Kolejne zatrzymania w sprawie RARS, spór o orzeczenie TK, wyrok sądu w procesie o zabójstwo Piotra Jaroszewicza i jego żony i azyl dla Tomasza Szmydta udzielony przez Aleksandra Łukaszenkę. Zapraszamy na podsumowanie informacji do godz. 16:00.
Białoruś/ Łukaszenka udzielił azylu byłemu polskiemu sędziemu Tomaszowi Szmydtowi
Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret przyznający azyl polityczny na Białorusi Tomaszowi Szmydtowi - poinformowały w piątek państwowe białoruskie media. Szmydt to ścigany za szpiegostwo były sędzia, który na początku maja zbiegł z Polski do tego kraju.
Szmydt, który na Białorusi poprosił o azyl, korespondencyjnie zrzekł się stanowiska sędziego. Prokuratura Krajowa postawiła mu zaocznie zarzut szpiegostwa i wydała za nim list gończy, zaś Sąd Okręgowy w Warszawie - Europejski Nakaz Aresztowania.
Prokuratura: kolejne zatrzymania i zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w RARS
Trzy kolejne osoby zostały zatrzymane w związku ze sprawą dotyczącą nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - poinformowała w piątek prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z działu prasowego prokuratury Krajowej. Do zatrzymania doszło na polecenie prokuratora ze śląskiego pionu Przestępczości Zorganizowanej PK.
Jak przekazała Prokuratura Krajowa, dwie osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych, w celu załatwienia spraw dotyczących działalności podmiotów zarządzanych przez Pawła S.
Kolejna osoba to funkcjonariusz policji, który przekroczył swoje uprawnienia, udzielając Pawłowi S. pomocy przy wypłacie z banków gotówki w łącznej kwocie około 3,5 mln zł. Na wniosek prokuratora, sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec jednej z zatrzymanych osób - Eryka T. Mężczyźnie zarzucono powoływanie się na wpływy w instytucji publicznej.
Rzecznik PG: orzeczenie TK ws. Barskiego nie powinno zapaść
Prok. Dariusz Barski, składając do TK skargę na odsunięcie go z urzędu Prokuratora Krajowego, nie wyczerpał pełnej drogi sądowej, z tego powodu orzeczenie TK w tej sprawie nie powinno zapaść - uważa rzecznik PG prok. Anna Adamiak. Podała też, że dwoje sędziów powinno być wyłączonych ze składu.
Trybunał Konstytucyjny uznał w piątek, że odsunięcie Dariusza Barskiego z urzędu Prokuratora Krajowego w styczniu br. przez Prokuratora Generalnego było niezgodne z konstytucją i ograniczyło mu dostęp do służby publicznej. Wyrok - wydany w składzie pięciu sędziów i ogłoszony przez sędzię Krystynę Pawłowicz - nie zapadł jednomyślnie.
"Uznajemy, że to orzeczenie w tym kształcie nie powinno zapaść" - powiedziała prok. Adamiak na spotkaniu z dziennikarzami. Podkreśliła, że postępowanie TK w tej sprawie powinno zostać umorzone już na wcześniejszym etapie, a powodem jest to, że Barski nie wykorzystał przysługującej mu drogi sądowej.
Sąd. Uniewinnienia oskarżonych w procesie o zabójstwo Piotra Jaroszewicza i jego żony
Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił w piątek wszystkich trzech oskarżonych w sprawie m.in. o zabójstwo w 1992 roku b. premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej-Jaroszewicz.
"Błędy i niekonsekwencje prokuratury w postępowaniu przygotowawczym doprowadziły do takiego wyroku" - powiedział na początku uzasadnienia orzeczenia sędzia Stanisław Zdun.
Sprawa dotyczyła jednej z najbardziej bulwersujących zbrodni początku lat 90. Piotr Jaroszewicz - premier PRL w latach 1970-1980 - został zamordowany wraz z żoną Alicją Solską-Jaroszewicz w ich domu w Aninie w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 r. Byłemu premierowi bandyci zacisnęli na szyi rzemienną pętlę; przedtem go maltretowali. Jego żona zginęła od strzału w głowę z bliskiej odległości ze sztucera męża.
Niemcy. Media: Scholz to prawdopodobnie najsłabszy kandydat na kanclerza w historii SPD
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius nie będzie kandydatem na kanclerza, a nominacja dla Olafa Scholza spodziewana jest w poniedziałek. Niemieckie media oceniają w piątek, że będzie to prawdopodobnie najsłabszy kandydat na szefa rządu, jakiego SPD kiedykolwiek wysunęła.
Spór o kandydata SPD na kanclerza został zakończony. "Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemal szalone: zamiast nominować Borisa Pistoriusa, najpopularniejszego polityka w kraju, towarzysze popierają ostatniego w pierwszej dwudziestce rankingu (popularności). (...) A jednak ta decyzja może okazać się mądrzejsza niż się obecnie wydaje - dla Olafa Scholza, Borisa Pistoriusa i SPD" - napisał portal RND.
Pistorius, wycofując się, traci i tak niewielką szansę na zostanie kanclerzem i zyskuje dużą szansę na to, że stanie się kolejnym silnym człowiekiem SPD. A Scholz, którego już wcześniej spisano na straty, po raz kolejny udowodnił, że jest twardy. "Teraz ma szansę udowodnić, że jego kanclerstwo nie było historycznym nieporozumieniem" - ocenił RND.
na zdjęciu: Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka poczas wypowiedzi dla mediów. fot. PAP/Justyna Prus
SW
Inne tematy w dziale Polityka