Oto najważniejsze obietnice i poglądy kandydatów. Trzaskowski, Nawrocki, Mentzen, Hołownia

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 114
Za nami już prezentacja czterech głównych kandydatów na prezydenta. Jedni ogłosili się bardzo wcześnie, jak Sławomir Mentzen, inni wyczekiwali w blokach, jak Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Swojego kandydata Lewica zgłosi w grudniu. Polskę 2050 ma reprezentować Szymon Hołownia. Jakie są postulaty i poglądy wspomnianej czwórki?

Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska)

Na pierwszy ogień przypominamy o tym, co ma do zaproponowania Rafał Trzaskowski. To lider sondażowy jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych kandydatur, który wygrał prawybory z Radosławem Sikorskim. Prezydent Warszawy przegrał ostatnie wybory prezydenckie, zmieniając w kampanii wyborczej Małgorzatę Kidawę-Błońską, wystawioną pierwotnie przez Koalicję Obywatelską. 

Postulaty i obietnice: Jako obecny prezydent Warszawy, Trzaskowski kładzie nacisk na wartości progresywne, w tym prawa mniejszości, ochronę środowiska oraz integrację europejską. Podkreśla potrzebę modernizacji infrastruktury oraz wzmocnienia pozycji Polski w Unii Europejskiej. W kampanii prezydenckiej w 2020 roku promował program "Nowa Solidarność", skupiający się na wsparciu dla rodzin, edukacji i służby zdrowia. Inicjatywa nie doczekała się jednak finalizacji.

Trzaskowski określa się jako katolik, nie antyklerykał, ale opozycja zarzuca mu zakaz wieszania krzyży w warszawskich urzędach. Popiera aborcję do 12 tygodnia bez ograniczeń i związki partnerskie. Wspiera Marsze Równości i opowiada się za wybudowaniem w stolicy Queer Muzeum. 

Podczas sobotniej prezentacji nie złożył konkretnych obietnic. Stwierdził, że jest odważny do walki z PiS i motywował elektorat koalicji rządzącej do oddania na niego głosu w maju przyszłego roku. - Jestem przekonany, że w tych wyborów wychodzimy wzmocnieni, wszyscy wychodzimy wzmocnieni, a ja mam bardzo mocny mandat i bardzo dużo energii, i determinacji i odwagi, do tego, by wygrać z PiS - przekonywał na konwencji KO.  


Karol Nawrocki (popierany przez Prawo i Sprawiedliwość)

Postulaty i obietnice: Jako historyk i prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Nawrocki podkreśla znaczenie patriotyzmu, wartości chrześcijańskich oraz suwerenności narodowej. Deklaruje obronę tradycyjnych wartości. W swojej działalności zawodowej koncentrował się na upamiętnianiu historii Polski, co może sugerować kontynuację polityki historycznej obecnego rządu. 

Jest ścigany listem gończym przez Federację Rosyjską za to, że IPN pod jego rządami wyburza pomniki wdzięczności dla armii sowieckiej. Jest zwolennikiem pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy, ale też domaga się ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. 

W niedzielnym wystąpieniu w krakowskim "Sokole" skupił się na takich tematach, takich jak zakończenie "wojny polsko-polskiej", ulgi podatkowe za nadgodziny oraz obrona suwerenności i wartości narodowych.

- Dla ratowania dobrobytu ciężko pracujących Polaków wyjdę z kolejnymi inicjatywami ustawodawczymi. Pierwszą będzie uwolnienie ciężko pracujących Polaków od podatków za wypracowane nadgodziny - zapowiedział. Dodał również, że "polska wieś była, jest i musi pozostać ostoją polskiej kultury, tradycji i wartości społecznych". Nawrocki zaakcentował potrzebę budowy CPK. 


Szymon Hołownia (Polska 2050)

Postulaty i obietnice: Szymon Hołownia, jako lider ruchu Polska 2050, promuje ideę prezydentury niezależnej od głównych partii politycznych. Nazywa się kandydatem niezależnym. Skupia się w retoryce na budowaniu wspólnoty obywatelskiej, ochronie środowiska oraz reformie systemu politycznego w kierunku większej transparentności i partycypacji obywateli. Podkreśla potrzebę dialogu i współpracy ponad podziałami politycznymi. Za czasów jego marszałkowania po jednej z wypowiedzi Hołowni ukuto termin "uśmiechnięty Sejm" na przemian z "uśmiechniętą koalicją". 

W kwestiach światopoglądowych, lider Polski 2050 sprzeciwia się małżeństwom osób homoseksualnych, zgadza się na legalizację związków partnerskich, ale bez możliwości adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. W kwestiach światopoglądowych, takich jak aborcja, proponuje przeprowadzenie referendum, pozostawiając członkom swojego ruchu wolność sumienia w głosowaniach. Przed wejściem do polityki, gdy był dziennikarzem, gorąco sprzeciwiał się usuwaniu ciąż, nazywając procedurę "morderstwem". 

W kampanii 2020 roku, gdzie uzyskał trzecie miejsce, postulował zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 7% PKB oraz reformę systemu opieki zdrowotnej, w tym odciążenie pracy lekarzy i rozwój telemedycyny. Obiecywał ogromny skok w ochronie zdrowia - według jego koncepcji to lekarze powinni dzwonić do swoich pacjentów i przypominać o rychłych wizytach kontrolnych w przychodniach. 


Sławomir Mentzen (Konfederacja)

Postulaty i obietnice: Jako lider partii Nowa Nadzieja, będącej częścią Konfederacji, Sławomir Mentzen opowiada się za wolnym rynkiem, obniżeniem podatków oraz ograniczeniem biurokracji. Krytykuje nadmierną ingerencję państwa w gospodarkę i życie obywateli niekiedy w stylu Janusza Korwina-Mikke. Jest zwolennikiem tradycyjnych wartości oraz sceptycznie podchodzi do integracji europejskiej, promując suwerenność Polski w polityce międzynarodowej. Mentzen uważa w skrócie, że "PiS i PO to jedno zło".

W prekampanii już w 2023 roku zasłynął spotkaniami z młodymi wyborcami w ramach swobodnej dyskusji z możliwością napicia się piwa. Krytykuje programy socjalne, jak 800 plus, uznając je za obciążenie dla budżetu państwa. Jest przeciwnikiem Polskiego Ładu i podniesienia składki zdrowotnej. Optuje za dobrowolnymi składkami na ZUS. Proponował m.in. wprowadzenie podatku liniowego na poziomie 12 proc., a także zniesienie drugiego progu podatkowego. Mentzen wielokrotnie krytykował polskie władze - za rządów PiS i obecnych - za pomoc Ukrainie, która jego zdaniem jest przesadna. Popierał polskich rolników w sporze o ukraińskie zboże z sąsiadem. Obawia się eskalacji wojny ze względu na obecną sytuację na froncie. 

Z tego artykułu dowiedziałeś się: 

  • kto jest kandydatem na prezydenta zgłoszonym przez największe partie polityczne
  • jakie poglądy na różne kwestie społeczno-gospodarcze mają kandydaci na prezydenta Polski
  • co mówią kandydaci na prezydenta 

Fot. PAP/X/Karol Nawrocki

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj114 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (114)

Inne tematy w dziale Polityka