniające się priorytety na rynku pracy. Wynagrodzenie od lat pozostaje najważniejsze, jednak coraz więcej osób zwraca uwagę na elastyczność zatrudnienia i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Czy tradycyjny etat wkrótce ustąpi miejsca bardziej elastycznym formom pracy?

Praca na etat czy niezależność? Co wybierają Polacy w 2024 roku?

Na zlecenie Pracodawców RP ogólnopolski panel badawczy „Ariadna” zapytał pracowników o preferowane formy zatrudnienia. Okazało się, że 55 proc. osób pracujących mając do wyboru umowę o pracę na etat i umowę cywilnoprawną z wyższym wynagrodzeniem woli otrzymać wyższe wynagrodzenie, a 13 proc. przy podejmowaniu decyzji kieruje się wyłącznie wysokością pensji bez względu na formę wykonywania pracy.


Wśród pięciu najczęściej pojawiających się spraw związanych z pracą najważniejsze były wysokość wynagrodzenia (70 proc.), dobra atmosfera (61 proc.), bezpieczeństwo zatrudnienia (42 proc.), równowaga między życiem zawodowym a prywatnym (32 proc.) i elastyczne godziny pracy (24 proc.). Wielkość wypłaty jest dla pracowników najważniejsza od wielu lat, podobnie jak dobra atmosfera. Zaskoczeniem może być to, że tylko 42 proc. ankietowanych wskazało bezpieczeństwo zatrudnienia. Prawdopodobnie jest to związane z niskim bezrobociem występującym w Polsce od dłuższego czasu, które sprawia, że mniej obawiamy się utraty pracy. Ważne jest również to, że co trzecia osoba biorąca udział w badaniu ceni sobie balans między życiem zawodowym a prywatnym, a także to, że co czwarta osoba chce mieć elastyczne godziny pracy. Wskazuje to pewien trend wzrostu znaczenia elastyczności relacji między pracownikiem a pracodawcą.

Stabilność kontra pensja – co naprawdę liczy się dla polskich pracowników?

Drugie pytanie dotyczyło preferowanej formy zatrudnienia. 76 proc. osób wskazało na umowę o pracę na czas nieokreślony. Ciekawe odpowiedzi dotyczyły tego, czy wyższe wynagrodzenie skłoniłoby ankietowanych do zmiany formy zatrudnienia na bardziej elastyczną. Wynagrodzenie wyższe o 5 do 10 proc. nie byłoby dostatecznym argumentem, zaledwie 3 proc. ankietowanych dopuściłoby zmianę umowy w takiej sytuacji. Kolejne przedziały podwyżki wynagrodzenia były już bardziej atrakcyjne. 11-20 proc. wyższe wynagrodzenie zachęciłoby już 13 proc. ankietowanych a 21-30 proc. większa pensja przekonałaby 22 proc. osób. Podobnie atrakcyjne byłyby jeszcze większe różnice w wynagrodzeniu. Wskazać jednak należy, że 21 proc. nie zmieniłoby formy zatrudnienia na bardziej elastyczną bez względu na ewentualną podwyżkę.


Na pytanie, co jest ważniejsze: stabilność, czy wysokość wynagrodzenia 43 proc ankietowanych (zarówno pracujących, jak i niepracujących) odpowiedziało, że stabilność, 39 proc. wskazało wynagrodzenie. Natomiast wyłącznie wśród osób pracujących wysokość wynagrodzenia ma większe znaczenie niż stabilność (42 proc. do 41 proc.) a kolejne 13 proc. osób wskazuje, że wynagrodzenie zawsze jest ważniejsze bez względu na formę zatrudnienia. W gronie osób pracujących daje to łącznie 55 proc. ankietowanych, którzy przedkładają wysokość wynagrodzenia nad stabilnością pracy.


Polacy chcą niezależności w pracy – co to oznacza dla rynku pracy?

Sprawdzono też, czy pracownicy chcą pracować tylko u jednego pracodawcy, czy też chcą mieć możliwość równoległego wykonywania obowiązków u kilku jednocześnie. Nieco ponad połowa ogółu (54 proc.) a w grupie osób pracujących mniej niż połowa (49 proc.) ankietowanych woli mieć jednego pracodawcę. Aż 27 proc. ogółem (32 proc. wśród osób pracujących) wolałoby pracować dla kilku pracodawców jednocześnie. Ponadto blisko co piąty ankietowany (18 proc. dla ogółu i 19 proc. dla pracujących) chciałby pracować jako niezależny wykonawca. To pytanie wskazuje na dużą potrzebę niezależności i elastyczności oraz na przedsiębiorczość Polaków, którzy chcieliby działać całkiem niezależnie, co umożliwia przede wszystkim prowadzenie własnej działalności.

Wreszcie, w szóstym pytaniu chcieliśmy poznać nastroje pracowników odnośnie sytuacji na rynku pracy. Zapytani o to, jak oceniają szansę na znalezienie lepiej płatnej pracy w ciągu 6 najbliższych miesięcy w 38 proc. ankietowani są przekonani, że szanse są niskie. Tylko 10 proc. ocenia szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy jako wysokie, a 24 proc. jako średnie.

- Rynek pracy się zmienia. Potrzeba elastyczności, którą jeszcze niedawno wskazywaliśmy jako trend głównie wśród młodszego pokolenia, dziś zyskuje na znaczeniu. Wysokość wynagrodzenia i elastyczność świadczenia pracy są obecnie równie ważne co stabilność i bezpieczeństwo – podsumowuje Szymon Witkowski, główny legislator Pracodawców RP.

Tomasz Wypych

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo