fot. PAP
fot. PAP

Skutki kotrowersyjnej dymisji szefa LOT-u. Prezydent Duda napisał list do sędziów TK

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Od kilku dni emocje budzą zmiany w Polskiej Grupie Lotniczej. Prezydent Duda niespodziewanie włączył się do debaty o roli Trybunału Konstytucyjnego. Poznaliśmy orientacyjny termin ekshumacji polskich grobów na Ukrainie. KE wszczęła wobec Polski postępowanie za niewdrożenie unijnych dyrektyw. Jagiellonia Białystok walczyła o utrzymanie dobrej passy, zapewniając kibicom emocjonujący mecz.

Zmiany w zarządzie Polskiej Grupy Lotniczej

Czwartek przyniósł kolejne zmiany w zarządzie Polskiej Grupy Lotniczej (PGL), właściciela PLL LOT. Rada nadzorcza, której przewodniczącym został Łukasz Chaberski, odwołała dwóch członków zarządu. Na czasowe zastępstwo ich obowiązków wyznaczono właśnie Chaberskiego. Decyzje te zbiegły się z przeniesieniem nadzoru właścicielskiego nad PGL z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury.

Odwołanie prezesa PLL LOT Michała Fijoła dzień wcześniej odbiło się także szerokim echem. Według mediów, zdymisjonowanie Fijoła przez radę nadzorcza PLL LOT miało wywołać polityczną awanturę wśród koalicjantów. Fijoła w mediach broni również strona związkowa. Związki wyraziły obawy o przyszłość spółki, podkreślając dotychczasowe sukcesy zarządu pod kierownictwem Fijoła. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział analizę prawną tej decyzji. Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski powiedział, że "źle" ocenia tę decyzję. Zadeklarował, że będzie współpracował z ministrem infrastruktury w celu jej wyjaśnienia. Portal money.pl podaje nieoficjalnie, że Michał Fijoł ma wrócić na stanowisko prezesa PLL LOT.


Prezydent Duda o Trybunale Konstytucyjnym

Prezydent Andrzej Duda skierował list do sędziów Trybunału Konstytucyjnego, podkreślając znaczenie tej instytucji dla polskiego ładu ustrojowego. Krytykował działania organów władzy, które jego zdaniem łamią prawo, nie respektując orzeczeń TK. Prezydent wyraził też wątpliwości co do planów obniżenia budżetu Trybunału. W liście nawiązał do niewykonanego orzeczenia w sprawie świadczeń emerytalnych, apelując o poszanowanie wyroków TK.


Poszukiwania polskich grobów na Ukrainie

Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Anton Drobowycz zapowiedział, że ekshumacje polskich grobów na Ukrainie mogą rozpocząć się w latach 2025-2026. Decyzja ta kończy wieloletni spór między Polską a Ukrainą o prawo do poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar zbrodni wołyńskiej. Drobowycz podkreślił, że nie ma przeszkód formalnych dla takich działań, jednak konieczna jest dobra wola obu stron i odpowiednie przygotowanie dokumentacji.


Komisja Europejska wszczyna postępowania wobec Polski

Komisja Europejska otworzyła dwa postępowania przeciwko Polsce za brak implementacji kluczowych dyrektyw unijnych. Polska nie wdrożyła dyrektywy NIS2 dotyczącej cyberbezpieczeństwa oraz dyrektywy CER zwiększającej odporność infrastruktury krytycznej. Rząd ma dwa miesiące na odpowiedź, w przeciwnym razie sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE. Brak wdrożenia dyrektyw budzi obawy o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej i zgodność działań z unijnymi standardami.

Remis Jagiellonii w Lidze Konferencji

Jagiellonia Białystok zremisowała 3:3 w meczu z NK Celje w ramach Ligi Konferencji Europy. Spotkanie w Słowenii obfitowało w emocje, a oba zespoły stworzyły wiele sytuacji bramkowych. Jagiellonia utrzymała miano niepokonanej w tej fazie rozgrywek, choć pechowy gol samobójczy w końcówce meczu odebrał jej zwycięstwo. Dzięki remisowi drużyna z Białegostoku nadal pozostaje w grze o awans do kolejnej rundy.

red.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj21 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (21)

Inne tematy w dziale Polityka