Foxconn - produkujący iPhone'y firmy Apple - szuka możliwości rozwinięcia inwestycji w Europie. Nadarza się niepowtarzalna szansa, by tajwańska firma wyłożyła grube miliony w Polsce. W grę wchodzą nawet bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski do Tajpej. Na współpracę z Foxconnem liczy Dolny Śląsk.
Polsko-Tajwańskie Forum Współpracy Gospodarczej
W piątek 22 listopada odbyło się Polsko-Tajwańskie Forum Współpracy Gospodarczej w Warszawie. Dyskusje koncentrowały się głównie wokół branży IT/ICT, biznesu spożywczego, E-mobility i branży lotniczej. W rozmowach z Tajwańczykami wysunęła się propozycja inwestycji Foxconnu w Polsce.
Foxconn produkuje szeroką gamę urządzeń elektronicznych: w tym smartfony, komputery, konsole do gier. Współpracuje z nimi Apple, Microsoft, Amazon, Google, Sony i Nintendo. Gigant z Tajwanu montuje iPhone'y dla Apple. Foxconn w ostatnich latach mocno angażuje się w rozwój nowych technologii - sztucznej inteligencji (AI) i pojazdów elektrycznych (EV). Firma współpracuje z firmą produkującą karty graficzne Nvidia w zakresie AI oraz z różnymi partnerami w branży motoryzacyjnej, jak np. z Stellantis.
Foxconn - znany też pod nazwą Hon Hai Precision Industry Co., Ltd. - to tajwańska międzynarodowa firma specjalizująca się w produkcji kontraktowej elektroniki. Założona w 1974 roku przez Terry'ego Gou, jest jednym z największych na świecie producentów elektroniki użytkowej, dostarczając komponenty i podzespoły dla wielu globalnych koncernów
- Interesują nas cztery obszary: samochody elektryczne, akumulatory, technologie telekomunikacyjne następnej generacji i centra danych - cytuje "Rzeczpospolita" przedstawiciela firmy Foxconn, obecnego na polsko-tajwańskim forum w Warszawie. Foxconn umożliwiłby inwestowanie i nowe miejsca pracy w Polsce, co ułatwił otwarcie bezpośrednich lotów z Warszawy do Tajpej.
Bezpośrednie loty, a Dolny Śląsk liczy na inwestycje
Szef MSZ Tajwanu Joseph Wu poinformował bowiem, że nastąpi uruchomienie bezpośredniego połączenia Warszawa-Tajpej. Obsługiwać ją będzie tajwańska linia lotnicza EVA przy współpracy z PLL LOT. Do tej pory do Tajpej polscy biznesmeni i turyści musieli latać z przesiadką np. w Wiedniu. Podróż potrwa ok. 12 godzin.
Foxconn może wypełnić lukę na Dolnym Śląsku po tym, jak upadł kontrakt Polski z Intelem. "Polska nadal gra o część tego projektu – do wzięcia pozostał zakład konfekcjonowania i testowania czipów (testing and packaging). Chrapkę na te inwestycję ma Dolny Śląsk, który ociera łzy po zamrożeniu podobnej inwestycji Intela. Polskie władze promują więc ideę trójką półprzewodnikowego Drezno-Praga-Wrocław. I nieoficjalnie przyznają, że Polska jest wciąż w grze" - pisze "Rzeczpospolita".
Fot. Fabryka Foxconnu/Wikipedia
GW
Inne tematy w dziale Społeczeństwo