Ukraina po raz pierwszy wystrzeliła brytyjskie rakiety Storm Shadow w kierunku Rosji. Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z Donaldem Tuskiem. Na Ukrainie widać zmęczenie konfliktem. Minister Adam Bodnar usunął kontrowersyjny paragraf 11 z rozporządzenia dot. Funduszu Sprawiedliwości. Nadal przeszukiwana jest hala w Mławie.
Rozmowy Zełenski i Tusk - będzie szczyt poświęcony Ukrainie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że przeprowadził rozmowę telefoniczną z premierem Donaldem Tuskiem. Omówiono nowe pakiety wsparcia wojskowego oraz oczekiwania Kijowa związane z polską prezydencją w UE.
„Podziękowałem narodowi polskiemu za solidarność i premierowi Tuskowi za jego reakcję na rosyjskie ostrzały” – napisał Zełenski na Telegramie. Polska przygotowuje 45. pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy, a kolejne są już w planach.
Rozmowa dotyczyła również oczekiwań Ukrainy wobec negocjacji akcesyjnych z UE w związku z objęciem przez Polskę prezydencji i dalszego wsparcia w procesie przystąpienia Ukrainy do NATO. Do końca roku ma dojść do spotkania obu przywódców.
Premier Tusk, pisząc na platformie X o rozmowach z Wołodymyrem Zełenskim i premierem Kanady, przypomniał, że w przyszłym tygodniu w Szwecji odbędzie się spotkanie w "nadzwyczajnym formacie: państwa skandynawskie plus bałtyckie plus Polska". "Zachód musi mieć jednolite stanowisko dotyczące wsparcia Ukrainy i wspólnego bezpieczeństwa" - podkreślił Tusk.
Ukraina użyła brytyjskich rakiet Storm Shadow na terytorium Rosji
Agencja Bloomberg podała, że Ukraina wystrzeliła brytyjskie rakiety Storm Shadow w kierunku terytorium Rosji, co jest pierwszym takim przypadkiem. Decyzja Kijowa zapadła dwa dni po zgodzie udzielonej przez prezydenta USA Joe Bidena. Według „The Telegraph” odłamki rakiet odnaleziono w obwodzie kurskim.
Londyn już wcześniej zezwolił Ukrainie na używanie pocisków Storm Shadow wewnątrz swojego terytorium, a ponadto rząd Starmera wielokrotnie apelował do Stanów Zjednoczonych, aby udzieliły armii ukraińskiej zgody na ostrzeliwanie celów w głębi Rosji - przypomniał Reuters.
Zmiana nastrojów na Ukrainie
Według badań Instytutu Gallupa, 52% Ukraińców opowiada się za jak najszybszym zakończeniem wojny z Rosją poprzez negocjacje, podczas gdy 38% chce kontynuować walkę aż do zwycięstwa. To wyraźna zmiana w nastrojach społecznych – na początku konfliktu aż 73% było za walką.
Badanie pokazuje, że zmęczenie konfliktem jest najsilniejsze w regionach przyfrontowych, takich jak wschodnia i południowa Ukraina. Eksperci podkreślają, że większość respondentów jest otwarta na ustępstwa terytorialne w zamian za pokój.
Katastrofa budowlana w Mławie - akcja ratunkowa w toku
W środę przed południem doszło do zawalenia się hali po dawnej zajezdni PKS w Mławie przy ul. Grota-Roweckiego. Na miejsce natychmiast skierowano służby ratownicze, w tym Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz specjalistyczne jednostki straży pożarnej.
Z gruzowiska wydobyto dwie martwe osoby i jedną ranną, której życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Do ratowników medycznych zgłosiły się też dwie inne poszkodowane osoby.
Akcja poszukiwawcza na gruzowisku została wznowiona po przerwie, która konieczna była do zabezpieczenia niestabilności zawalonych elementów hali. Na miejscu zdarzenia trwają również czynności śledcze, mające wyjaśnić okoliczności katastrofy.
Jak poinformował mł. bryg. Jacek Dryll, na miejscu działa 70 strażaków, w tym grupy ratowniczo-poszukiwawcze z geofonami i psami. Ustalono, że w hali prowadzone były prace remontowe, a wewnątrz przebywało od trzech do dziesięciu osób.
Zmiany w Funduszu Sprawiedliwości - kontrowersyjny paragraf usunięty
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał nowe rozporządzenie dotyczące Funduszu Sprawiedliwości, które eliminuje kontrowersyjny paragraf 11 umożliwiający przyznawanie dotacji poza procedurą konkursową. Jak podkreśliła wiceminister Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, „usunięcie tego przepisu ogranicza dowolność w dysponowaniu środkami i zwiększa transparentność”.
Fundusz, stworzony w 1997 roku do wspierania ofiar przestępstw i resocjalizacji, stał się obiektem krytyki po 2017 roku, gdy dodano do jego celów „przeciwdziałanie przestępczości”. Jak ujawniono, znaczna część środków była wydatkowana niezgodnie z przeznaczeniem, a pieniądze trafiały do organizacji o określonym profilu politycznym. Nowe przepisy wprowadzają m.in. obowiązek szczegółowego ogłaszania konkursów, publikowania wyników oraz zakaz unieważniania konkursów bez uzasadnienia.
red.
Na zdjęciu rakieta Storm Shadow z Muzeum RAF, fot. Wikipedia.pl
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka