Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych informacji z piątkowego popołudnia i wieczoru.
Marszałek Sejmu: 8 stycznia rozpocznie się kampania prezydencka
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zadecydował, że wybory na prezydenta Rzeczpospolitej zarządzi w pierwszym możliwym terminie; kampania prezydencka zacznie się w naszym kraju 8 stycznia przyszłego roku.
Hołownia poinformował jednocześnie, że wybory na prezydenta Rzeczpospolitej zarządzi praktycznie w pierwszym możliwym terminie. Wyjaśnił, że pierwszy możliwy termin to 6 stycznia, jednak tego dnia przypada święto. Natomiast 7. stycznia będzie czas na ewentualne dopełnienie wszystkich możliwych formalności m.in. z Państwową Komisją Wyborczą.
NFOŚiGW: wnioski złożone w "Czystym Powietrzu" zostaną rozpatrzone
Media podawały, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) miał podjąć decyzję o wstrzymaniu przyjmowania nowych wniosków w programie "Czyste Powietrze". Spowodowane to miało być zatorami płatniczymi w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska, które obsługują klientów programu.
NFOŚiGW w opublikowanym w piątek oświadczeniu poinformował, że "wszystkie wnioski złożone w programie Czyste Powietrze zostaną rozpatrzone". "Finalizujemy prace nad gruntowną reformą programu Czyste Powietrze, mającą na celu zatrzymanie nadużyć oraz zwiększenie efektywności" - przekazano. Dodano również, że wnioski z konsultacji w tej sprawie zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku. "Program Czyste Powietrze będzie kontynuowany na nowych, zdrowych zasadach" - zapewniono.
Rzecznik PiS: w niedzielę decyzja dot. poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta
W niedzielę o godz. 16 odbędzie się w Krakowie obywatelskie spotkanie z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie którego zostanie ogłoszona decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta - poinformował PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Rzecznik PiS dodał, że spotkanie odbędzie się w Hali Sokoła - miejscu, jak podkreślił, "historycznym i szczególnym dla szerokiego środowiska polskich patriotów". To tam 10 lat temu PiS ogłosił, że kandydatem ugrupowania na prezydenta będzie Andrzej Duda.
Jak mówił, podczas spotkania "zostanie ogłoszona decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata na urząd prezydenta RP, zarekomendowana przez powołany do tego zespół na mocy decyzji Komitetu Politycznego".
Putin: będziemy nadal testować nową rakietę Oriesznik
Rosja będzie nadal testować nową rakietę Oriesznik, którą w czwartek zaatakowała Ukrainę, i rozpocznie jej seryjną produkcję - zapowiedział w piątek Władimir Putin. Zaznaczył, że pocisk będzie testowany również w warunkach bojowych.
"Będziemy kontynuować te testy, także w warunkach bojowych, w zależności od sytuacji i charakteru zagrożeń dla bezpieczeństwa Rosji" - powiedział Putin na naradzie z kierownictwem resortu obrony i przedstawicielami sektora zbrojeniowego.
Rosyjski przywódca oświadczył, że Oriesznik jest niemożliwy do przechwycenia przez przeciwnika. Opowiedział się za rozpoczęciem seryjnej produkcji pocisku, który według niego atakuje z prędkością 10 machów, czyli 2-3 km/s.
Ukraina. Armia: wojsko Rosji posuwa się o 200-300 m dziennie w kierunku Kurachowego
Wojsko rosyjskie posuwa się o 200-300 metrów dziennie w kierunku miasta Kurachowe w obwodzie donieckim Ukrainy, które jest strategicznym węzłem logistycznym - podała w piątek AFP, powołując się na źródło w ukraińskim wojsku.
Informator agencji dodał, że sytuacja jest gorsza niż w okolicach Pokrowska, leżącego ok. 40 km na północ od Kurachowego. Oba miasta są ważnymi węzłami logistycznymi dla wojsk ukraińskich i z tego względu pozostają kluczowym celem sił rosyjskich w Donbasie.
Strefa Gazy. 24 zabitych w atakach Izraela; szpitalom grozi zamknięcie z powodu braku paliwa
Co najmniej 24 osoby zginęły w izraelskich atakach na Strefę Gazy - poinformowała agencja Reutera. Ministerstwo zdrowia tego terytorium ostrzegło w piątek, że z powodu braku paliwa wszystkie szpitale w ciągu 48 godzin ograniczą lub wstrzymają działalność.
12 osób zginęło w atakach na północy Strefy Gazy, 12 - w trzech nalotach lotniczych na południową i centralną część palestyńskiego terytorium - wyliczyła agencja Reutera, powołując się na lokalne źródła medyczne. Kontrolowany przez Hamas resort zdrowia zaznaczył, że szpitalom brakuje paliwa, ponieważ Izrael utrudnia jego dostawy. W ciągu 48 godzin szpitale przestaną działać lub ograniczą swoją pracę - zaalarmował Marwan al-Hams, który odpowiada w ministerstwie za szpitale polowe.
SW
Inne tematy w dziale Polityka