Ukraina natychmiast użyła pocisków dalekiego zasięgu ATACMS w głąb Rosji po wyrażeniu zgody przez ustępującą administrację Joe Bidena. Co jeszcze dzieje się 19 listopada? Radosław Sikorski opowiedział o swoich przemyśleniach po rozmowach Wielkiej Piątki unijnej w Warszawie. PiS zamierza się odwołać od decyzji PKW. Zapraszamy!
Wielka Piątka w Warszawie: solidarność z Ukrainą
W Warszawie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych tzw. Wielkiej Piątki Unii Europejskiej (Polska, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania) oraz Wielkiej Brytanii. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski przypomniał, że spotkanie odbywa się symbolicznie w tysięcznym dniu wojny na Ukrainie.
- Putin w imię swojej imperialnej pychy morduje Ukraińców i prowadzi na śmierć kolejne zastępy swoich żołnierzy – mówił minister spraw zagranicznych. Szefowie dyplomacji pięciu krajów dyskutowali o europejskim wsparciu dla Ukrainy, utrzymaniu sankcji wobec Rosji oraz konieczności współpracy transatlantyckiej w obliczu obecnych wyzwań geopolitycznych.
Stanowisko wobec Rosji
Radosław Sikorski podkreślił, że Rosja pod rządami Putina stanowi trwałe zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy i ładu światowego. Szef polskiego MSZ zaznaczył, że sankcje gospodarcze są skuteczne i należy uszczelniać system, aby skuteczniej ograniczać potencjał militarny Rosji.
- Musimy stanowczo przeciwdziałać jej imperialnym ambicjom – określił Sikorski.
Ukraina po raz pierwszy użyła ATACMS przeciwko Rosji
Ukraińskie siły zbrojne po raz pierwszy wykorzystały pociski ATACMS do zaatakowania celów na terytorium Rosji. Według portalu RBK-Ukraina, trafiono w obiekt militarny w okolicach miasta Karaczew, w obwodzie briańskim.
Sztab Generalny Ukrainy potwierdził, że atak miał na celu magazyn broni, w którym znajdowała się amunicja artyleryjska z Korei Północnej.
- Rzeczywiście, po raz pierwszy wykorzystano ATACMS do ataku na terytorium Rosji – poinformowało źródło wojskowe.
Atak jest konsekwencją zielonego światła od administracji USA, które zezwoliło Ukrainie na użycie amerykańskiej broni do ataków na cele w głębi Rosji.
Plan zamrożenia cen energii na 2025 rok. Bez bonu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt ustawy przedłużającej zamrożenie maksymalnej ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł/MWh. Decyzja ta oznacza, że Polacy zapłacą mniej, niż wynosi przewidywana średnia rynkowa (623 zł/MWh) - pisze money.pl.
Jednocześnie resort zapowiedział, że nie przewiduje wsparcia w postaci bonu energetycznego w 2025 roku. Koszt utrzymania zamrożenia cen energii ma wynieść ponad 5 mld zł.
Rząd zapowiedział prace nad systemowym rozwiązaniem na okres po 2025 roku, kiedy planowane jest odejście od prostych mechanizmów interwencyjnych.
Andrzej Duda w Jordanii: rozmowy o bezpieczeństwie
Prezydent Andrzej Duda podczas oficjalnej wizyty w Jordanii spotkał się z królem Abdullahem II. W centrum rozmów znalazły się kwestie stabilności Bliskiego Wschodu oraz sytuacja geopolityczna Europy Środkowo-Wschodniej.
- Cieszę się ogromnie, że mam tę sposobność, aby usłyszeć od waszej królewskiej mości ocenę sytuacji na Bliskim Wschodzie i możliwości jej rozwoju – powiedział Duda.
Obaj przywódcy podkreślili znaczenie współpracy między Polską a Jordanią, która trwa od 60 lat. W planach wizyty znalazło się także spotkanie w jordańskim Centrum Szkoleniowym Wojsk Specjalnych im. Króla Abdullaha II.
Kaczyński o decyzji PKW
Jarosław Kaczyński skomentował decyzję Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), która odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS za 2023 rok. Lider partii zapowiedział odwołanie od tej decyzji i oskarżył członków PKW o łamanie prawa.
- Żyjemy w tej chwili w stanie kompletnej anarchii – podsumował lider największej partii opozycyjnej. PKW podjęła decyzję stosunkiem głosów 5:4. Jednocześnie pojawiły się kontrowersje dotyczące prawomocności orzeczeń sędziów powołanych po 2017 roku w trybie ustawy o Sądzie Najwyższym.
Fot. Pocisk dalekiego zasięgu ATACMS produkcji Lockheed Martin
Red.
Inne tematy w dziale Polityka