fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Zełenski otwiera drzwi do negocjacji z Rosją. Ustępstwa terytorialne za parasol NATO

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 80
Wołodymyr Zełenski otwarcie mówi o możliwych ustępstwach terytorialnych w zamian za wejście Ukrainy do NATO. Polska złożyła wniosek o wsparcie finansowe Unii Europejskiej po wrześniowej powodzi. W Gruzji doszło do masowych protestów przeciwko rządowi. Polskie piłkarki zrobiły krok bliżej awansu na mistrzostwa Europy.

Zełenski gotowy na ustępstwa w zamian za NATO

Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Sky News zapowiedział gotowość do czasowej rezygnacji z okupowanych terenów Ukrainy w zamian za członkostwo w NATO. Prezydent podkreślił, że zaproszenie do Sojuszu powinno obejmować terytorium uznane przez społeczność międzynarodową, choć realnie NATO mogłoby objąć ochroną tylko obszary kontrolowane przez Kijów. Zełenski uważa, że taka decyzja mogłaby zakończyć „gorącą fazę wojny” i stworzyć warunki do dyplomatycznego odzyskania ziem. Dodał, że zawieszenie broni jest kluczowe, aby uniemożliwić Władimirowi Putinowi zajęcie kolejnych terytoriów. W wywiadzie ukraiński lider podkreślił także znaczenie współpracy z nowym prezydentem USA, Donaldem Trumpem, zaznaczając, że chce budować z nim relacje oparte na dialogu i wsparciu.


Plan zakończenia wojny gen. Kellogga

Z kolei CNN ujawniło szczegóły planu generała Keitha Kellogga, specjalnego wysłannika USA ds. Rosji i Ukrainy. Plan zakłada zamrożenie linii frontu i ustanowienie strefy zdemilitaryzowanej, co miałoby doprowadzić do negocjacji między stronami. Rosja mogłaby zostać skłoniona do rozmów przez częściowe zniesienie sankcji, natomiast Ukraina otrzymałaby broń, aby zapobiec dalszym agresjom. Kellogg uważa jednak, że konflikt nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla interesów USA, co wywołuje kontrowersje w kontekście dotychczasowego stanowiska Zachodu.

Polska wnioskuje o pomoc UE po powodzi

Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o wsparcie finansowe z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej w związku z wrześniową powodzią. Zgłoszone przez wojewodów i ministerstwa straty wynoszą ponad 13 miliardów złotych. Wniosek obejmuje koszty związane z odbudową infrastruktury, ewakuacją mieszkańców oraz naprawą sieci energetycznej. Dotychczas na przeciwdziałanie skutkom powodzi przeznaczono ponad 2 miliardy złotych, w tym 640 milionów na zasiłki dla poszkodowanych. Wsparcie finansowe z UE ma pomóc w dalszej odbudowie terenów dotkniętych klęską żywiołową.


Ostre protesty w Gruzji przeciwko rządowi

W Gruzji doszło do masowych protestów po decyzji władz o zawieszeniu rozmów dotyczących wejścia do Unii Europejskiej. Tysiące ludzi zgromadziły się na alei Rustawelego w Tbilisi, a manifestacje odbyły się również w Batumi i Kutaisi. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego do rozproszenia demonstrantów. Zatrzymano 43 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych, w tym około 20 dziennikarzy. Protestujący wyrażają niezadowolenie z polityki rządu i domagają się przyspieszenia integracji z UE.

Polskie piłkarki bliżej awansu na ME

Na arenie sportowej polskie piłkarki odniosły ważne zwycięstwo w pierwszym meczu barażowym o awans na mistrzostwa Europy. W Gdańsku pokonały Austrię 1:0 dzięki bramce Natalii Padilli. Polki, które w poprzednich spotkaniach z Austriaczkami przegrywały, zdołały się zrewanżować i są bliżej upragnionego awansu. Decydujący mecz odbędzie się we wtorek, 3 grudnia, w Wiedniu.

red.

Na zdjęciu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj80 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (80)

Inne tematy w dziale Polityka