Zgodnie z najnowszymi danymi gminy w województwie opolskim otrzymały już 222,9 mln złotych na zasiłki dla powodzian - poinformował na piątkowej konferencji prasowej wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech.
Opolskie. Powodzianie otrzymali na razie 222,9 mln zł
Pośpiech poinformował, że do tej pory wnioski o wypłatę zasiłku remontowo-budowlanego w wysokości 100 i 200 tysięcy złotych, złożyło niespełna 4,3 tysiąca osób, z czego wypłacono zasiłki poszkodowanym 1289 rodzinom.
"Do tej pory opolski urząd wojewódzki przekazał gminom na zasiłki 222 906 186 złotych, w tym na zasiłki remontowo-budowlane 104 042 090 złotych" - powiedział Pośpiech. Wicewojewoda poinformował, że w celu przyspieszenia przygotowywania i rozpatrywania wniosków do gmin oddelegowano 140 pracowników socjalnych i 33 pracowników administracyjnych OPS z całego kraju.
Do tej pory rząd przeznaczył 376 614 949 zł na wszystkie działania związane z powodzią w województwie opolskim, co oznacza wzrost o blisko 121 mln złotych w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Z rezerwy celowej region otrzymał 76,7 mln złotych, dzięki którym możliwe było przeprowadzenie doraźnej naprawy dróg, skarp, poboczy, napraw sieci ciepłowniczych i wodociągowych, a z miejsc tymczasowego zamieszkania korzysta 45 rodzin.
Wicewojewoda opolski: podjęto działania w sprawie odbudowy kluczowej infrastruktury
Według wicewojewody rząd podjął także działania w kierunku odbudowy kluczowej infrastruktury. Na odbudowę np. drogi powiatowej w Łowkowicach przekazano 34,6 mln złotych, na odbudowę ujęcia wody w Głuchołazach 2,7 mln złotych, na remont ujęcia wody dla gminy Nysa 800 tys. złotych i ponad 26 mln złotych na odbudowę oczyszczalni ścieków w Paczkowie. Blisko 13 mln złotych zostanie przeznaczone na udrożnienie ciągu komunikacyjnego przez Osobłogę w ciągu drogi krajowej nr 45 i na odtworzenie kolektora ściekowego Głuchołazy - Nysa. Wydział Infrastruktury Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w trezorze (program do zgłaszania zapotrzebowania) wprowadził 18 zadań na kwotę przekraczającą 170 mln zł.
O wsparcie w ramach rządowego programu pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne wnioskowało 17 gmin na łączną kwotę 2 mln złotych. W ramach jednorazowych zasiłków losowych przyjęto wnioski z 20 gmin na łączną kwotę 5,7 mln złotych.
"Pieniądze na zasiłki są na kontach gmin. Jeśli gminy wnioskują o kolejne środki, przekazujemy je niezwłocznie. Podejmujemy wszelkie możliwe działania, by wesprzeć gminy w szybszej wypłacie zasiłków. Potrzebne jest pełne zaangażowanie w gminach, aby pomoc trafiła jak najszybciej do poszkodowanych" - powiedział wicewojewoda Pośpiech.
na zdjęciu: Głuchołazy po powodzi, zdjęcie ilustracyjne,. fot. PAP/Krzysztof Świderski
SW
Inne tematy w dziale Społeczeństwo