Jarosław Kaczyński sprzeciwia się umowie handlowej między UE a krajami Ameryki Południowej. Meta została ukarana przez KE za nieuczciwe praktyki. TSUE uznał, że w niektórych sytuacjach polski sąd powinien odstąpić od stosowania przepisów krajowych. Poniżej przedstawiamy przegląd najistotniejszych wiadomości do godziny 16:00.
Stanowisko PiS wobec umowy UE-Mercosur
Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził stanowczy sprzeciw wobec umowy handlowej pomiędzy UE a Mercosur, argumentując, że w jego ocenie szeroko otworzy drzwi do eksportu żywności z Ameryki Południowej do Unii i w konsekwencji mocno zagrozi polskiemu rolnictwu. Kaczyński podkreślił, że partia stworzy w parlamencie większość, aby zablokować przyjęcie tego porozumienia.
Także Polskie Stronnictwo Ludowe sprzeciwia się podpisaniu tej umowy. Stanowczo zaprotestował szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Za przyjęciem umowy są m.in. Hiszpania, Niemcy i Włochy. Do przyjęcia porozumienia potrzeba zgody 15 z 27 krajów UE.
Komisja Europejska nakłada karę na Meta
Komisja Europejska ogłosiła karę w wysokości 797,72 mln euro na firmę Meta za nieuczciwe praktyki związane z serwisem Facebook Marketplace. KE uznała, że powiązanie Facebook Marketplace z platformą społecznościową Facebook daje firmie Meta nieuczciwą przewagę nad konkurencją, oferując automatycznie użytkownikom dostęp do platformy sprzedażowej, niezależnie czy tego chcą, czy nie. Meta oskarżona została też o narzucanie nieuczciwych warunków handlowych sprzedawcom i reklamodawcom korzystającym z jej serwisów, w tym wykorzystywanie danych uzyskanych dzięki reklamodawcom jedynie na swoją korzyść.
Kontrowersje wokół niezmienności składu sędziowskiego
Sąd Apelacyjny w Warszawie skierował pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) w związku z naruszeniem zasady niezmienności składu orzekającego. TSUE przypomniał w czwartek, że „warunkiem zapewniania przez sąd skutecznej ochrony prawnej jest niezależność sądów i niezawisłość sędziów”. To oznacza, że sędziowie powinni być chronieni przed pośrednimi naciskami, które mogłyby zważyć na rozstrzygnięciach rozpoznawanych spraw. Jak dodał, przepisy w sprawie „sądu stanowionego ustawą” odnoszą się nie tylko do samej podstawy prawnej istnienia sądu, ale także do jego składu orzekającego i innych przepisów, których nieprzestrzeganie sprawia, że udział jednego lub kilku sędziów w rozpoznawaniu sprawy może sprawić, że sprawa zostanie uznana za nieważną". Trybunał orzekł, że sąd w badanej sprawie powinien odstąpić od stosowania przepisów krajowych.
Prezydent Andrzej Duda o społeczności prawosławnej w Polsce
Podczas obchodów 100-lecia Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, prezydent Andrzej Duda podkreślił wkład duchowieństwa prawosławnego w polskie społeczeństwo oraz ich rolę w opiece nad uchodźcami z Ukrainy. Prezydent został również odznaczony Orderem św. Marii Magdaleny I stopnia. Jest to najwyższe odznaczenie nadawane przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, przyznawane za pracę dla dobra Cerkwi i bliźniego. Andrzej Duda przekazał dar dla społeczności prawosławnej: prawosławny ewangeliarz i flagi państwowe RP z okolicznościowym przesłaniem.
Zatrzymanie prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka
CBA zatrzymało prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka, w związku ze sprawą Collegium Humanum. Sutryk ma usłyszeć zarzuty dotyczące nieprawidłowości na uczelni, której śledztwo już wcześniej objęło liczne zatrzymania i zarzuty. O tej sprawie piszemy obszerniej tutaj.
red.
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
Inne tematy w dziale Polityka