Moskwa zareagowała na "zielone światło" od ustępującego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena dla Ukrainy ws. rażenia pociskami dalekiego zasięgu ATACMS w głąb Rosji. Decyzję popiera Andrzej Duda. Poza tym, kolejny świadek nie stawił się na przesłuchanie komisji ds. Pegasusa. W sobotę PiS może zaprezentować kandydata na prezydenta. Zapraszamy do przeglądu najistotniejszych newsów z 18 listopada do południa!
Wzrost napięcia na linii USA-Rosja
Rosja oskarżyła USA o eskalację konfliktu w związku ze zgodą na wykorzystanie amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu przez Ukrainę do ataków na cele w Rosji. Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, ostrzegł, że decyzja ta „pogłębia zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w wojnę”. Prezydent Joe Biden określany jest przez rosyjskie władze jako „podsycający konflikt”, co wzmacnia napięcia między mocarstwami.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od dawna apelował o możliwość korzystania z zaawansowanego uzbrojenia na terytorium Rosji, co ma na celu zmuszenie Moskwy do zakończenia wojny. Według Reutersa, decyzja USA ma związek z informacjami o zaangażowaniu północnokoreańskich wojsk po stronie Rosji.
Andrzej Duda o decyzji USA: „To moment przełomowy”
Polski prezydent Andrzej Duda z zadowoleniem przyjął decyzję USA. Według przywódcy, zgoda na użycie przez Ukrainę amerykańskiej broni ma charakter obronny i może stanowić punkt zwrotny w konflikcie. Polska od początku wojny wspiera Ukrainę, zarówno politycznie, jak i logistycznie, co czyni Warszawę jednym z kluczowych sojuszników Kijowa - przypomniała głowa państwa.
Francja: możliwość uderzeń na Rosję pozostaje otwarta
Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Noel Barrot podtrzymał stanowisko, że umożliwienie Ukrainie ataków na cele w Rosji to „opcja na stole”. Decyzja ta, podobnie jak wcześniejsze wsparcie zbrojeniowe, ma być odpowiedzią na rosyjskie ataki na Ukrainę.
Również szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział, że kraje UE są gotowe zaakceptować użycie dostarczonej Ukrainie broni na terytorium Rosji. Jak podaje Reuters, pierwsze ataki z użyciem pocisków ATACMS mogą odbyć się w nadchodzących dniach.
Komisja ds. Pegasusa
Przewodnicząca komisji śledczej ds. Pegasusa, Magdalena Sroka, poinformowała, że były szef SWW Andrzej Kowalski nie pojawi się na dzisiejszym posiedzeniu. Powodem jest usprawiedliwienie złożone w Kancelarii Sejmu. Kowalski cytowany przez "Niezależną" powołuje się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności działania komisji z Konstytucją. Ponadto dodał, że obecne szefostwo Służby Wywiadu Wojskowego musi go zwolnić z tajemnicy państwowej, by mógł wystąpić przed posłami.
Komisja przesłuchuje sędzię Beatę Morawiec, która odeszła z Sądu Okręgowego w Krakowie w 2017 roku, co stanowi kontynuację działań związanych z używaniem Pegasusa.
Kandydat PiS na prezydenta: decyzja już w sobotę?
Europoseł Tobiasz Bocheński potwierdził, że decyzja w sprawie kandydata PiS na przyszłoroczne wybory prezydenckie zapadnie w tym tygodniu. Według doniesień, wśród potencjalnych kandydatów znajdują się prezes IPN Karol Nawrocki, były minister edukacji Przemysław Czarnek oraz sam Bocheński. Wybór ma być ogłoszony prawdopodobnie w sobotę. W sondażach w elektoracie PiS największe poparciem dysponuje były premier Mateusz Morawiecki.
W sobotę Koalicja Obywatelska ma przedstawić kandydata wyłonionego w wewnętrznych prawyborach. Wśród toczących batalię są prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i były szef MSZ Radosław Sikorski.
IMGW ostrzega przed sztormem na Bałtyku
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed sztormem na polskim wybrzeżu Bałtyku. Wiatr w porywach osiąga 8-9 w skali Beauforta. Ostrzeżenia obowiązują do wtorku i obejmują zachodniopomorskie oraz pomorskie regiony nadmorskie.
Prognozowane warunki pogodowe mogą wpłynąć na transport morski oraz działalność portów w regionie. Mieszkańcom zalecono zachowanie szczególnej ostrożności.
Fot. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin
Red.
Inne tematy w dziale Polityka