Kontrowersyjna decyzja Bidena, koniec produkcji opon w zakładach Michelin spekulacje na temat kandydata PiS na prezydenta, prognozy NBP na przyszły rok, a także zakończenie kariery przez Rafaela Nadala - zapraszamy na podsumowanie newsów do godz. 8:00.
Joe Biden zezwolił na przekazanie Ukrainie min przeciwpiechotnych
Prezydent Joe Biden zezwolił na przekazanie Ukrainie min przeciwpiechotnych, ma to wzmocnić obronę tego kraju przed rosyjskimi atakami, poinformował we wtorek „Washington Post”. W opinii Pentagonu wysłanie min stanowi jeden z najbardziej pomocnych kroków, jakie administracja Bidena może podjąć, aby pomóc spowolnić ataki Rosji, napisał „WP”. O znaczeniu decyzji Joe Bidena i o samej broni piszemy szerzej w artykule poniżej:
Olsztyn. Koniec produkcji opon do ciężarówek, przez 51 lat wyprodukowano 27 mln sztuk
Z taśmy produkcyjnej w olsztyńskiej fabryce zjechała ostatnia opona do ciężarówki - poinformował PAP rzecznik prasowy Michelin Polska Piotr Staszałek. W ciągu 51 lat wyprodukowano tam 27 mln takich opon. W Olsztynie będą nadal produkowane opony do aut osobowych i maszyn rolniczych.
"Ostatnią oponę podpisali pracownicy Zakładu Opon Ciężarowych, którzy uczestniczyli w uroczystości zakończenia produkcji tego typu opon w naszej olsztyńskiej fabryce. Pracownicy dostali też pamiątkowe statuetki" - powiedział PAP rzecznik prasowy Michelin Polska Piotr Staszałek. Przyznał, że zakład zakończył produkcję w październiku, ale nie informowano o tym opinii publicznej.
Zakład Opon Ciężarowych istniał w olsztyńskiej fabryce od 51 lat i działał w ramach Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych (OZOS). Produkowano w Olsztynie opony do ciężarówek także wówczas, gdy w ramach przekształceń własnościowych w 1995 roku fabrykę kupił koncern Michelin. "Produkowane w Olsztynie opony trafiały na rynki całego świata, w Polsce zostawała niewielka część tej produkcji" - poinformował PAP Staszałek. Przekazał, że w sumie przez 51 lat wyprodukowano w Olsztynie 27 mln sztuk opon ciężarowych.
Michelin zdecydował o zamknięciu produkcji tego typu opon ze względu na sytuację na rynku oponiarskim świata, który jest zalewany tanimi oponami produkowanymi w Chinach.
Wiceprezes NBP: wzrost konsumpcji w przyszłym roku będzie niższy od tegorocznego
Wzrost konsumpcji w przyszłym roku będzie niższy od wzrostu dochodu do dyspozycji. Tym samym wzrost konsumpcji w 2025 r. będzie niższy od tegorocznego – powiedziała PAP I wiceprezes NBP Marta Kightley.
„Przeprowadziliśmy badanie aby lepiej zrozumieć, czemu odbicie konsumpcji jest takie słabe. Wprawdzie zakładaliśmy, że odbicie popytu konsumpcyjnego nie będzie tak silne, jak wzrost dochodu do dyspozycji gospodarstw domowych, a więc spodziewaliśmy się, że nastąpi jakaś odbudowa oszczędności, jednak okazała się ona większa od naszych przewidywań” – powiedziała PAP I wiceprezes NBP Marta Kightley.
Zaznaczyła, że ponieważ jest to pierwsze takie badanie, trudno jest wyciągać z jego wyników „jednoznaczne konkluzje”. Dodała, że będzie można więcej wniosków wyciągać, jeśli te badania będą powtarzane.
"Rz": Kaczyński czeka na decyzję KO
Kandydata PiS na prezydenta możemy poznać już w najbliższy weekend? Większość w partii "za" - pisze środowa "Rzeczpospolita".
"PiS wciąż nie zdecydowało, kto będzie jego kandydatem w wyborach na prezydenta Polski ani kto ostatecznie podejmie taką decyzję – komitet polityczny czy sam Jarosław Kaczyński. W rozstrzygnięciu mają pomóc kolejne badania focusowe (grupowe, jakościowe, dotyczące sympatii, emocji wyborców) oraz trwające sondaże pod trzy nazwiska: Tobiasza Bocheńskiego, Przemysława Czarnka i Karola Nawrockiego" - czytamy w "Rz".
Jak dodano, "pierwszy możliwy termin ogłoszenia decyzji to najbliższy weekend, po tym jak KO ogłosi swoje wyniki prawyborów".
Rz": Polacy są podzieleni w ocenie szans na dalszą karierę ustępującego prezydenta
Polacy są podzieleni w ocenie szans na dalszą karierę ustępującego prezydenta Andrzeja Dudy - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". W opinii 41 proc. ankietowanych prezydent powinien pozostać czynnym politykiem, przeciwnego zdania jest 47,2 proc. badanych.
"Czy po zakończeniu prezydentury Andrzej Duda powinien pozostawać czynnym politykiem lub objąć jakieś ważne stanowisko w instytucjach międzynarodowych?" – to pytanie zadał Polakom IBRiS na prośbę "Rzeczpospolitej".
15,3 proc. ankietowanych stwierdziło, że prezydent "zdecydowanie" powinien pozostać czynnym politykiem lub objąć stanowisko międzynarodowe. 25,7 proc. twierdzi, że "raczej" powinien tak postąpić.
Nadal zakończył karierę porażką w Pucharze Davisa
Jeden z najbardziej utytułowanych tenisistów w historii Hiszpan Rafael Nadal porażką z Holendrem Boticem van de Zandschulpem 4:6, 4:6 w Pucharze Davisa zakończył sportową karierę. Opuszcza światowe korty mając w dorobku 22 zwycięstwa w finałach Wielkiego Szlema.
Po raz ostatni w Wielkim Szlemie triumfował 5 czerwca 2022, gdy w finale French Open pokonał Norwega Caspera Ruuda 6:3, 6:3, 6:0. To było jego 14. w karierze zwycięstwo w finale turnieju w Paryżu.
Na dorobek Nadala w zmaganiach wielkoszlemowych składają się: rekordowe 14 zwycięstw we French Open, cztery w US Open i po dwa w Wimbledonie oraz w Australian Open. W finale Wielkiego Szlema zagrał w Paryżu dwa lata temu po raz 30.
Jednak ostatnie dwa lata nie były już dla 38-letniego Hiszpana tak udane. Upływały mu głównie pod znakiem problemów zdrowotnych, co przełożyło się na małą liczbę występów. Po raz ostatni przed występem w Pucharze Davisa zaprezentował się na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, gdzie w singlu odpadł w drugiej rundzie po porażce z Serbem Novakiem Djokovicem. W grze podwójnej, w parze z Carlosem Alcarazem, zameldował się z kolei w ćwierćfinale.
na zdjęciu: fabryka Michelin w Olsztynie. fot. Umix, CC BY-SA 3.0
SW
Inne tematy w dziale Polityka