fot. PAP/EPA/ALLISON ROBBERT
fot. PAP/EPA/ALLISON ROBBERT

Elon Musk pod ostrzałem. Żądają śledztwa ws. jego kontaktów z Putinem

Redakcja Redakcja Newsy do 8 Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
Polityczne kontrowersje wokół Elona Muska, próby dezinformacji Kremla, echa rozmowy Olafa Scholza z Władimirem Putinem oraz Gala Olimpijska w Warszawie - to tylko niektóre z wydarzeń, które zdominowały poranne doniesienia. Oto podsumowanie kluczowych informacji.

Elon Musk i domniemane kontakty z Władimirem Putinem

Szef senackiej komisji ds. sił zbrojnych Jack Reed i senator Jeanne Shaheen zażądali dochodzenia w sprawie doniesień o kontaktach Elona Muska z Władimirem Putinem, opisywanych przez "Wall Street Journal".

"Wall Street Journal" poinformował w październiku, że Musk jest w regularnym kontakcie z Putinem od końca 2022 roku i że Putin poprosił Muska o aktywację swojego programu internetu satelitarnego Starlink nad Tajwanem dla prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Senatorowie zwrócili się do Pentagonu i prokuratora generalnego Merricka Garlanda o rewizję rządowych kontraktów z SpaceX z obawy zagrożenia bezpieczeństwa narodowego. "Te relacje między dobrze znanym przeciwnikiem USA a panem Muskiem, beneficjentem miliardów dolarów z funduszy rządu USA, stawiają poważne pytania dotyczące wiarygodności pana Muska jako kontrahenta rządowego i posiadacza zezwolenia" – napisali senatorowie.

Firma Muska, która niedawno otrzymała kontrakt na wynoszenie satelitów za 733 mln dolarów, może stanąć przed zagrożeniem ograniczenia współpracy z rządem USA.

Najbogatszy człowiek na świecie stał się w ostatnich miesiącach bliskim sojusznikiem prezydenta-elekta Donalda Trumpa, przekazując ponad 130 milionów dolarów na pomoc w jego wyborach, prowadząc z nim kampanię i podróżując oraz wpływając na wybór członków gabinetu. Musk stał się jedną z najważniejszych osób w kręgu Trumpa. W ostatnich dniach uczestniczy w niemal każdej ważnej rozmowie prowadzonej przez prezydenta elekta, w tym m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim. Musk i  i biznesmen Vivek Ramaswamy mają stanąć na czele nowego "departamentu wydajności państwa" (DOGE).

Komentarze po rozmowie Scholza z Putinem

Rozmowa Olafa Scholza z Władimirem Putinem, pierwsza od dwóch lat, była szeroko komentowana. Putin powtarzał narracje Kremla, próbując nakłonić Niemcy do nacisków na Ukrainę w celu podjęcia rozmów pokojowych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił rozmowę jako „otwarcie puszki Pandory” i zagrożenie dla izolacji Rosji na arenie międzynarodowej.

Biały Dom odmówił komentarza na temat rozmowy kanclerza Niemiec z Władimirem Putinem. Jednak prezydent Andrzej Duda poinformował, że Scholz zdawał mu relację z tych konsultacji. Kanclerz Niemiec miał potępić rosyjską agresję i podkreślić, że „nic o Ukrainie bez Ukrainy”.

Prezydent USA Joe Biden nie otrzymał szczegółowej informacji od kanclerza, co wywołało pytania o koordynację działań na linii Berlin-Waszyngton.

Amerykański Ośrodek Studiów nad Wojną (ISW) ostrzegł o nasileniu przez Kreml działań mających na celu wpłynięcie na decyzje państw Zachodu w sprawie wojny na Ukrainie. Metoda "kontroli refleksyjnej", opierająca się na manipulacji i dezinformacji, jest kluczowym narzędziem Moskwy.

Wspólne stanowisko USA, Japonii i Korei Południowej

Na marginesie szczytu APEC w Limie przywódcy USA, Japonii i Korei Południowej potępili udział północnokoreańskich żołnierzy w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie.

Pogłębianie współpracy militarnej między Koreą Północną a Rosją zostało ocenione jako „niebezpieczne poszerzenie konfliktu”.
Przywódcy zapowiedzieli uruchomienie trójstronnego sekretariatu w celu skoordynowania wspólnych działań.
W komunikacie podkreślono również wagę stabilności w regionie Indo-Pacyfiku i Cieśninie Tajwańskiej.

Gala Olimpijska Paryż 2024 w Centrum Olimpijskim

W Warszawie odbyła się Gala Olimpijska, podczas której podsumowano osiągnięcia polskich sportowców na igrzyskach w Paryżu.
Polska zdobyła 10 medali: jeden złoty, cztery srebrne i pięć brązowych.

Prezydent Andrzej Duda podziękował olimpijczykom za ich sukcesy i emocje, podkreślając, że igrzyska w Paryżu były wyjątkowe – minęło sto lat od debiutu Polski na olimpiadzie.

Nagrody dla medalistów: Złota medalistka Aleksandra Mirosław otrzymała 250 tys. złotych, srebrni medaliści – 200 tys. zł, a brązowi – 100 tys. zł. Aleksandra Mirosław została szczególnie wyróżniona za zdobycie jedynego złotego medalu dla Polski we wspinaczce sportowej.

Brązowa medalistka Aleksandra Kałucka wspominała swoją siostrę bliźniaczkę, która była jej największym kibicem podczas zawodów.

red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj41 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (41)

Inne tematy w dziale Polityka