Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Iran wraca do rozmów nuklearnych. Tłumaczymy, co to oznacza dla świata

Redakcja Redakcja Iran Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Iran wraca do stołu negocjacyjnego, planując rozmowy nuklearne z Wielką Brytanią, Francją, Niemcami i UE. Spotkanie w Genewie 29 listopada może zdecydować o przyszłości programu atomowego Teheranu i jego relacji z Zachodem, szczególnie w obliczu powrotu Donalda Trumpa do prezydentury. Co to oznacza dla świata i Europy?

Iran wraca do rozmów o programie nuklearnym. Mamy przełom

Iran planuje przeprowadzenie rozmów na temat swojego programu nuklearnego z Wielką Brytanią, Francją, Niemcami i Unią Europejską. Spotkanie zaplanowane na 29 listopada w Genewie to pierwszy tego typu dialog od objęcia urzędu prezydenta przez Masuda Pezeszkiana, uznawanego za zwolennika reform. Rozmowy mają kluczowe znaczenie dla przyszłości relacji międzynarodowych, szczególnie w kontekście powrotu Donalda Trumpa do prezydentury w USA.


Napięcia w sprawie prac nuklearnych w Iranie wybuchły w 2018

W 2015 roku Iran zawarł umowę nuklearną z grupą światowych mocarstw, na mocy której zgodził się ograniczyć swój program atomowy w zamian za zniesienie sankcji. W 2018 roku administracja Donalda Trumpa wycofała USA z tego porozumienia, nakładając ponownie sankcje na Iran, co spowodowało, że Teheran wznowił wzbogacanie uranu ponad ustalone limity.

Podczas prezydentury Joe Bidena USA dążyły do odnowienia porozumienia, ale pośrednie negocjacje nie przyniosły przełomu. Powrót Trumpa do Białego Domu w styczniu 2025 roku może oznaczać ponowne zaostrzenie polityki wobec Iranu, co komplikuje rozmowy w Genewie.


Co oznaczają rozmowy w Genewie? To musisz wiedzieć

Planowane negocjacje mogą być kluczowym testem dla nowej strategii Teheranu i postawy państw europejskich wobec programu nuklearnego Iranu. Spotkanie w Genewie oznacza:

  • Możliwość wypracowania nowego porozumienia: Iran, pod przewodnictwem Masuda Pezeszkiana, sygnalizuje gotowość do rozmów i potencjalnych ustępstw, co może otworzyć drogę do odnowienia układu nuklearnego.
  • Presję na Europę jako mediatora: Państwa europejskie i UE muszą znaleźć równowagę między utrzymaniem relacji z Iranem a uniknięciem konfliktu z USA.
  • Zwiększoną napiętą sytuację międzynarodową: Powrót Trumpa do prezydentury może oznaczać nowe sankcje i eskalację napięć w regionie Bliskiego Wschodu.


MB

Fot. Iran, Teheran (zdjęcie przykładowe). Źródło: Pixabay.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka