Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Orlen
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Orlen

Polski gigant zdecydował się na ważną inwestycję. Ruszyła budowa

Redakcja Redakcja OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
W głównym zakładzie produkcyjnym Orlenu w Płocku (Mazowieckie) powstaje farma fotowoltaiczna o mocy prawie 1,9 MWp. Będzie zasilać instalacje tamtejszego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego. Ma być gotowa w czwartym kwartale 2025 r. - poinformował koncern.

Budowa farmy fotowoltaicznej 

Farma fotowoltaiczna o mocy prawie 1,9 MWp, której budowa - jak podał Orlen - właśnie się rozpoczęła, jest kolejną inwestycją w procesie dekarbonizacji jego zakładu produkcyjnego w Płocku. Według koncernu, wytworzona tam zielona energia będzie zasilać zakładowe instalacje.

Farma powstaje na działce o powierzchni 2,7 hektara. Aktualnie trwają prace niwelacyjne. Po ich zakończeniu rozpocznie się montaż infrastruktury. Docelowo farma będzie składać się z 16 inwerterów solarnych o mocy 110kW każdy, do których przyłączone zostaną 3384 moduły PV o mocy jednostkowej 550W.

Wykonawcą inwestycji jest Flexipower Group. "Harmonogram realizacji zakłada przekazanie do eksploatacji budowanej jednostki OZE w czwartym kwartale 2025 r." - zapowiedział Orlen. Koncern podkreślił jednocześnie, że według planów, farma przez 25 lat wytworzy około 50 GWh zielonej energii.


Orlen inwestuje w zieloną energię 

Orlen zwrócił uwagę, że w połączeniu z planowanymi inwestycjami wodorowymi oraz rozwijającym się trendem czystej energii, nowa farma fotowoltaiczna w jego zakładzie głównym w Płocku, będzie miała pozytywny wpływ na środowisko naturalne w regionie.

Koncern przypomniał, że lutym tego roku, również na terenie jego zakładu produkcyjnego w Płocku, oddano do użytku farmę fotowoltaiczną o mocy 4,8 MWp, przy czym jej eksploatację, a także obecnie budowanej, powierzono Zespołowi Energetyki Odnawialnej.

W październiku należąca do Grupy Orlen spółka Orlen Wind 3 sfinalizowała z firmą EDP Renewables Polska zakup dwóch farm fotowoltaicznych w województwach lubuskim i wielkopolskim oraz farmy wiatrowej w województwie Łódzkim. Koncern podkreśla, że do końca dekady Grupa Orlen "chce osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii".

320 mld zł na inwestycje 

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje także rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR.

Orlen informował wcześniej, że według przyjętej tam strategii do 2030 r., planowane w tym czasie nakłady inwestycyjne koncernu miałyby wynieść ponad 320 mld zł, z czego około 40 proc. na "zielone inwestycje", jak energetyka wiatrowa na morzu i lądzie oraz fotowoltaika, a także biogaz, biopaliwa, elektromobilność i "zielony wodór".

Obecnie koncern pracuje nad aktualizacją strategii, która ma być ona gotowa do końca tego roku.

Znajdujący się w Płocku główny zakład produkcyjny Orlenu to największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Polsce i jeden z największych w Europie.

MP

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Orlen

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Gospodarka