fot. Pixabay
fot. Pixabay

Inflacja znów wyższa niż przed miesiącem. Wiadomo, co podbiło ceny

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły rdr o 5,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc. Wzrosły ceny usług i towarów. Najbardziej podrożały koszty utrzymania mieszkania i energia elektryczna - podał Główny Urząd Statystyczny.

GUS podał nowe dane o inflacji w Polsce

Październikowa inflacja wyniosła 5 proc. - podał GUS. To jest już kolejny wzrost inflacji od marca. Ceny usług wzrosły o 6,7 proc., a towarów o 4,3 proc. Najbardziej podrożały koszty utrzymania mieszkania i energia elektryczna (o 21proc.)


GUS podał, że w październiku w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie m.in. żywności (o 0,7 proc.), odzieży i obuwia (o 3,4 proc.) oraz mieszkania (o 0,2 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,18 pkt. proc., 0,13 pkt. proc. i 0,06 pkt. proc.

Z kolei niższe ceny w zakresie transportu (o 1,4 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,5 proc.) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,12 pkt. proc. i 0,03 pkt. proc.


Odmrażanie cen energii zwiększa inflację

Wzrost ten w dużej mierze napędza lipcowe częściowe odmrożenie cen energii - komentuje Polski Instytut Ekonomiczny.

- Z początkiem roku potencjalne dalsze odmrożenie cen energii może dodatkowo podbić wzrost cen - stwierdził analityk PIE Sebastian Sajnóg. Według eksperta początek przyszłego roku będzie "mocno uzależniony" od decyzji rządu w sprawie cen energii.

- Listopadowa projekcja NBP wskazuję, że uwolnienie cen energii zwiększy inflację w I kwartale 2025 o 1,3 pkt do 6,6 proc. Taki scenariusz jest jednak bardzo pesymistyczny - stwierdził analityk PIE. Zauważył, że najnowsze prognozy NBP wskazują na stały powrót inflacji dopiero w 2026 roku.

Były szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski uważa, że "błędem rządu Donalda Tuska była rezygnacja z tarcz".

Wysoka inflacja w Polsce - komentarze i analizy

Według ekonomistów ING Polska ma zaległości w walce z inflacją.

Rok 2024 r. zakończymy z inflacją lekko poniżej 5 proc. - prognozują ekonomiści z Pekao S.A.

ja

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj47 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (47)

Inne tematy w dziale Gospodarka