Karol Nawrocki buduje swój sztab wyborczy. Pierwszy sondaż po decyzji PiS pokazuje, jakie ma szanse w wyborach. USA odpowiadają na groźby Rosji ws. bazy w Redzikowie. Jest cień szansy na rozejm w Libanie. Rząd i NGO-sy nie mogą się dogadać ws. strategii migracyjnej. Napięcia także między UE a Mercosur. Z kolei KE wzięła pod lupę nowy komunikator Bluesky. Wydarzenia w pigułce.
Karol Nawrocki ogłasza sztab wyborczy na kampanię prezydencką
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Nawrocki, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich, ogłosił, że jego sztab wyborczy poprowadzi były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, a obecnie poseł PiS Paweł Szefernaker.
Kandydat określił siebie jako obywatelskiego i bezpartyjnego pretendenta do urzędu prezydenta. Nawrocki podkreślił, że jego kampania będzie oparta na współpracy zarówno z doświadczonymi politykami, jak i osobami spoza bieżącego sporu politycznego.
Sondaż prezydencki: Trzaskowski i Nawrocki w drugiej turze
Jak wynika z sondażu United Surveys dla wp.pl., w pierwszej turze najwięcej głosów uzyskałby Rafał Trzaskowski, zdobywając 40,4 procent poparcia. Za nim uplasowałby się Nawrocki z wynikiem 24,5 procent. Sławomir Mentzen uzyskałby 10,7 procent głosów, Szymon Hołownia - 9,2 proc., Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - 7,5 proc., a Marek Jakubiak - 2,2 procent. 5,5 procent pytanych wybrała opcję nie wiem/trudno powiedzieć.
Gdyby w drugiej turze rywalizowali ze sobą Trzaskowski oraz Nawrocki, prezydent Warszawy uzyskałby 55,9 procent poparcia. Na prezesa IPN zagłosowałoby 33,7 głosów respondentów. Według sondażu, 3,6 procent ankietowanych nie wzięłoby udziału w drugiej turze wyborów. 6,8 wybrało opcję nie wiem/trudno powiedzieć.
USA odpowiadają na groźby Rosji wobec bazy w Redzikowie
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby, zapewnił, że Stany Zjednoczone traktują poważnie groźby Rosji dotyczące bazy w Redzikowie, jednocześnie zapewniając o pełnym wsparciu sojuszników z NATO.
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa poinformowała, że Rosja wpisała bazę tarczy antyrakietowej w Redzikowie na listę priorytetowych celów do zniszczenia i że jej otwarcie przyczynia się do zwiększenia zagrożenia nuklearnego. Kirby potwierdził, że USA wzmocniły swoje zobowiązania wobec sojuszników i bezpieczeństwa żołnierzy w Europie. W zawoalowany sposób przyznał, że Ukraina może używać pocisków ATACMS wewnątrz Rosji.
Postępy w negocjacjach rozejmu między Izraelem a Hezbollahem
W rozmowach dyplomatycznych prowadzonych przez USA i Francję osiągnięto znaczne postępy w sprawie zawieszenia broni w konflikcie między Izraelem a Hezbollahem. Rozejm może zostać ogłoszony w ciągu 36 godzin. Mają to zrobić prezydenci USA i Francji, Joe Biden i Emmanuel Macron.
Propozycja zawieszenia broni obejmuje międzynarodowy nadzór oraz wdrożenie rezolucji ONZ z 2006 roku. Pierwsza faza wstrzymania walk miałaby trwać 60 dni.
Konflikt dotychczas spowodował śmierć ponad 3,7 tys. osób w Libanie i ponad 100 po stronie izraelskiej.
Obywatelskie wysłuchanie na temat strategii migracyjnej Polski
W poniedziałek odbyło się wysłuchanie obywatelskie dotyczące założeń strategii migracyjnej Polski na lata 2025–2030. Głos zabrali przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracodawców i strony rządowej.
NGO-sy krytykują ograniczenia w dostępie do azylu i brak konsultacji społecznych. Organizacje międzynarodowe, takie jak UNHCR, wyrażają zaniepokojenie propozycjami strategii.
Janina Ochojska podkreśliła, że propozycja premiera Donalda Tuska o czasowym i terytorialnym zawieszeniu prawa do azylu "wpisuje się idealnie w obraz unijnej polityki budowy fortu Europa" i jednocześnie "łamie prawo unijne i międzynarodowe". Dodała, że wykorzystanie zjawiska migracji, jako narzędzia do pozyskania głosów wyborców jest nieetyczne i może prowadzić do kolejnych podziałów.
Rząd z kolei podkreśla, że strategia ma zapewnić kontrolowaną i bezpieczną imigrację. Impas trwa.
Bluesky pod lupą Komisji Europejskiej
Komisja Europejska zwróciła uwagę na naruszenia unijnych przepisów przez platformę społecznościową Bluesky. Platforma nie ujawniła liczby użytkowników w UE ani swojej rejestracji prawnej.
Bluesky to dynamicznie rozwijająca się platforma stworzona przez współzałożyciela Twittera, Jacka Dorseya. Zyskała popularność dzięki odpływowi użytkowników z serwisu X (dawniej Twitter) po tym jak jego szef Elon Musk jawnie poparł Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Władze Bluesky nie odniosły się do zarzutów KE.
Brazylijskie hurtownie wstrzymują dostawy do Carrefoura
Hurtownie mięsa w Brazylii zaprzestały dostaw do sklepów francuskiej sieci Carrefour w odpowiedzi na decyzję firmy o niesprzedawaniu we Francji mięsa pochodzącego z krajów Mercosur.
Decyzja Carrefoura podyktowana jest solidarnością z francuskimi rolnikami, którzy sprzeciwiają się umowie UE-Mercosur.
Brazylijscy producenci uważają to za protekcjonizm handlowy. Spór podkreśla napięcia związane z negocjacjami nad umową handlową między UE a Mercosur. Polska w trosce o rodzimych rolników również jest przeciwna umowie.
red.
Na zdjęciu Karol Nawrocki, fot. PAP/Piotr Polak i Paweł Szefernaker, fot. gov.pl
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka