Ekstradycja Łukasza Ż. z Niemiec do Polski dobiegła końca. Na jutro zaplanowano przesłuchanie sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej, w wyniku której we wrześniu zmarł ojciec rodziny, a trzy osoby w ciężkim stanie trafiły do szpitala. Poza tym, prokuratura tłumaczy się z umorzenia śledztwa ws. śmierci Jolanty Brzeskiej, zamordowanej prawdopodobnie przez mafię reprywatyzacyjną. Sławomir Nitras domaga się większej przejrzystości w finansowaniu związków sportowych przez spółki skarbu państwa.
Powrót Łukasza Ż. do Polski
Łukasz Ż., podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku na warszawskiej Trasie Łazienkowskiej, został sprowadzony do Polski na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) po zgodzie niemieckiego sądu. Wypadek miał miejsce, gdy Volkswagen Arteon, prowadzony najprawdopodobniej przez Łukasza Ż., uderzył w tył Forda, który następnie wpadł na barierki. W wyniku tego zdarzenia zginął 37-letni pasażer Forda, a trzy osoby, w tym kierująca kobieta oraz dzieci, zostały przewiezione do szpitala.
Jak się okazało, trzej mężczyźni podróżujący Volkswagenem byli pod wpływem alkoholu, co mogło przyczynić się do tragedii. Najbardziej pijany, 22-letni pasażer, miał ponad 2 promile alkoholu we krwi. Łukasz Ż., który wcześniej był wielokrotnie karany za jazdę pod wpływem alkoholu i inne przestępstwa, po wypadku uciekł z miejsca zdarzenia i został zatrzymany w Niemczech. Jego powrót do kraju umożliwi kontynuowanie śledztwa, które może zakończyć się wysokimi wyrokami.
- Skuteczne działania Policji doprowadziły do ustalenia miejsca pobytu Łukasza Ż., który uciekł z Polski do Niemiec. Mężczyzna chciał uniknąć odpowiedzialności karnej za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Ponadto, kierował autem mimo aktywnego zakazu prowadzenia pojazdów. Mężczyzna jest już w Polsce, zostanie doprowadzony przez policjantów i przekazany do dyspozycji warszawskiej prokuratury - czytamy w komunikacie stołecznych funkcjonariuszy.
Przedawnienie sprawy Jolanty Brzeskiej? W 2051
Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała, że przedawnienie sprawy śmierci działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej nastąpi dopiero 1 marca 2051 roku. Jolanta Brzeska zginęła tragicznie w 2011 roku, a jej płonące zwłoki odnaleziono w warszawskim Parku Kultury Powsin. Śledztwo zostało wznowione po wcześniejszym umorzeniu przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, ale brak wystarczających dowodów zmusił - jak podawano w komunikacie - prokuraturę do ponownego zakończenia sprawy. Pierwotnie śledztwo prowadził Dariusz Korneluk, dziś uznawany przez rząd za prokuratora krajowego.
Prokurator Mariusz Marciniak zapewnił jednak, że w razie pojawienia się nowych dowodów, sprawa zostanie wznowiona, co podkreśla wagę tego dochodzenia dla polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Nitras: czas zmienić finansowanie związków sportowych
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zapowiedział zmiany dotyczące finansowania polskich związków sportowych i Polskiego Komitetu Olimpijskiego przez spółki skarbu państwa. Nowe regulacje wejdą w życie od stycznia i mają na celu zapewnienie pełnej jawności finansowania tych instytucji.
Rząd chce, aby informacje dotyczące wysokości kontraktów i ich okresów były dostępne publicznie, co ma zwiększyć transparentność i pozwolić opinii publicznej ocenić, czy środki są właściwie wydatkowane. Nitras podkreślił, że zasady jawności, które funkcjonują w administracji publicznej, mają być teraz wzorem dla polskiego sportu.
Human Rights Watch oskarża Izrael o czystki etniczne w Strefie Gazy
W najnowszym raporcie organizacja Human Rights Watch (HRW) oskarżyła izraelską armię o prowadzenie działań noszących znamiona czystki etnicznej w Strefie Gazy. HRW twierdzi, że powtarzające się przesiedlenia cywilów przez izraelską armię stanowią zbrodnię wojenną. Władze Izraela wyjaśniają, że przesiedlenia są konieczne z powodu działań wojskowych przeciwko Hamasowi, ale HRW podkreśla, że przymusowe ewakuacje powinny być uzasadnione zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym, co ich zdaniem nie ma miejsca.
Organizacja zwróciła uwagę, że w wyniku trwającego konfliktu już około 1,9 miliona z 2,4 miliona mieszkańców Strefy Gazy zostało przesiedlonych, co powoduje drastyczne pogorszenie sytuacji humanitarnej. Działania te krytykuje także ONZ, która monitoruje sytuację w regionie i próbuje przeciwdziałać katastrofie humanitarnej.
Nagła propozycja Borella ws. Izraela
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaproponował zawieszenie dialogu politycznego między Unią Europejską a Izraelem w związku z obawami o łamanie prawa humanitarnego przez Izrael w Strefie Gazy. Borrell, w liście do ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE, podkreślił, że Izrael nie uwzględnia w pełni międzynarodowych standardów ochrony praw człowieka, co stawia pod znakiem zapytania współpracę polityczną. Propozycja ta spotkała się jednak z mieszanym odbiorem, a niektórzy unijni dyplomaci wyrazili zdziwienie tak radykalnym posunięciem Borrella, co wskazuje na głębokie podziały wewnątrz UE dotyczące podejścia do konfliktu w Strefie Gazy.
Borrell zapowiedział, że w poniedziałek odbędzie się ostatnie posiedzenie ministrów spraw zagranicznych UE, na którym będzie przewodniczył. Jego pięcioletnia kadencja na stanowisku szefa unijnej dyplomacji dobiega końca, a jego propozycja podkreśliła napięcia, jakie narosły wewnątrz Unii Europejskiej w związku z izraelsko-palestyńskim konfliktem.
Fot. Łukasz Ż. doprowadzany do prokuratury/screen TVN24
Red.
Inne tematy w dziale Polityka