fot. gov.pl
fot. gov.pl

Ambasador USA w Polsce rezygnuje ze stanowiska. Z RPA do kraju wraca Polak-zamachowiec

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce poinformował o rezygnacji ze stanowiska. Janusz Waluś, skazany za głośne zabójstwo w RPA, szykuje się do powrotu do Polski. Więcej informacji w podsumowaniu wieczoru.

Ambasador USA w Polsce rezygnuje ze stanowiska

Ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski, ogłosił swoją rezygnację, która wejdzie w życie 20 stycznia 2025 roku – w dniu inauguracji nowego prezydenta USA, Donalda Trumpa - podał portal Interia. W oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych Brzezinski podziękował prezydentowi Bidenowi za zaufanie i możliwość realizacji "życiowego marzenia". Swój okres sprawowania urzędu ambasadora w Polsce zadedykował zmarłej matce, Emilie Benes Brzezinski. Wyraził również wdzięczność Joe Bidenowi, którego nazwał człowiekiem "zarówno wielkim, jak i dobrym". Brzezinski zapewnił, że do końca swojej misji będzie "dążyć do realizacji amerykańskiego interesu". "W każdej minucie, każdego dnia" - zaznaczył.

Janusz Waluś powraca do Polski

Janusz Waluś, który w 1993 roku zabił lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego, w najbliższych tygodniach ma wrócić do Polski. Jak ustalił Onet, dwa lata po warunkowym zwolnieniu z więzienia w RPA może on legalnie opuścić kraj.

Waluś stał się symbolem apartheidu i rasizmu w RPA. W 2022 roku sąd w Pretorii zdecydował o jego warunkowym zwolnieniu.
Polskie MSZ nie udziela szczegółowych informacji na temat bezpieczeństwa i planów Walusia. Za to wiadomo już, że będzie on gościem Krzysztofa Stanowskiego w "Kanale Zero". Informacja ta wzbudziła ogromne kontrowersje.

Andrzej Poczobut przeniesiony z karceru do zwykłej celi

Andrzej Poczobut, polski dziennikarz i więzień polityczny na Białorusi, został przeniesiony z karceru do regularnej celi. Informacje te podał białoruski serwis Nasza Niwa.

Poczobut przebywa za kratami od 2021 roku, skazany na osiem lat kolonii karnej za rzekome "podżeganie do nienawiści".
Polskie władze i organizacje praw człowieka stale domagają się od Alaksandra  Łukaszenki jego uwolnienia. Niestety bez skutku.


Komisja Europejska zatwierdziła polski plan redukcji deficytu

Komisja Europejska zaakceptowała plan budżetowy Polski, mimo że zakłada on nierównomierne ograniczanie deficytu. Polska zobowiązała się do redukcji deficytu do 3% PKB do 2028 roku, uwzględniając większe wydatki na obronność.
Pierwszy raport w ramach tej procedury Polska przedstawi KE w kwietniu 2025 roku.

PiS skarży decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego

Prawo i Sprawiedliwość skierowało do Sądu Najwyższego skargę na decyzję Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie finansowe partii za 2023 rok.

PKW odrzuciła to sprawozdanie z powodu rzekomych nieprawidłowości w finansowaniu kampanii wyborczej. PiS może stracić prawo do subwencji na trzy lata, jeśli decyzja PKW zostanie podtrzymana.

Pozytywna opinia komisji dla wolnej Wigilii, ale...

Połączone komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt Lewicy, zakładający ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Nowe przepisy miałyby wejść w życie dopiero od lutego 2025 roku, zgodnie z poprawką Koalicji Obywatelskiej. Lewica chciała, by obowiązywały już od grudnia br.

Projekt wzbudził ożywioną dyskusję. Przedstawiciele przedsiębiorców byli przeciw, a związki zawodowe poparły te zmiany.

red.

Na zdjęciu Mark Brzezinski, fot. gov.pl

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj30 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (30)

Inne tematy w dziale Polityka