Dlaczego zakupy są coraz droższe? Eksperci wyjaśniają wzrost cen w sklepach
W październiku codzienne zakupy zdrożały średnio aż o 5,4 proc. Tak wykazał najnowszy raport „Indeks Cen w Sklepach Detalicznych”, który obejmuje m.in. żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz pozostały asortyment, np. chemię gospodarczą czy art. dla dzieci. Analizą objęto łącznie ponad 86 tys. cen detalicznych z blisko 41 tys. sklepów należących do 60 sieci handlowych. W trzecim kwartale wzrosty nie przekraczały bariery 5 proc., we wrześniu - 4,9 proc., a w sierpniu – 4,3 proc. Widać więc, że z miesiąca na miesiąc jest coraz drożej. W październiku na 17 kategorii 14 wykazało jednocyfrowy wzrost, dwie kategorie zaliczyły dwucyfrowe podwyżki. A spadek cen był tylko w jednej kategorii.
Drożyzna w Polsce - co zdrożało najbardziej w październiku?
Na pierwsze miejsce w październikowym rankingu drożyzny trafiły warzywa ze wzrostem o 11,1 proc. (we wrześniu - 10,8 proc.). – Podaż warzyw jest znacznie umniejsza po ostatnich anomaliach pogodowych. W dużej mierze są więc importowane, a na ich ceny wpływają m.in. takie czynniki, jak wartość złotego i koszt transportu. Spodziewałabym się dalszego wzrostu cen w tej kategorii – przewiduje dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW.
Na podium drożyzny są też owoce ze wzrostem o 9,9 proc., we wrześniu - 10,1 proc. – Kluczowym czynnikiem są niższe krajowe zbiory. Według GUS, tegoroczna produkcja owoców z drzew mogła zmaleć aż o 17% rdr. Warto dodać, że wyższe ceny jabłek wpływają nie tylko na tę kategorię. Oznaczają również podwyżki cen soku jabłkowego i oddziałują na wzrosty cen w koszyku napojów bezalkoholowych – zaznacza dr Mariusz Dziwulski z PKO BP.
Ceny w sklepach rosną szybciej niż inflacja – zobacz, które produkty jeszcze zdrożały
Zaraz za TOP5 drożyzny są produkty tłuszczowe ze wzrostem o 6,9 proc. i używki (tj. herbata, kawa, piwo, wódka) oraz napoje bezalkoholowe z podwyżkami odpowiednio o 6,4 proc. i 6,3 proc. Tylko część używek jest wytwarzana przez polskich producentów. W efekcie wzrosty cen na rynkach światowych szybko są przez nas odczuwane, w ostatnich pięciu miesiącach kawa zdrożała o prawie 30 proc.
Zdrożały też takie kategorie, jak dodatki spożywcze – o 5,1 proc., ryby – o 4,9 proc., pieczywo – o 4,8 proc., mięso – o 4,3 proc., a także wędliny – o 2,1 proc.. Na ceny w tych kategoriach mocno wpływa wzrost opłat za energię elektryczną, a co za tym idzie – zwiększenie kosztów produkcji i przechowywania. Pod koniec zestawienia widać art. dla dzieci ze wzrostem na poziomie 1,5 proc., chemię gospodarczą - 1,2 proc i środki higieny osobistej - o 0,1 proc.
W całym rankingu jedynie karmy dla zwierząt potaniały i to symbolicznie, bo o 0,4 proc.
Tomasz Wypych
Źródło zdjęcia: MondayNews
Czytaj także:
Komentarze
Pokaż komentarze (29)