Komentarz premiera do ogłoszenia kandydatury Karola Nawrockiego, zawieszenie protestu przez rolników w Medyce, a także ważny komunikat PKP PLK. Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych informacji.
Tusk: kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory
Podczas niedzielnej Konwencji Obywatelskiej w Krakowie z udziałem środowisk społecznych, naukowych, gospodarczych z całej Polski oraz przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości szefa IPN Karol Nawrocki został ogłoszony obywatelskim kandydatem na prezydenta. W czasie zjazdu otrzymał również poparcie Prawa i Sprawiedliwości jako kandydata na prezydenta RP.
Premier Donald Tusk zaznaczył w mediach społecznościowych, że "każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem". Jak ocenił na platformie X, "kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory". "W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - dodał lider Platformy Obywatelskiej.
Podkarpackie. Rolnicy zawiesili protest przed granicą w Medyce
Rolnicy protestujący w Medyce przed granicą z Ukrainą zdecydowali, że do 10 grudnia zawieszają swoją akcję. Do tego czasu minister rolnictwa ma odpowiedzieć na zgłoszone przez nich postulaty.
„Wszystkie nasze postulaty spiszemy i przedstawimy ministrowi rolnictwa. Mamy nadzieje, że do 10 grudnia wypracujemy konstruktywne rozwiązania. A jeśli minister nas zlekceważy i przyjechał tylko po to, żeby naobiecywać, to ponownie zablokujemy drogę i wtedy będziemy żądać rozmów z premierem Donaldem Tuskiem” – powiedział PAP w niedzielę wieczorem lider podkarpackich struktur organizacji "Oszukana wieś" Roman Kondrów.
Minister Czesław Siekierski przyjechał w południe do rolników, którzy dzień wcześniej zablokowali dk 28 przed granicą w Medyce. Podczas rozmów zadeklarował, że do 10 grudnia przygotuje odpowiedź na ich postulaty. Rolnicy m.in. oczekują sprzeciwu w sprawie umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a krajami Ameryki Południowej. Obawiają się, że brak reakcji doprowadzi do niekontrolowanego napływu do Polski produktów rolnych z krajów tworzących organizację Mercosur. Minister Siekierski poinformował, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowuje na wtorkowe posiedzenie rządu wspólne, negatywne stanowisko do umowy UE-Mercosur.
PKP PLK: wznowiono ruch pociągów na stacji w Kuźni Raciborskiej
Ruch pociągów na stacji w Kuźni Raciborskiej wznowiono w niedzielę wieczorem – poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe. Trzy dni wcześniej doszło tam do zderzenia dwóch pociągów towarowych. Pociągi przez stację kursują już po dwóch torach, choć PKP PLK początkowo zakładały, że pierwszy z nich uda się udrożnić dopiero w poniedziałek.
"Służby pracowały non stop i w trudnych warunkach atmosferycznych, by wkoleić wagony i usunąć zniszczone części pociągu. Następnie konieczna była naprawa torów oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym i sieci trakcyjnej" – poinformowała Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK. Dalsze prace prowadzone są na pozostałych torach oraz na przejeździe kolejowo-drogowym na ul. Stanisława Staszica, który pozostaje nieprzejezdny dla samochodów. Oszacowano, że ich zakończenie będzie możliwe na początku grudnia.
Opolskie. Kilka mln zł wsparcia dla pow. krapkowickiego na budowę przeprawy
Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przekazaniu 4,4 mln złotych na budowę przeprawy przez rzekę Osobłogę w ciągu drogi krajowej nr 45 - poinformował na swoim profilu FB Maciej Sonik, starosta krapkowicki. Dodatkowy milion powiat może otrzymać od samorządu Warszawy.
W wyniku wrześniowej powodzi stała przeprawa na Osobłodze w ciągu drogi krajowej nr 45 koło Krapkowic została poważnie uszkodzona. Jak poinformował starosta krapkowicki Maciej Sonik, naprawa może potrwać jeszcze wiele miesięcy. Z tego powodu starostwo postanowiło zbudować nową, tymczasową przeprawę, w nowym śladzie - niezależnie od prac prowadzonych przez GDDKiA, remontujących uszkodzony odcinek drogi.
Rumunia. Ciolacu prowadzi w pierwszej turze wyborów
Po podliczeniu głosów z 38 proc. komisji w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Rumunii prowadzi obecny premier Marcel Ciolacu z wynikiem 23 proc., a na drugim miejscu jest startujący jako kandydat niezależny Calin Georgescu (21 proc.) – wynika z informacji Stałego Urzędu Wyborczego (AEP).
Na trzecim miejscu jest George Simion, lider radykalnie prawicowej partii AUR (15 proc.), a dopiero na czwartym – Elena Lasconi, przewodnicząca partii USR (Związek Ocalenia Rumunii) z wynikiem 11 proc. Wcześniej opublikowano wyniki exit poll z godz. 19 (na dwie godz. przed zamknięciem lokali wyborczych). Kolejność kandydatów w pierwszej turze była w nich następująca: Ciolacu (25 proc.), Lasconi (18 proc.), Georgescu (16 proc.), Simion (15 proc.).
na zdjęciu: Prezes IPN Karol Nawrocki (C) podczas Konwencji Obywatelskiej z udz. przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości w hali "Sokół" w Krakowie, 24 bm. Komitet Obywatelski ogłosił Karola Nawrockiego kandydatem na prezydenta RP. (jm) PAP/Łukasz Gągulski
Inne tematy w dziale Polityka