Większość respondentów uważa, że bez pomocy Stanów Zjednoczonych nie uchronimy Ukrainy przed wygraną Rosjan, a tym samym swojego bezpieczeństwa. Co dzieje się 24 listopada? Lewica reaguje na konwencje PO i PiS, które wkrótce zaprezentuje swojego kandydata. Polacy skakali w kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata w Lillehammer. Zapraszamy do podsumowania wydarzeń dnia.
Polacy wątpią w zdolność Europy do wsparcia Ukrainy bez USA
Według najnowszego sondażu SW Research dla portalu rp.pl, niemal 60% respondentów nie wierzy, że Europa samodzielnie, bez wsparcia Stanów Zjednoczonych, jest w stanie zapewnić Ukrainie wystarczającą pomoc w walce z Rosją. Wyniki badania wskazują na rosnące obawy związane z możliwą zmianą polityki USA wobec Ukrainy w kontekście niedawnej wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Pojawiają się też w głosach polityków z Europy koncepcja budowy wspólnej, unijnej armii z wypchnięciem USA ze Starego Kontynentu.
Tylko 16,6% respondentów wierzy w zdolność Europy do samodzielnego wsparcia Ukrainy. Aż 59% ankietowanych odpowiedziało negatywnie na taki scenariusz, a 24,4% nie ma zdania.
Portal "Rzeczpospolitej" zauważył, że ustępująca administracja Joe Bidena intensyfikuje działania na rzecz Ukrainy, wykorzystując wszystkie dostępne środki finansowe, w tym planowane umorzenie długu w wysokości 4,5 mld dolarów. Sondaż przeprowadzono w dniach 19-20 listopada w grupie 800 internautów.
Koalicja PiS-Konfederacja? Mieszane nastroje wyborców
Wyniki badania Pollster, przygotowanego na zlecenie "Super Expressu", pokazują, że wyborcy Prawa i Sprawiedliwości są bardziej otwarci na potencjalny sojusz z Konfederacją niż ich polityczni przeciwnicy. Z badania wynika, iż 51% wyborców PiS akceptuje możliwość koalicji z Konfederacją, podczas gdy 28% się jej sprzeciwia. Wśród sympatyków Konfederacji tylko 39% popiera taki scenariusz, a 48% jest przeciwko.
Politolog Marcin Palade tłumaczy, że współpraca między tymi ugrupowaniami była od dawna trudna. - Jeśli zmieni się postawa liderów, również wyborcy mogą być bardziej skłonni zaakceptować koalicję – ocenił ekspert od sondaży.
Lewica zapowiada „czarnego konia”
Robert Biedroń, lider Nowej Lewicy, poinformował, że ugrupowanie planuje ogłosić swoją kandydatkę na prezydenta w połowie grudnia. Podczas wystąpienia w TVP Info podkreślił, że będzie to postać "łącząca, a nie dzieląca". - Karty zostały rozdane w większości ugrupowań. My możemy się temu przyjrzeć i wybrać kandydatkę, która będzie odpowiadać naszym wartościom – powiedział Biedroń.
Na giełdzie nazwisk w Lewicy są Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz Katarzyna Kotula, zajmująca się w gabinecie Donalda Tuska kwestiami równościowymi.
PŚ w skokach: Polacy w czołówce, ale bez dominacji
W kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata w Lillehammer najlepszym Polakiem okazał się Dawid Kubacki, który zajął 15. miejsce. Triumfował Austriak Jan Hoerl, uzyskując skok na 132 metry.
Do konkursu zakwalifikowali się także: Aleksander Zniszczoł (19. miejsce), Kamil Stoch (21. miejsce), Paweł Wąsek (23. miejsce), Maciej Kot (41. miejsce).
W rywalizacji kobiet awansowała jedynie Nicole Konderla, zajmując 40. miejsce po dyskwalifikacji jednej z rywalek.
Formuła 1: Verstappen z czwartym tytułem mistrza świata
Max Verstappen, kierowca Red Bulla, zapewnił sobie czwarty z rzędu tytuł mistrza świata Formuły 1. Decydujące okazały się wyniki Grand Prix Las Vegas, gdzie zajął piąte miejsce. Wyścig wygrał George Russell z Mercedesa.
- O mój boże, co za sezon. Cztery razy... Nigdy bym nie pomyślał, że to możliwe - nie krył wzruszenia holenderski rajdowiec.
Do końca sezonu pozostały jeszcze dwa wyścigi, ale rywalizacja o tytuł mistrza świata konstruktorów pozostaje otwarta. Na czele jest McLaren (608 pkt), ale Ferrari (584 pkt) i Red Bull (555 pkt) wciąż mają szansę na zwycięstwo.
Fot. Donald Trump, prezydent elekt USA/it.usembassy.gov/
Red.
Inne tematy w dziale Polityka