na zdjęciu: Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski. fot. PAP/Adam Warżawa
na zdjęciu: Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski. fot. PAP/Adam Warżawa

Sikorski: Scholz wiele ryzykował rozmową z Putinem

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
Wystąpienie Radosława Sikorskiego w Katowicach, podpis prezydenta Dudy pod nowym podatkiem, areszt dla Grzegorza W. ws. Funduszu Sprawiedliwości, optymistyczne prognozy PKO BP dotyczące wzrostu gospodarczego, a to nie wszystko. Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych informacji z popołudnia i wieczoru.

Prokuratura: zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym dla Łukasza Ż. 

Zarzut spowodowania wypadku samochodowego ze skutkiem śmiertelnym usłyszał w piątek Łukasz Ż. Podejrzany o spowodowanie wypadku na Trasie Łazienkowskiej w stolicy przyznał się do zarzucanego czynu. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w nocy z 14 na 15 września. Volkswagen arteon, za którego kierownicą siedział Łukasz Ż., najechał na tył forda, który następnie uderzył w barierki energochłonne. W zderzeniu zginął 37-letni pasażer tego auta; do szpitala trafiła jego żona i dzieci w wieku czterech i ośmiu lat. Do szpitala przewieziono także kobietę z volkswagena.


Sikorski: to w Warszawie będą prowadzone najważniejsze rozmowy o wojnie w Ukrainie

To w Warszawie będą prowadzone najważniejsze rozmowy o wojnie w Ukrainie; w przyszłym tygodniu będę gospodarzem spotkania w formacie Trójkąta Weimarskiego Plus - powiedział w Katowicach szef MSZ Radosław Sikorski, odnosząc się do piątkowego telefonu kanclerza Niemiec Olafa Scholza do Władimira Putina. Przypomniał, że Polska działa zgodnie z zasadą, że decyzje dotyczące Ukrainy nie mogą zapadać bez tego kraju.

W piątek wieczorem minister Radosław Sikorski spotkał się w Katowicach z członkami Platformy Obywatelskiej i ugrupowań wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej regionu śląskiego - w kontekście prawyborów prezydenckich w KO. Na późniejszym briefingu był m.in. pytany o piątkowy telefon kanclerza Scholza do Putina.

Jak zaznaczył szef MSZ, wymienił się już wiadomościami na ten temat z premierem Donaldem Tuskiem. Premier miał go poinformować o rozmowie z Scholzem, która miała miejsce już po rozmowie kanclerza Niemiec z Putinem. "Bardzo dobrze, że kanclerz Niemiec prawie natychmiast zdał relację polskiemu premierowi z tej rozmowy i - z tego, co mówi kanclerz Niemiec wynika - że on tam prezentował coś, z czym Polska się zgadza. Mianowicie, że nie mogą zapaść żadne decyzje, które dotyczą Ukrainy, bez Ukrainy" - powiedział Sikorski.


W późniejszej rozmowie z Polsat News Sikorski ocenił, że Scholz, dzwoniąc do Putina, podjął spore "ryzyko reputacyjne". Przypomniał, że Putin jest oskarżony przez Trybunał Haski o zbrodnie wojenne".

Prezydent podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć ok. 7 tys. firm.

Ustawa ma na celu implementację do polskiego prawa przepisów unijnej dyrektywy w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych. Według zapowiedzi wiceministra finansów Jarosława Nenemana, nowy podatek ma objąć ok. 7 tys. firm.


Rzecznik PK: sąd zastosował areszt wobec Grzegorza W., zatrzymanego ws. Funduszu Sprawiedliwości

Sąd, zgodnie z wnioskiem prokuratury, zastosował w piątek trzymiesięczny areszt wobec Grzegorza W., zatrzymanego dzień wcześniej przez ABW w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak.

O zatrzymaniu Grzegorza W. informowano w czwartek. W piątek prok. Nowak przekazał dodatkowe informacje w tej sprawie. Jak poinformował, jeszcze w czwartek prokurator przedstawił Grzegorzowi W. zarzut prania pieniędzy poprzez przyjmowanie od Stowarzyszenia Fidei Defensor oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Zdrowia pieniędzy, jako rzekomej płatności za zlecone usługi.


Rządowy projekt z autopoprawką: niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców w 2025 r.

Do rządowego projektu ustawy o składce zdrowotnej Ministerstwo Zdrowia dodało autopoprawkę, które przewiduje obniżenie w 2025 r. minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Składka ma wynieść 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Autopoprawka do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych została opublikowana na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Zakłada obniżenie w 2025 r. minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy na zasadach określonych według skali podatkowej, według 19 proc. stawki podatku i opłacających podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.


PKO BP: Polska pozostanie liderem wzrostu gospodarczego

Polska pozostanie liderem wzrostu gospodarczego, ale będzie też krajem o najwyższej inflacji - wskazała ekonomistka PKO Banku Polskiego Urszula Kryńska, odnosząc się do podwyższenia prognozy wzrostu dla naszego kraju przez Komisję Europejską w 2024 i 2025 roku.

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 r. ma to być 3 proc., a w 2025 r. - 3,6 proc. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 proc. w tym roku i 3,4 proc. w roku przyszłym.

Według ekonomistki PKO BP przewidywania KE są zbliżone do lokalnego konsensusu. "Głównym motorem wzrostu jest i pozostanie konsumpcja, wspierana przez rosnące wynagrodzenia i transfery, a także spadek napięć inflacyjnych" - oceniła ekspertka. Dodała, że w 2025 r. dodatkowym wsparciem wzrostu staną się inwestycje, zasilane przez fundusze UE. Jednocześnie - jak zaznaczyła - dzięki poprawie koniunktury zagranicą oczekiwane jest ożywienie eksportu.


Billie Jean King Cup - Polki wygrały z Hiszpankami 2:0 i awansowały do ćwierćfinału

Iga Świątek wygrała z Paulą Badosą 6:3, 6:7 (5-7), 6:1 dzięki czemu polskie tenisistki wygrały z Hiszpankami 2:0 i awansowały do ćwierćfinału turnieju finałowego Billie Jean King Cup w Maladze. Wcześniej Magda Linette zwyciężyła Sarę Sorribes-Tormo 7:6 (8-6), 2:6, 6:4.

W sobotnim ćwierćfinale Polki spotkają się z Czeszkami, które w 1. rundzie - podobnie jak trzy inne najwyżej rozstawione drużyny - miały "wolny los".

na zdjęciu: Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski. fot. PAP/Adam Warżawa

SW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj39 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (39)

Inne tematy w dziale Polityka