fot. PAP/Maciej Kulczyński
fot. PAP/Maciej Kulczyński

Trzaskowski bał się mówić w imieniu żony. Historyczne wydarzenie w polskim Kościele

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
W Polsce trwają intensywne przygotowania do prawyborów, a polski Kościół zmaga się z trudną przeszłością. Na arenie międzynarodowej Ukraina staje się coraz bardziej aktywnym graczem w konflikcie z Rosją, co niesie zawirowania na globalnej scenie politycznej. Podsumowanie wydarzeń popołudnia w skrócie.

Kampania Rafała Trzaskowskiego – spotkanie we Wrocławiu

Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta w prawyborach Koalicji Obywatelskiej, spotkał się we Wrocławiu z mieszkańcami i działaczami KO. W swoim przemówieniu poruszył kwestie bezpieczeństwa Polski, roli w NATO i relacji z USA w kontekście wyboru Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trzaskowski podkreślił, że Putin rozumie tylko zdecydowanie i siłę, co wymaga dalszego wzmacniania armii i współpracy z NATO.
Wyraził przekonanie, że Europa i Polska muszą przejąć większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo, także w kontekście zwiększania unijnego budżetu na obronność.

Spotkanie miało również bardziej osobisty wymiar, gdy Trzaskowski odniósł się do pytań o swoją żonę i jej rolę jako potencjalnej pierwszej damy. Podkreślił, że decyzje dotyczące jej zaangażowania w kampanię będą należeć wyłącznie do niej.

- Teraz będę miał (...) awanturę w domu, że ja się wypowiadam w imieniu mojej żony - żartował prezydent Warszawy. - Najprawdopodobniej zajmowała będzie się tematami takimi jak: edukacja czy uczenie dzieciaków przedsiębiorczości – które „leżą jej na sercu” - dodał. – Moja żona w sprawach naprawdę ważnych, jak kwestia praw kobiet, zabierała głos, dlatego że uważała, iż dotyczy to przyszłości jej, naszej córki i wszystkich młodych Polek. Możecie być państwo naprawdę spokojni, ale tak jak mówię, moja żona jest Ślązaczką i nie znosi jak ja się wypowiadam w jej imieniu – zakończył.


Spotkanie biskupów z osobami skrzywdzonymi przez Kościół

Na Jasnej Górze odbyło się wyjątkowe spotkanie Konferencji Episkopatu Polski z osobami, które doświadczyły krzywd w Kościele. Było to historyczne wydarzenie, podczas którego obie strony miały okazję do szczerej wymiany zdań.

Główne tematy to prace nad powołaniem niezależnej komisji ds. badania przypadków wykorzystania seksualnego w Kościele są na końcowym etapie. Abp Wojciech Polak podkreślił wkład osób skrzywdzonych w tworzenie bezpiecznych przestrzeni dla dzieci i młodzieży w Kościele. Postulaty przedstawione przez osoby skrzywdzone obejmowały m.in. powołanie rzecznika praw osób pokrzywdzonych i opracowanie listy dobrych praktyk.

- Dzisiaj ważne było to, by księża biskupi uświadomili sobie, jak wielki jest wkład osób skrzywdzonych w ochronę dzieci i młodzieży, projektowanie całej tej pracy, by Kościół był miejscem bezpiecznym - powiedział prymas abp Wojciech Polak.

Jeden z uczestników spotkania Robert Fidura ocenił, że było ono "bardzo emocjonujące" dla obu stron. Jakub Pankowiak, jedna z osób skrzywdzonych w przeszłości przez osobę duchowną, określił spotkanie jako przełomowe, ale podkreślił, że przed Kościołem stoi wciąż wiele wyzwań. - Mam wrażenie, że od dziś o wiele łatwiej będzie nam zrozumieć się nawzajem, pójść razem, choć wiem, że ta droga nie będzie usłana tylko różami. Chciałbym, żebyśmy robili to wspólnie, nie będąc po dwóch stronach barykady - działać razem dla dobra osób skrzywdzonych, Kościoła i społeczeństwa - podkreślił.

Ukraina wykorzystuje ATACMS – Rosja odpowiada zmianami w doktrynie nuklearnej

Ukraina po raz pierwszy użyła amerykańskich pocisków ATACMS do ataku na terytorium Rosji. Celem była baza wojskowa w obwodzie briańskim. W odpowiedzi Rosja ogłosiła nowelizację doktryny nuklearnej, obniżając próg użycia broni jądrowej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że nowe zdolności zbrojne Ukrainy są istotnym elementem walki z rosyjską agresją. Ministerstwo Obrony Rosji potwierdziło ataki i oskarżyło USA o eskalację konfliktu, sugerując, że dostawy broni dalekiego zasięgu czynią NATO stroną konfliktu. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, który reprezentuje Rosję na szczycie G20 w brazylijskim Rio de Janeiro, powiedział dziennikarzom, że broń nuklearna ma być środkiem odstraszającym od wojny jądrowej


Szczyt G20 - podzielone stanowiska w sprawie wojny w Ukrainie

Podczas zakończonego szczytu G20 w Rio de Janeiro przywódcy państw nie osiągnęli konsensusu w sprawie potępienia Rosji za agresję na Ukrainę. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził rozczarowanie, wskazując, że geopolityczne napięcia osłabiają skuteczność grupy. Scholz ocenił, że G20 „nie mogła znaleźć słów, by wyrazić jasno, że Rosja jest odpowiedzialna” za tę wojnę.

W deklaracji G20 podkreślono wpływ wojny na globalne bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne, ale nie potępiono Rosji.
Scholz przestrzegł przed dalszą eskalacją, w tym zagrożeniami związanymi z północnokoreańskimi żołnierzami wspierającymi Rosję. Z kolei przywódca Chin Xi Jinping apelował o dialog w sprawie unijnych ceł na chińskie pojazdy elektryczne, wskazując na potrzebę rozwiązania sporu.

red.

Na zdjęciu Rafał Trzaskowski na spotkaniu z mieszkańcami Wrocławia, fot. PAP/Maciej Kulczyński



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (27)

Inne tematy w dziale Polityka