Wakacje od ZUS nie dla wszystkich. Jest jeszcze jeden haczyk

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Do końca listopada przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie od składki na ubezpieczenie społeczne ZUS w 2024 roku. Ustawodawca przewidział, że takie rozwiązanie będzie możliwe raz do roku. Nie wszyscy jednak są objęci jednomiesięcznymi wakacjami od ZUS. Pojawia się też problem z odpowiedzialnością za podpisywaniem się pod oświadczeniami przez biura rachunkowe. Wyjaśniamy.

Wakacje od ZUS. Przedsiębiorcy mają mało czasu 

Wakacje od ZUS to jedna z najważniejszych obietnic koalicji rządowej. Był to pomysł Trzeciej Drogi, która w kampanii wyborczej forsowała inicjatywę trzech miesięcy wolnych od składek dla wszystkich przedsiębiorców, wcześniej dobrowolnego ZUS-u. Ostatecznie w toku politycznych negocjacji gabinet Donalda Tuska przystał na kompromis: jeden miesiąc wolny od składki ZUS i w ramach ubezpieczenia społecznego. Oznacza to, że prowadzący działalność gospodarczą zapłacą w każdym miesiącu składkę zdrowotną w dotychczasowej formule, dopóki rząd, a potem Sejm i podpis prezydenta nie zmienią jej wysokości.

Z wakacji ZUS przedsiębiorcy mogą skorzystać w grudniu 2024 roku, ale muszą złożyć wniosek elektronicznie przez PUE ZUS do końca listopada. W innym wypadku stracą okazję, by zaoszczędzić kilkaset złotych na opłatach. 

Jest jeszcze jedna ważna uwaga: wakacje od ZUS nie dotyczą wszystkich przedsiębiorców. 


Z wakacji od ZUS nie skorzystają

- osoby wykonujące działalność na rzecz byłych pracodawców, zmuszanych do przejścia na formułę samozatrudnienia

- prowadzący działalność nierejestrowaną

- korzystający z ulgi ZUS-u na start, opłacający tylko składkę zdrowotną 

- twórcy i artyści, pisarze

- firmy zatrudniające powyżej 9 osób

- przedsiębiorcy przekraczający przychody powyżej 2 mln euro za 2022 i 2023 rok

- prowadzący działalność gospodarczą, który otrzymali pomoc od państwa de minimis 300 tys. euro w ciągu trzech ostatnich lat

Odpowiedzialność karna za fałszywe dane 

Okazuje się, że jest dodatkowy kłopot z interpretacją przepisów. Biura rachunkowe z całej Polski zgłaszają wątpliwości ws. zgłaszania wniosków zlecanych przez przedsiębiorców. Chodzi o podpis pod oświadczeniem o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych informacji jako pełnomocnicy. Takie oświadczenie składa każdy przedsiębiorca, starający się o zwolnienie ze składki ZUS w PUE ZUS. 

"Pełnomocnik nie może podpisać w imieniu swojego mandanta oświadczenia o znajomości treści art. 233 par.1 Kodeksu karnego statuującego przestępstwo, gdyż jest to oświadczenie wiedzy, które ma charakter osobisty" - informuje Centrum Klientów ZUS, o czym pisze bankier.pl. Część biur rachunkowych twierdzi, że co innego wynika z korespondencji z ZUS i mogą wysyłać wnioski z oświadczeniem w imieniu swoich klientów. 

Przepisy nie precyzują, czy w przypadku podpisania, a następnie wysłania przez pełnomocnika przedsiębiorcy dokumentu z fałszymi danymi, to księgowy poniesie odpowiedzialność karną. 

Z tego artykułu dowiedziałeś się: 

  • czym są wakacje od ZUS dla przedsiębiorców 
  • kto może skorzystać z wakacji od ZUS 
  • kto nie może być zwolniony ze składki ZUS na jeden miesiąc
  • jak nieprecyzyjne są przepisy prawne 

Fot. PUE ZUS/ZUS 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Gospodarka