Od dziś każdy z nas może zostać darczyńcą na rzecz potrzebujących. Szlachetna Paczka uruchomiła bazę rodzin, które cierpią z powodu biedy. Jest ich aż 6 tysięcy.
- Na pomoc czekają seniorzy, samodzielni rodzice, osoby samotne, czekają też osoby z niepełnosprawnością, takie, którym na co dzień jest trudno – powiedziała prezes Stowarzyszenia Wiosna Joanna Sadzik, zaznaczając, że wśród potrzebujących są także osoby, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w Polsce. - Szlachetna Paczka i w tym roku jak zawsze odpowiada na problemy, które mamy tu i teraz. W tym roku wiele tysięcy osób dotknęła powódź i na ten problem odpowiadamy - dodała Sadzik.
Baza potrzebujących rodzin w Szlachetnej Paczce
W momencie uruchomienia bazy zarejestrowanych w niej było ok. 6 tys. rodzin, ale jak zaznaczyła menadżerka Wiosny Anna Gaik, zarówno liczba potrzebujących, jak i darczyńców, może do samego końca dynamicznie się zmieniać. Chwilę po otwarciu 24. Szlachetnej Paczki wsparcie zadeklarowało już 1340 darczyńców.
Paczkę można skomplementować samodzielnie lub w grupie. Można także wpłacać fundusze, dzięki którym wolontariusze Szlachetnej Paczki zakupią potrzebne produkty – chodzi często o przedmioty niezbędne do codziennego funkcjonowania: żywność, odzież, pościel, sprzęt AGD. Przygotowane dzięki darczyńcom paczki trafią do potrzebujących w tzw. weekend cudów - 14 i 15 grudnia.
Wolontariusze Wiosny odwiedzali wcześniej rodziny i osoby zgłoszone, jako te, którym potrzebna jest pomoc, a następnie wyselekcjonowali tych najbardziej potrzebujących. W poprzednim roku wsparcie otrzymało 17 tys. rodzin, a wartość pomocy była rekordowa i wyniosła blisko 74 mln zł.
Twórca Szlachetnej Paczki oskarżany o mobbing
Szlachetna Paczka ruszyła w 2001 roku w Krakowie. Założycielem tej ważnej społecznie inicjatywy jest ks. Jacek Stryczek. Założeniem było walka z biedą i wykluczeniem społecznym. Od tego czasu duchowny rozwinął się w jedną z największych akcji charytatywnych w kraju, angażując tysiące wolontariuszy i darczyńców, którzy pomagają potrzebującym rodzinom. W Szlachetną Paczkę zaangażowani byli sportowcy, aktorzy, dziennikarze i celebryci.
Ks. Stryczek musiał odejść z organizacji, gdy Onet w 2018 roku opisał rzekomy mobbing na podwładnych. Prokuratura sprawdzała opisane fakty przez media. W grudniu 2022 roku śledczy umorzyli postępowanie, nie dopatrując się łamania prawa przez kapłana. Decyzja została zaskarżona do sądu, który przyznał rację mecenasowi byłych pracowników Stowarzyszenia "Wiosna". Obecnie sprawa jest nadal badana przez prokuraturę.
Założyciel "Szlachetnej Paczki" był gościem Salonu24. W rozmowie ze Sławomirem Jastrzębowskim deklarował: - Byłem już na granicy życia i śmierci (…) ważyło się czy przeżyję. Na bieżąco byłem monitorowany. I im gorzej się czułem, tym więcej było różnych działań, które mnie niszczyły. Bo to jest jeden z celów tego typu ataku. Nie jestem jedyną osobą, która tak tego doświadcza. Trzeba najlepiej kogoś takiego wykończyć. Wykończyć zdrowotnie, być może psychicznie. Akurat ja jestem twardym zawodnikiem (…) Jak umrę, to jestem już pogodzony. Dlatego nie mam nic do stracenia. Ale moje analizy z ostatniego roku pokazują, że Szlachetna Paczka powinna wrócić w ręce idealistów - wyznał ks. Stryczek.
Zobacz wywiad z ks. Jackiem Stryczkiem w Salonie24:
Dlaczego warto pomagać?
Przypominamy, że pomaganie osobom ubogim przynosi wiele korzyści społecznych, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i całej społeczności. Warto więc angażować się w inicjatywy charytatywne. Prowadzi to do:
Redukcji nierówności społecznych
Wsparcie dla osób ubogich pomaga zmniejszyć przepaść między różnymi grupami społecznymi, co prowadzi do większej spójności i stabilności w społeczeństwie.
Wzrostu zaufania społecznego
Pomaganie buduje więzi międzyludzkie, zaufanie i solidarność. Społeczności, w których ludzie wspierają się nawzajem, są bardziej odporne na kryzysy i lepiej funkcjonują.
Zapobiegania marginalizacji i wykluczenia
Dzięki pomocy ubodzy mają większe szanse na poprawę swojej sytuacji, np. przez edukację, rozwój zawodowy czy lepszy dostęp do podstawowych dóbr. To zmniejsza ryzyko izolacji społecznej.
Poprawa jakości życia społeczeństwa
Kiedy najubożsi mają zapewnione podstawowe potrzeby, takie jak mieszkanie, jedzenie czy edukacja, całe społeczeństwo staje się zdrowsze i bardziej produktywne.
Mniejsza przestępczość
Ubóstwo często jest czynnikiem prowadzącym do przestępczości. A pomoc materialna i edukacyjna może zredukować ryzyko, więc sprzyja bezpieczeństwu publicznemu.
Rozwój gospodarczy
Inwestowanie w pomoc dla ubogich może mieć pozytywny wpływ na gospodarkę. Osoby, które wychodzą z ubóstwa, stają się bardziej produktywne, gdyż pracują i płacą podatki.
Z tego artykułu dowiesz się:
- rusza Szlachetna Paczka i rejestr potrzebujących rodzin
- o kulisach odejścia ks. Jacka Stryczka ze Stowarzyszenia Wiosna
- jakie są zalety pomagania innym w formie wolontariatu i nie tylko
Fot. Szlachetna Paczka
Red.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo