Paweł Cz., były rektor Collegium Humanum, wpłacił 2 mln złotych poręczenia majątkowego i wyszedł z tymczasowego aresztu. To najważniejsza informacja z 16 listopada do godziny 16. Poza tym przeczytasz u nas, co zapowiadają synoptycy w pogodzie. Idzie zima!
Były rektor Collegium Humanum opuścił areszt
Prokuratura Krajowa poinformowała o uchyleniu tymczasowego aresztu wobec byłego rektora Collegium Humanum, Pawła Cz. Decyzję podjęto po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości 2 mln zł oraz nałożeniu na podejrzanego środków zapobiegawczych. Paweł Cz., podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, współpracował z prokuraturą, a to pozwoliło na poczynienie postępów w śledztwie.
Od lutego br. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w sprawie 28 osób, w tym byłego europosła i prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka. Collegium Humanum, przemianowane na Uczelnię Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, znalazło się w centrum skandalu związanego z wydawaniem dyplomów MBA przy współpracy z uczelniami zagranicznymi bez odpowiednich uprawnień. Sutryk nie przyznaje się do winy. W rozmowie z TVN24 zadeklarował, że normalnie pracuje, bo liczą na niego Wrocławianie.
Nowe studia o języku i kulturze śląskiej w Katowicach
Uniwersytet Śląski w Katowicach uruchomił studia podyplomowe z zakresu języka i kultury śląskiej. Jak podkreśliła ministra edukacji Barbara Nowacka, wszystkie miejsca na kierunku zapełniły się w zaledwie trzy dni. Program powstał dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Edukacji Narodowej, które przeznaczyło na ten cel 2 mln zł.
Choć prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę uznającą język śląski za regionalny, część lokalnych działaczy nie traci nadziei. Marszałek woj. śląskiego, Wojciech Saługa, zapowiedział, że uzyskanie tego statusu to "tylko kwestia czasu".
Krytyka rozmów Olafa Scholza z Władimirem Putinem
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przeprowadził rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem, co wywołało krytykę ze strony opozycji. Juergen Hardt z CDU/CSU ocenił, że takie działania mogą być postrzegane przez Rosję jako oznaka słabości. Scholz miał wezwać Putina do wycofania wojsk z Ukrainy, lecz bez stawiania ultimatum ani propozycji.
Obrońcy decyzji Scholza argumentują, że dyplomacja jest kluczowa dla rozwiązania konfliktu, a rząd Niemiec działa w porozumieniu z sojusznikami. Donald Tusk pisał w piątek, że kanclerz Niemiec "zdał mu relację" z prowadzonej rozmowy z rosyjskim dyktatorem. Premier miał usłyszeć o podtrzymaniu polskiego stanowiska, że nic o Ukrainie bez tegoż kraju. Tymczasem niemieckie media informują o propozycji Putina - zaoferował Berlinowi powrót do interesów gazowych mimo prowadzonej wojny.
Ukraińcy niszczą sprzęt Rosjan wart miliony
Ukraina odnosi kolejne sukcesy na froncie. Minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko poinformował o zniszczeniu przez operatorów dronów wyrzutni rakiet Buk M-1, której wartość szacowana jest na 10 mln USD. Sprzęt rosyjski został namierzony w lesie podczas zwiadu, a precyzyjne uderzenie całkowicie go unieszkodliwiło.
Prognoza pogody: nadchodzi zima
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada dynamiczną pogodę w najbliższych dniach. Sobota przyniosła rozpogodzenia w centralnej i południowej Polsce, jednak północ kraju zmagać się będzie z silnym wiatrem o prędkości do 75 km/h.
Niedziela przyniesie przelotne opady deszczu, a w górach i na północy kraju możliwy będzie śnieg. Temperatura maksymalna wyniesie od 5°C na Suwalszczyźnie do 9°C w Małopolsce. Synoptycy przewidują, że druga połowa tygodnia będzie chłodniejsza, z wyraźnymi oznakami zimy.
Fot. Paweł Cz., były rektor Collegium Humanum
Red.
Inne tematy w dziale Polityka