Szymon Hołownia zadeklarował, że wystartuje w wyborach prezydenckich jako "kandydat niezależny". Marszałek Sejmu zamierza ogłosić głosowanie na głowę państwa w styczniu. Co dzieje się o poranku 14 listopada? Syn Andrzeja Leppera pozwie polskie państwo za akcję CBA z 2007 roku wobec ojca, ówczesnego ministra rolnictwa. Karol Nawrocki z kolei tłumaczy, jaki jest warunek przystąpienia w przyszłości Ukrainy do struktur UE i NATO.
Hołownia wystartuje w wyborach
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosi termin zbliżających się wyborów prezydenckich - planuje podjąć decyzję już na początku stycznia, co zapewnia wyborcom czas na przygotowanie i analizę kandydatów. Podkreślił, że wybory odbędą się najprawdopodobniej w maju, zgodnie z przepisami polskiego prawa, a on sam nie planuje „promować największych kandydatów z najbardziej rozwiniętymi strukturami partyjnymi”.
Jednocześnie Hołownia poinformował o swojej niezależności, deklarując, że nie będzie kandydatem koalicyjnym ani partyjnym, bo chce „honorowo i godnie” rywalizować z przedstawicielami największych ugrupowań.
Kosiniak-Kamysz sugeruje wspólnego kandydata koalicji
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zasugerował możliwość wspólnego kandydata rządzącej koalicji, argumentując, że takie rozwiązanie symbolicznie podkreślałoby odpowiedzialność za wynik osiągnięty w ostatnich wyborach parlamentarnych.
Mimo że Hołownia nie widzi potrzeby występowania w roli wspólnego kandydata, propozycja Kosiniaka-Kamysza wskazuje na rozważanie różnych scenariuszy wewnątrz rządzącej koalicji. Ten akurat jest skazany z góry na porażkę w obliczu prawyborów w Koalicji Obywatelskiej, w których biorą udział Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski.
Tomasz Lepper domaga się odszkodowania
Równocześnie Tomasz Lepper, syn twórcy Samoobrony Andrzeja Leppera, pozwał czterech byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Skarb Państwa, domagając się zadośćuczynienia w wysokości pięciu milionów złotych. Sprawa dotyczy tzw. afery gruntowej, która w efekcie doprowadziła do upadku koalicji PiS, LPR i Samoobrony w 2007 roku. Pełnomocnik Leppera argumentuje, że odszkodowanie to rekompensata za wieloletnie naruszenie godności jego ojca.
W aferze korupcyjnej skazano dwie osoby - Andrzeja Kryszyńskiego i Piotra Rybę, współpracowników Leppera. W 2008 roku Sąd Rejonowy w Warszawie uznał ich za winnych powoływania się na wpływy w Ministerstwie Rolnictwa i podjęcia się pośrednictwa w odrolnieniu działki na Mazurach za korzyść majątkową. Piotr Ryba usłyszał wyrok 2,5 roku pozbawienia wolności, natomiast Andrzej Kryszyński grzywnę w wysokości 54 tys. złotych.
Wyroki zostały uchylone dwa lata później przez Sąd Apelacyjny. W 2014 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia ponownie skazał obu oskarżonych, utrzymując wcześniejsze kary: 2,5 roku więzienia dla Piotra Ryby i grzywnę dla Andrzeja Kryszyńskiego. Proces nie doszedł do skutku po apelacji od 2018 roku, bo pierwszy z wymienionych udał się za granicę i jest poszukiwany przez Interpol.
Nowoczesne czołgi K2 Black Panther już w Braniewie
14 listopada to także ważne wiadomości z branży militarnej. Do 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej dotarły pierwsze czołgi K2 Black Panther z Korei Południowej. Maszyny te są uznawane za jedne z najnowocześniejszych na świecie, wyposażone w systemy aktywnej obrony, nowoczesne systemy celownicze oraz zawieszenie hydropneumatyczne, które ma sprawdzać się w trudnym polskim terenie.
Kolejne dostawy tych czołgów są planowane jeszcze przed końcem roku, a ich produkcja ma docelowo zostać przeniesiona do Polski, co uczyni kraj kluczowym ośrodkiem serwisowym koreańskiego sprzętu militarnego w Europie.
Karol Nawrocki gotowy reprezentować obóz patriotyczny
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” przyznał, że mógłby reprezentować obóz patriotyczny w wyborach prezydenckich, choć określa się jako „kandydat na kandydata”. Zaznaczył także, że jego bezpartyjność jest wyrazem odpowiedzialności za Polskę i niejednokrotnie wyraził swoją gotowość, jeśli zajdzie potrzeba, do „reprezentowania obozu patriotycznego”.
- Jestem bezpartyjnym prezesem IPN, czującym odpowiedzialność za Polskę, nie tylko za Instytut Pamięci Narodowej. Regularnie powtarzam, że jeśli zostałbym zaproszony do tego, aby reprezentować obóz patriotyczny w wyborach prezydenckich, to nie mógłbym powiedzieć +nie+. Co nie zmienia faktu, że jestem bezpartyjny od 41 lat - stwierdził w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
Nawrocki jest zadowolony z wyboru Donalda Trumpa w USA. - To bardzo dobry sygnał dla Polski. Ten wybór może mieć wpływ na przywrócenie elementarnej normalności w regionie świata, w którym żyjemy. Mam taką nadzieję - ocenił prezes IPN. W temacie Ukrainy Nawrocki uważa, że zgoda na ekshumacje ofiar Wołynia będą testem dla Kijowa. Bez tego nasz sąsiad nie wejdzie w struktury NATO i Unii Europejskiej - zadeklarował.
Mike Tyson wraca na ring – pojedynek w Netflixie
Na scenie sportowej uwagę przyciąga powrót 58-letniego Mike’a Tysona na ring, który w najbliższą sobotę zmierzy się z influencerem Jake’em Paulem. 27-letni przeciwnik Tysona jest gwiazdą YouTube'a, walczył z zawodnikami w formule mieszanych sztuk walki. Do tej pory stoczył 11 pojedynków bokserskich. Wygrał 10 z nich, a przegrał jedynie z Tommym Furym, bratem słynnego Tysona Fury'ego.
Starcie, mimo że będzie transmitowane w Netflixie, ma charakter zawodowej walki bokserskiej. Tyson, który wraca do ringu po 19 latach, liczy na sukces i dodatkowe środki, które w jego przypadku mogą sięgnąć nawet 50 mln dolarów. Początek rywalizacji ok. godziny 3.30 polskiego czasu z soboty na niedzielę.
Fot. Szymon Hołownia/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka