Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Canva
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Canva

Asteroida wielkości boiska piłkarskiego minie Ziemię. Czy mamy powody do obaw?

Redakcja Redakcja Odkrycia Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Asteroida 2006 WB, o średnicy około 92 metrów, przeleci obok Ziemi we wtorek w odległości 891 tys. km – dwukrotnie większej niż dystans do Księżyca. Wytłumaczymy, czy takie zjawiska stanowią zagrożenie dla naszej planety.

Ogromna asteroida minie we wtorek Ziemię

Asteroidy zbliżające się do Ziemi, znane jako obiekty NEO (Near-Earth Objects), są stale monitorowane przez astronomów na całym świecie. Choć prawdopodobieństwo kolizji jest niewielkie, potencjalnie niebezpieczne asteroidy (PHA) – te o średnicy powyżej 140 metrów, zbliżające się na odległość mniejszą niż 0,05 jednostki astronomicznej – mogą wywołać katastrofalne skutki w przypadku uderzenia.

Asteroida 2006 WB, zbliżająca się do naszej planety, jest przykładem regularnych przelotów kosmicznych skał w pobliżu Ziemi. Jej odległość 891 tys. km nie stanowi zagrożenia, ale przypomina o konieczności ciągłego śledzenia takich obiektów, które mogą w przyszłości znaleźć się na bardziej kolizyjnym kursie.


Czy niesie to za sobą jakieś zagrożenie?

NASA uspokaja, że prawdopodobieństwo kolizji dużej asteroidy z Ziemią jest niezwykle małe. Jednak skutki ewentualnego uderzenia dużego obiektu mogłyby być katastrofalne, obejmując zniszczenia na skalę regionalną lub globalną. Dlatego badania i monitorowanie NEO pozostają priorytetem dla naukowców.

Dla asteroidy 2006 WB oraz innych obiektów znajdujących się obecnie w pobliżu Ziemi ryzyko kolizji jest zerowe. Jednak wydarzenia takie jak w 2013 roku w Czelabińsku, kiedy meteoryt o średnicy 20 metrów eksplodował nad Rosją, raniąc ponad 1500 osób, przypominają o potencjalnym niebezpieczeństwie związanym z kosmicznymi skałami.

Obserwacja asteroidy z Ziemi

Asteroida 2006 WB, choć przelatuje stosunkowo blisko Ziemi (w odległości 891 tys. km), będzie bardzo trudna do zaobserwowania gołym okiem. Najlepszym narzędziem do jej zauważenia będzie teleskop o średniej lub dużej aperturze.

W ostatnich latach Ziemię mijały liczne asteroidy o różnej wielkości i w różnych odległościach. Dwa mniejsze obiekty, o rozmiarach zbliżonych do autobusu, przeleciały nawet w poniedziałek w odległości odpowiednio 2,86 mln km i 4,48 mln km. 

Z artykułu dowiedziałeś się:

  • Asteroida 2006 WB (92 m) minie Ziemię we wtorek w odległości 891 tys. km – dwukrotnie dalej niż Księżyc.
  • Inne asteroidy, takie jak 2024 WD3 i 2024 WF2, zbliżyły się w ostatnich dniach na odległość od 1,73 mln km do 4,48 mln km.
  • W marcu 2023 r. asteroida 2023 DZ2 przeleciała zaledwie 170 tys. km od Ziemi, bliżej niż Księżyc.
  • NASA śledzi tysiące obiektów NEO, by zapobiegać zagrożeniom, ale prawdopodobieństwo uderzenia dużej asteroidy jest bardzo niskie.

Red.

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Rozmaitości