na zdjęciu: prezydent Rosji Władimir Putin. fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFIEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
na zdjęciu: prezydent Rosji Władimir Putin. fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFIEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Katastrofa rubla, tak źle nie było od 3 lat. Wyjaśniamy, jak do tego doszło

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
We wtorek kurs rubla przekroczył 107 rubli za dolara, osiągając najniższy poziom od początku inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Sytuacja ta wywołała poruszenie zarówno w Rosji, jak i na Zachodzie. Jak to możliwe, że rosyjska waluta tak runęła? Wyjaśniamy, co doprowadziło rubla do takich spadków.

Kurs rubla nurkuje, Kreml robi dobrą minę do złej gry

W środę dolar osiągnął wartość 108,5 rubla, a złotówka – 26,41 rubla. Na platformie X popularność zdobywają hasztagi takie jak #RussianBankCollapse czy #RunAwayRuble, które obrazują powszechne zainteresowanie kryzysem rosyjskiej waluty. Tymczasem rosyjski minister finansów Anton Siluanov stara się przedstawić sytuację w pozytywnym świetle, twierdząc, że dewaluacja rubla wspiera eksport.


Jednak kryzys walutowy idzie w parze z innymi problemami. Stopa procentowa w Rosji wzrosła do 21 proc., co – zdaniem analityków – może pogłębić inflację i osłabić stabilność finansową kraju. Dyrektorka Banku Centralnego Rosji, Elwira Nabiullina, już wcześniej ostrzegała przed nadciągającą katastrofą gospodarczą.


Rosja w obliczu kryzysu gospodarczego

Problemy rubla to tylko część większego obrazu. Jak wynika z danych rosyjskiej agencji statystycznej Rosstat i raportów The Moscow Times, Rosja zmaga się z rekordowym bezrobociem, spadkiem wykorzystania mocy produkcyjnych i kryzysem w przemyśle, który traci dostęp do rynków zachodnich. Prognozy na 2025 rok wskazują na ryzyko stagflacji i dalszego pogarszania się sytuacji gospodarczej.


Korzyści dla eksportu czy upadek gospodarki?

Analityk finansowy Grzegorz Dróżdż zauważa w rozmowie z portalem innpoland.pl że dewaluacja rubla sprzyja rosyjskiemu eksportowi, biorąc pod uwagę niskie zadłużenie kraju i dużą nadwyżkę handlową. Jednak eksperci zwracają uwagę na negatywne skutki sankcji, które osłabiają rosyjski sektor energetyczny i utrudniają międzynarodowe transakcje finansowe.

Bank Światowy podniósł prognozy gospodarcze dla Rosji, przewidując niewielki wzrost PKB w tempie 1,1-1,6% rocznie. Jednak wysokie stopy procentowe, inflacja i problemy z finansowaniem wojny na Ukrainie stanowią poważne wyzwanie dla Kremla.

Decyzja USA o objęciu sankcjami Gazprombanku – kluczowej instytucji obsługującej sektor energetyczny – to jeden z najważniejszych kroków mających na celu osłabienie rosyjskiej machiny wojennej. Amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen zapowiedziała kontynuację działań mających na celu ograniczenie zdolności Rosji do finansowania inwazji na Ukrainę.


Rosja w centrum uwagi mediów społecznościowych

Kryzys rubla wywołał falę komentarzy na platformie X, gdzie użytkownicy dzielą się zarówno memami, jak i poważnymi analizami. Hasztagi takie jak #RussianBankCollapse stały się symbolem upadku rosyjskiej waluty, choć prorosyjskie konta próbują przedstawiać sytuację w bardziej pozytywnym świetle, podkreślając m.in. znaczenie rosyjskich rezerw złota.

Sytuacja rubla to obraz trudnej rzeczywistości gospodarczej Rosji, która mimo prób zachowania pozorów stabilności zmaga się z poważnymi wyzwaniami wewnętrznymi i zewnętrznymi.


Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • o rekordowo niskim kursie rubla
  • o przyczynach załamania rosyjskiej waluty
  • o kryzysie gospodarczym w Rosji
  • wpływie amerykańskich sankcji na rosyjską gospodarkę
  • światowych reakcjach na kryzys rubla

na zdjęciu: prezydent Rosji Władimir Putin. fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFIEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

SW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Polityka