Nowe śledztwo prokuratury ws. wypadku na A1, zarzuty dla prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, decyzja PE o odroczeniu ustawy, której obawiają się rolnicy, a także kolejne ataki Izraela zakończone śmiercią wielu cywili. Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych czwartkowych wydarzeń.
Prokuratura wszczęła śledztwo dot. utrudniania postępowania ws. wypadku na A1
Wszczęto śledztwo dot. utrudniania postępowania ws. wypadku na A1, w którym zginęła trzyosobowa rodzina – poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Do wypadku doszło we wrześniu 2023 r. na autostradzie w woj. łódzkim. Podejrzany o jego spowodowanie kierowca BMW Sebastian M. zbiegł do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
"Prokuratura Okręgowa w Katowicach wszczęła śledztwo w przedmiocie utrudniania postępowania karnego prowadzonego ws. wypadku drogowego z września 2023 r. Postępowanie znajduje się na wstępnym etapie" – poinformował prok. Aleksander Duda.
W katowickiej prokuraturze trwają czynności z udziałem prezydenta Wrocławia
W katowickim wydziale Prokuratury Krajowej w czwartek wieczorem trwają czynności z udziałem zatrzymanego tego dnia rano prezydenta Wrocławia w związku ze sprawą Collegium Humanum. Jacek Sutryk usłyszał zarzuty.
Prezydenta Wrocławia zatrzymało w czwartek rano Centralne Biuro Antykorupcyjne; potem CBA zatrzymało również do niej szefa rady nadzorczej wrocławskiego lotniska. Obaj trafili do śląskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej oraz korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
Jacek Sutryk został tam przewieziony w czwartek ok. godz. 14., Marian D. – późnym popołudniem. Jednymi z pierwszych czynności było postawienie im zarzutów. Prokuratura dotąd nie poinformowała o ich treści, sygnalizując, że może to nastąpić w czwartek późnym wieczorem.
PE za odroczeniem o rok przepisów o wylesianiu, ale chce zmian
Parlament Europejski poparł odroczenie o rok wdrażania nowych przepisów unijnych o deforestacji, o co apelowały kraje członkowskie, państwa spoza UE, handlowcy i rolnicy obawiający się, że nie zdążą przyjąć regulacji na czas. Ale eurodeputowani chcą też zmian w regulacjach.
Nowe unijne rozporządzenie deforestacyjne (EUDR), nakładające m.in. na importerów i producentów produktów, takich jak drewno, kauczuk, kawa, kakao, olej palmowy i soja, obowiązek przedstawienia dokumentacji, że nie powstały one na terenach wylesionych specjalnie pod ich uprawy, pierwotnie miało zacząć obowiązywać od stycznia 2025 r.
Gdy jednak państwa członkowskie i kraje spoza UE zaczęły masowo zgłaszać obawy co do swojej gotowości, Komisja Europejska zaproponowała na początku października przesunięcie tego terminu o rok. Parlament Europejski jeszcze na sesji parlamentarnej w październiku uzgodnił, że wniosek zostanie rozpatrzony w trybie pilnym, w czwartek poparł odroczenie przepisów. W praktyce oznacza to, że duże przedsiębiorstwa rolne i handlowe będą miały czas do końca grudnia 2025 r., a mikro- i małe przedsiębiorstwa - do 30 czerwca 2026 r., żeby w pełni przestrzegać nowych unijnych przepisów dotyczących wylesiania. Ten dodatkowy czas ma im pomóc od samego początku płynnie wdrożyć przepisy.
Trzaskowski rozmawiał ze współpracownikami Trumpa m.in. o wsparciu dla Ukrainy
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkał się w czwartek ze współpracownikami prezydenta elekta Donalda Trumpa: byłym sekretarzem ds. armii Ryanem D. McCarthy'm i emerytowanym generałem Jamesem McConville'm. Tematem rozmowy było m.in. wsparcie dla Ukrainy.
Trzaskowski opublikował w czwartek na portalu X zdjęcie z byłym sekretarzem ds. armii Ryanem D. McCarthy'm i emerytowanym generałem Jamesem McConville'm., dziękując im za spotkanie.
"W interesie Polski jest przekonywanie wszystkich, którzy mają wpływ na przyszłą amerykańską administrację w Waszyngtonie, że utrzymanie zaangażowania we wspieranie Ukrainy jest konieczne dla stabilności kontynentu i wzmacniania bezpieczeństwa Polski. To nasza racja stanu" - napisał Trzaskowski.
Sondaż: Trzaskowski i Sikorski z największymi potencjalnymi elektoratami w wyborach prezydenckich
Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski mogliby liczyć na największe potencjalne elektoraty w wyborach prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Najliczniejsze elektoraty negatywne mają Jarosław Kaczyński, Przemysław Czarnek oraz Mariusz Błaszczak.
Liban: 21 kolejnych ofiar ataków Izraela; USA przekazały propozycję rozejmu
Ministerstwo zdrowia w Bejrucie poinformowało w czwartek o kolejnych 21 ofiarach śmiertelnych izraelskich ataków. Wojsko Izraela przekazało, że przez dwa dni w walkach z Hezbollahem zginęło siedmiu żołnierzy. Agencja Reutera podała, że USA wręczyły władzom Libanu projekt zawieszenia broni.
Resort zdrowia dodał, że w ostatnim ataku Izraela na południe Libanu w czwartek wieczorem zginęło sześć osób, w tym czterech ratowników medycznych. Władze lokalne przekazały, że w izraelskim ataku w czwartek wieczorem na miasto Baalbek w Dolinie Bekaa na północy kraju ucierpiało centrum obrony cywilnej; zginęło 12 osób.
Izraelska armia poinformowała w czwartek, że kontynuowała ataki na cele Hezbollahu w Libanie. W czwartek w walkach z tą organizacją na południu Libanu zginął jeden izraelski żołnierz, w środę - sześciu.
"NYT": Osiem dni po wygraniu wyborów Trump wywołuje kryzys konstytucyjny
Osiem dni po wygraniu wyborów Donald Trump wywołuje kryzys konstytucyjny - ocenił w rozmowie z dziennikiem "New York Times" ekspert ośrodka Brennan Center for Justice Michael Waldman, odnosząc się do planów prezydenta elekta ws. pominięcia procesu zatwierdzania nominacji rządowych przez Senat USA.
Trump nominował w ostatnich dniach tak kontrowersyjnych kandydatów na stanowiska w swej nowej administracji, że można uznać, iż jest to jakaś forma manifestowania władzy - zważywszy na fakt, że ludzie ci nie nadają się do objęcia poważnych urzędów - powiedział Waldman w opublikowanym w czwartek wywiadzie.
"Taka parada lojalistów jest pierwszym pokazem siły Trumpa, skierowanym do Republikanów w Senacie, którzy znajdą się pod kolosalną presją, by albo zatwierdzić jego nominatów, ale zrezygnować w ogóle z tego procesu" - ocenił "NYT".
na zdjęciu: Funkcjonariusze CBA przed budynkiem wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach. Trwa przesłuchanie prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, który został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Sutrykowi mają być postawione zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w dawnej uczelni Collegium Humanum. fot. PAP/Jarek Praszkiewicz
SW
Inne tematy w dziale Polityka