Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Piotr Nowak
Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Piotr Nowak

Kluczowy urząd bez sternika. Premier odwołał prezesa

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Premier Donald Tusk odwołał prezesa GUS, ZUS ogłosił przełomowe przepisy dotyczące renty wdowiej, a w Mławie trwa akcja ratunkowa po zawaleniu się dachu hali kontroli pojazdów. Oto podsumowanie wydarzeń do godziny 12.

Premier Donald Tusk odwołuje prezesa GUS

Premier Donald Tusk zdecydował o odwołaniu Dominika Rozkruta ze stanowiska prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wiceminister KPRM, Agnieszka Rucińska, poinformowała, że konkurs na nowego prezesa zostanie ogłoszony niezwłocznie. Dominik Rozkrut pełnił tę funkcję od 2016 roku, nadzorując kluczowe departamenty, takie jak Gabinet Prezesa czy Departament Innowacji.

Decyzja premiera wywołała spekulacje na temat kierunku, w jakim zmierzać będzie polska statystyka publiczna. Oczekuje się, że nowy prezes wprowadzi zmiany w strategii działania GUS, szczególnie w kontekście cyfryzacji i integracji systemów teleinformatycznych.


Katastrofa budowlana w Mławie: dwie ofiary śmiertelne

W środę rano doszło do zawalenia się dachu hali kontroli pojazdów w Mławie. Akcja ratunkowa trwa, a spod gruzów wydobyto już ciała dwóch ofiar. Policja ustala, ile osób mogło przebywać w budynku w chwili katastrofy. Hala znajduje się na terenie dawnej zajezdni PKS przy ul. Grota-Roweckiego.

Według wstępnych informacji dach runął około godziny 11:00. Strażacy i policja kontynuują poszukiwania. Przyczyny zawalenia się konstrukcji będą przedmiotem szczegółowego śledztwa.


Renta wdowia – nowe możliwości od 2025 roku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ogłosił, że od 1 stycznia 2025 roku wdowy i wdowcy będą mogli ubiegać się o tzw. rentę wdowią. Nowe przepisy umożliwią łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi. Warunkiem jest posiadanie prawa do co najmniej dwóch świadczeń, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

Wysokość sumy świadczeń nie może przekraczać trzykrotności minimalnej emerytury (obecnie 5342,88 zł). Od 2027 roku drugie świadczenie wzrośnie z 15% do 25%. ZUS podkreśla, że wnioski należy składać w określonych terminach, aby uniknąć opóźnień w wypłacie.

Sejmowa Komisja rozważa odpowiedzialność konstytucyjną Macieja Świrskiego

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej ustala harmonogram prac nad wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przewodniczącego KRRiT, Macieja Świrskiego. Podczas zamkniętego posiedzenia omawiane są także wnioski obrońcy Świrskiego o wyłączenie posłów Zdzisława Gawlika (KO) i Tomasza Treli (Lewica) z udziału w postępowaniu.

Decyzje komisji mogą mieć znaczący wpływ na przyszłość przewodniczącego KRRiT oraz na funkcjonowanie tej instytucji. Wyniki posiedzenia zostaną opublikowane w najbliższym czasie. 

Ponad pół miliarda złotych na pomoc dla powodzian

Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański poinformował, że 3 135 rodzin otrzymało dofinansowanie na remont mieszkań i budynków mieszkalnych w wysokości 218 mln zł. Łączna kwota pomocy dla powodzian wyniosła ponad 500 mln zł, a kolejne wnioski będą realizowane jeszcze w tym tygodniu.

Szczepański przyznał, że proces przyznawania pomocy mógł być szybszy, jednak braki kadrowe w gminach utrudniły realizację wniosków. Mimo to rząd zapewnił, że środki na wypłaty są dostępne, a poszkodowani mogą składać odwołania od decyzji w sprawie wysokości odszkodowań.

Red.

Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Piotr Nowak

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj25 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (25)

Inne tematy w dziale Polityka