Zapowiedź powrotu Zbigniewa Ziobry, wizyta premiera w Szwecji, deklaracja Karola Nawrockiego ws. ekshumacji na Wołyniu czy spięcia w Parlamencie Europejskim przed kluczowym głosowaniem. Zapraszamy na podsumowanie newsów do godz. 12:00.
Wójcik: Zbigniew Ziobro w grudniu wróci do polityki
Zbigniew Ziobro czuje się już dużo lepiej i w grudniu wróci do swoich czynności politycznych - powiedział w Studiu PAP poseł PiS Michał Wójcik. Ocenił, że żaden sędzia nie zgodzi się na zaakceptowanie wniosku o doprowadzenie b. ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą ds. Pegasusa.
Wójcik powiedział, że Ziobro - który jesienią ub.r. wycofał się z życia publicznego, a w marcu br. wprost poinformował o swoich zmaganiach z chorobą nowotworową - czuje się już dużo lepiej i "w grudniu wróci do swoich czynności politycznych". Jednocześnie Wójcik nie był w stanie potwierdzić, czy były minister sprawiedliwości weźmie udział w pierwszym grudniowym posiedzeniu Sejmu w dniach 4-5 grudnia.
Premier przybył do Szwecji
Premier Donald Tusk w środę przed południem przybył do Szwecji, gdzie weźmie udział w szczycie szefów rządów państw nordyckich i bałtyckich. Celem wizyty jest m.in. podpisanie nowego porozumienia o strategicznym partnerstwie, które ma aktualizować zapisy z 2011 r.
Państwa nordyckie (Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia i Islandia) oraz bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia) tworzą tzw. format NB8. Na dwudniowy szczyt tego formatu, odbywający się w rezydencji Harpsund 120 kilometrów od Sztokholmu, polski premier został zaproszony jako gość specjalny. Zgodnie z zapowiedzią premierzy rozmawiać będą przede wszystkim o stosunkach transatlantyckich, bezpieczeństwie regionalnym i Ukrainie.
Prezes IPN: jesteśmy gotowi do podjęcia prac ekshumacyjnych na Wołyniu
Prezes IPN Karol Nawrocki podkreślił, że instytucja jest gotowa do podjęcia prac ekshumacyjnych na Wołyniu i czeka na formalne potwierdzenie takiej możliwości oraz odpowiedź na wnioski wysyłane stronie ukraińskiej od 2017 r.
We wtorek Ukraina potwierdziła, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium. Decyzja o zniesieniu obowiązującego od 2017 r. moratorium na poszukiwania i ekshumacje szczątków polskich ofiar zbrodni wołyńskiej została ogłoszona podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Radosława Sikorskiego i Andrija Sybihy.
Manfred Weber zarzucił skrajnej prawicy zamiar zniszczenia UE
Manfred Weber, szef Europejskiej Partii Ludowej, zarzucił skrajnej prawicy zamiar zniszczenia Unii Europejskiej. Podczas środowej debaty przed głosowaniem w PE nad składem nowej Komisji Europejskiej, podziękował też za poparcie socjaldemokratom, liberałom, Zielonym i konserwatystom.
Weber powiedział, że w procesie zatwierdzania nowej KE udało się znaleźć platformę porozumienia pomiędzy grupami tworzącymi koalicję większościową w Parlamencie Europejskim, czyli pomiędzy chadekami, socjaldemokratami i liberałami.
Szef największego ugrupowania w PE podziękował także za "konstruktywne wsparcie" Zielonym oraz szefowi Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Nicoli Procacciniemu. Do ugrupowania należą m.in. PiS i Bracia Włosi premierki Giorgii Meloni. "Mamy różne poglądy i walczymy o nie, ale wszystkim nam zależy na tym, żeby znaleźć kompromisy, które posłużą Europejczykom" - powiedział Weber.
Bielan: delegacja PiS w PE nie poprze nowej KE
Adam Bielan, szef polskiej delegacji w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) powiedział podczas debaty w PE, że PiS zagłosuje przeciwko nowej Komisji Europejskiej. Szef delegacji PO-PSL Andrzej Halicki podkreślił natomiast konieczność powołania w PE komisji ds. bezpieczeństwa.
Bielan podczas debaty w Parlamencie Europejskim, po przedstawieniu przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen składu nowej Komisji Europejskiej, skrytykował jej wystąpienie.
Zwrócił uwagę, że von der Leyen w swoim przemówieniu mówiła o konieczności poprawy konkurencyjności Unii Europejskiej, tymczasem, jak podkreślił, to właśnie za jej kadencji konkurencyjność unijnej gospodarki spadła w dramatyczny sposób, zwłaszcza w porównaniu do kondycji gospodarczej rywalizujących z UE globalnych potęg.
na zdjęciu: były minister sprawiedliwości i lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro. fot. PAP/Marcin Obara
SW
Inne tematy w dziale Polityka