Prekampania w Koalicji Obywatelskiej nabiera rozpędu. Radosław Sikorski dziś zadeklarował, że bez wahania podpisze ustawy o aborcji i związkach partnerskich. Trybunał Konstytucyjny wkrótce zostanie kompletnie sparaliżowany. Polska przegrała w turnieju tenisowym Billie Jean King Cup. Polecamy wiadomości w pigułce z 16 listopada do godziny 21.
Tournée Radosława Sikorskiego. Uderzy w Macierewicza
Radosław Sikorski, szef MSZ i kandydat w prawyborach Koalicji Obywatelskiej, spotkał się z mieszkańcami Rokietnicy pod Poznaniem. Podczas spotkania zaprezentował swoją wizję prezydentury, podkreślając potrzebę wzmocnienia roli Polski na arenie międzynarodowej i łagodzenia podziałów wśród Polaków. Sikorski mówił o konieczności współpracy prezydenta z rządem, wskazując, że „prezydent nie powinien złośliwie wetować ustaw”.
W jego opinii, ma szansę zdobyć głosy elektoratu konserwatywnego. Jako przykład podał dziś wypowiedź znajomego, który miał wysłuchać pozytywnych opinii sympatyków Konfederacji o szefie MSZ.
Polityk zadeklarował wsparcie dla liberalizacji prawa aborcyjnego oraz uregulowania kwestii związków partnerskich. Złożył nawet uroczystą przysięgę, że podpisze te ustawy. Poza tym, jeśli zostanie kandydatem KO i wygra wybory prezydenckie, to odbierze Antoniemu Macierewiczowi Order Orła Białego nadany przez Andrzeja Dudę za zasługi posła PiS w KOR i opozycji antykomunistycznej. Sikorski wybrałby też - o czym mówił - Rafała Trzaskowskiego na ministra spraw zagranicznych w przypadku swojej wygranej w maju 2025 roku.
"Zostaje Koalicja Obywatelska"
Wcześniej w Olsztynie Radosław Sikorski zdziwił media, ponieważ... wyprosił dziennikarzy. - Prosimy o opuszczenie sali. Zostaje Koalicja Obywatelska - stwierdził moderator dyskusji z wyborcami. - Bez mediów będzie nam się szczerzej rozmawiało - podsumował Sikorski.
Prawybory w KO odbędą się 22 listopada. Dzień później partia ogłosi, kto wystartuje z jej poparciem o prezydenturę w kraju. W Salonie24 opisywaliśmy też wizytę Rafała Trzaskowskiego w Krakowie, który starł się słownie ze zwolennikami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Sławomir Mentzen: Polska najlepszym miejscem do życia
Kandydat Konfederacji na prezydenta, Sławomir Mentzen, podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Sulechowa, wyraził wizję Polski jako najlepszego miejsca do życia w UE w ciągu dekady. Podkreślił znaczenie silnej armii, mocnej gospodarki i bezpieczeństwa publicznego. Mentzen zaproponował uproszczenie systemu podatkowego i skrytykował nieefektywność polityków, szczególnie Rafała Trzaskowskiego.
Spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 100 osób, miało luźny charakter. Uczestnicy otrzymali biało-czerwone flagi i ciepłe napoje. Mentzen kontynuuje swoją kampanię wyborczą, odwiedzając kolejne miejscowości województwa lubuskiego.
Wygaszanie TK w praktyce
W grudniu kończy się kadencja prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej oraz sędziów Piotra Pszczółkowskiego i Mariusza Muszyńskiego. Jednak do tej pory żadna partia nie zgłosiła kandydatów na ich następców. Brak zgłoszeń może wskazywać na chęć "uśmiercenia" instytucji, która sprawdza zgodność ustaw z konstytucją. Termin już upłynął.
Obecny rząd bojkotuje wyroki TK, co dodatkowo komplikuje sytuację. PiS, według posła Marka Asta, nie zgłosiło kandydata, ponieważ arytmetyka sejmowa jest nieubłagana, a partia Jarosława Kaczyńskiego nie dysponuje odpowiednią liczbą głosów w Sejmie.
Brak kandydatur do TK może być złamaniem konstytucji. Tak przynajmniej twierdzi prof. Ryszard Piotrowski. Zdaniem prawnika, jeśli obecny Sejm nie wyłoni nowych sędziów trybunału, to będzie to naruszanie konstytucyjnej ciągłości działania organów państwa, za co grozi Trybunał Stanu - przekonywał we wrześniu w RMF FM. O tym, że koalicja rządowa nie zamierza powoływać członków TK w miejsce obecnych, informował marszałek Szymon Hołownia.
Nowa sekretarz prasowa Białego Domu
Prezydent-elekt Donald Trump mianował 27-letnią Karoline Leavitt na stanowisko sekretarz prasowej Białego Domu. Leavitt, dotychczas rzeczniczka jego ekipy przejściowej, jest najmłodszą osobą w historii na tym stanowisku.
Leavitt zasłynęła swoją nieustępliwą obroną Trumpa i zdobyła uznanie jako skuteczna osoba od komunikacji. Prezydent elekt informował, że jej zadaniem będzie pomoc w przekazywaniu „wielkiego przesłania” jego administracji Amerykanom.
Wielka niepewność na Ukrainie
Doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak, skrytykował piątkową rozmowę kanclerza Niemiec Olafa Scholza z Władimirem Putinem. Według Podolaka takie działania mogą być odebrane jako oznaka słabości Zachodu i zwiększać poczucie bezkarności Rosji.
Kanclerz Scholz wezwał Putina do wycofania wojsk z Ukrainy, jednak brak twardych warunków budzi spore zamieszanie zarówno na Ukrainie, jak i w Niemczech. Kijów obawia się, że Berlin wróci do biznesowych relacji z Moskwą sprzed brutalnej inwazji. Rozmowa była pierwszym oficjalnym kontaktem obu przywódców od prawie dwóch lat.
Billie Jean King Cup: Polska przegrywa z Czechami
W ćwierćfinale Billie Jean King Cup polska reprezentacja zmierzyła się z Czeszkami. Magdalena Fręch przegrała z Marie Bouzkovą 1:6, 6:4, 4:6, co oznacza, że Polki przegrywają 0:1.
Iga Świątek o godz. 20:40 rozpoczęła mecz z Lindą Noskovą. Jeśli Świątek wygra, o awansie zadecyduje debel. Na zwyciężczynie tego spotkania czeka reprezentacja Włoch.
Fot. Radosław Sikorski, szef MSZ w Rokietnicy/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka