W próbce ścieków pobranych w Warszawie wykryto zmutowaną formę wirusa polio, potencjalnie groźną dla osób niezaszczepionych – poinformował Główny Inspektor Sanitarny, Paweł Grzesiowski.
Zmutowany wirus polio wykryty w Warszawie
Podczas konferencji prasowej podkreślił, że wykrycie w listopadzie zmutowanego wirusa polio to "sygnał alarmowy". "Nie oznacza to, że mamy potwierdzone przypadki zachorowań. Mówimy jedynie o obecności zmutowanego wirusa, który może zagrażać osobom bez odpowiednich szczepień" – wyjaśnił.
Dr Magdalena Wieczorek poinformowała, że wirus znaleziony w ściekach pochodzących z prawobrzeżnej części Warszawy różni się od klasycznego wirusa szczepionkowego. "To wirus, który przeszedł liczne mutacje, co oznacza, że był przenoszony między ludźmi. Nie jest już osłabionym szczepem wykorzystywanym w szczepionkach, ale może powodować poliomyelitis, czyli ostrą chorobę prowadzącą m.in. do trwałych niedowładów" – zaznaczyła.
W związku z wynikami badań Główny Inspektor Sanitarny, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych oraz konsultant ds. epidemiologii wydali wspólny komunikat. Podkreślili w nim, że leczenie poliomyelitis jest objawowe, ponieważ brak skutecznych leków przeciwwirusowych. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa, konieczne jest utrzymanie 95% poziomu zaszczepienia dzieci i młodzieży. W 2023 roku stan zaszczepienia trzylatków w Polsce wynosił jednak zaledwie 86%.
"Apelujemy do rodziców, opiekunów oraz personelu medycznego o uzupełnienie brakujących szczepień u dzieci, które nie otrzymały pełnego cyklu szczepionki przeciw polio" – zaapelowano.
Specjalne procedury uruchomione w Warszawie
W ramach działań zapobiegawczych Państwowa Inspekcja Sanitarna zdecydowała o rozszerzeniu badań ścieków w Warszawie, wzmożeniu monitorowania ostrych porażeń wiotkich u dzieci do 15. roku życia oraz aktualizacji zapasów szczepionek. Do działań informacyjnych włączyły się także szkoły i placówki medyczne.
Ostatnie przypadki zachorowań na tzw. dziki wirus polio w Polsce odnotowano w latach 80. XX wieku. Mimo to, z powodu występowania wirusa w Azji i Afryce, wciąż prowadzi się monitoring przypadków porażeń wiotkich oraz badań ścieków komunalnych.
Polio - jak można się zakazić, objawy zakażenia
Wirus polio przenosi się głównie drogą pokarmową i kropelkową, przez kontakt z zakażonymi osobami lub przedmiotami skażonymi wirusem, a także spożycie skażonej żywności lub wody. Zakażenie może powodować różnorodne objawy – od gorączki i bólu głowy po ciężkie niedowłady i porażenia, z których część kończy się śmiercią. W Polsce szczepienia przeciw polio są obowiązkowe i finansowane z budżetu państwa, realizowane w kilku etapach u dzieci w wieku od 3 miesięcy do 6 lat.
na zdjęciu: Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski podczas konferencji prasowej w siedzibie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie, 18 bm. Temat konferencji "Aktualne problemy zdrowia publicznego: muchomor czerwony, zatrucia chemikaliami, choroby zakaźne". fot. PAP/Piotr Nowak
SW
Inne tematy w dziale Rozmaitości