Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem NATO Markiem Rutte, kolejne nazwiska w przyszłej administracji Donalda Trumpa i pat w sprawie wyborów nowych komisarzy UE, a także możliwe szybsze rozstrzygnięcie prawyborów w KO to tylko niektóre z ciekawych wydarzeń ze środowego popołudnia i wieczoru. Zapraszamy na podsumowanie newsów do godz. 21.
Duda: bezpieczna przestrzeń powietrzna Polski to warunek przekazania Ukrainie MiG-ów
Kluczowe jest rozwijanie stacjonujących na wschodniej flance Sojuszu wielonarodowych batalionów do poziomu brygady - stwierdził prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte. Uzależnił też przekazanie kolejnych myśliwców MiG-29 Ukrainie od wsparcia NATO nad Polską.
W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotkał się z nowym sekretarzem generalnym Markiem Rutte podczas jego pierwszej wizyty w tej roli w Polsce.
Jak powiedział po spotkaniu Duda, tematem rozmów z Rutte była m.in. kwestia przekazania Ukrainie przez Polskę myśliwców MiG-29. Podkreślał, że samoloty te są aktualnie przez Polskę używane - działają one m.in. w ramach realizowanej misji Air Policing, prowadzą także regularne patrole polskiej przestrzeni powietrznej. Prezydent zaznaczył, że jeżeli Polska miałaby przekazać MiG-i Ukrainie, "to warunek fundamentalny jest jeden - nasze niebo musi być zabezpieczone". Mówił, że w związku z ewentualnym przekazaniem samolotów, sojusz musiałby zapewnić bezpieczeństwo naszego nieba, przesuwając samoloty z innych państw NATO, aby polską przestrzeń powietrzną - a także przestrzeń powietrzną państw wschodniej flanki NATO - zabezpieczyć.
Trzaskowski: być może decyzja o kandydacie KO na prezydenta RP zapadnie jeszcze szybciej
Prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski zapowiedział, w środę, że decyzja o kandydacie KO w wyborach na prezydenta może zapaść jeszcze przed 23 listopada. Podkreślił jednocześnie, że politycy Koalicji 15 października powinni zachować między sobą "życzliwą neutralność".
W minioną sobotę Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej zdecydował, że będą przeprowadzone prawybory, w których członkowie Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni) wybiorą kandydata KO na prezydenta. Kandydatami w prawyborach są: prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski i szef MSZ Radosław Sikorski. Głosowanie, w którym wezmą udział wszyscy członkowie tych czterech partii, prawdopodobnie odbędzie się 23 listopada. Zwycięzca prawyborów ma 7 grudnia na Śląsku zaprezentować swój program.
Trzaskowski w Polsat News zapytany o prawybory KO, o to że do 23 listopada jest jeszcze trochę czasu i czy zamierza przyspieszyć swoją prekampanię, odparł: "Po pierwsze jeszcze nie wiemy kiedy będzie decyzja. Być może decyzja zapadnie jeszcze szybciej, bo wiem, że trwają prace nad systemem".
Nieoficjalnie: bez porozumienia grup politycznych w sprawie przyszłych komisarzy UE
Mimo środowego spotkania przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z szefami grup politycznych w Parlamencie Europejskim nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie poparcia kandydatów na komisarzy - poinformowało źródło PAP w PE. Spór toczy się o Fitto, Riberę i Varhelyi'ego.
Chociaż wysłuchania kandydatów na komisarzy zakończyły się we wtorek, decyzje dotyczące ich poparcia nadal nie zapadły. W zawieszeniu pozostaje los szóstki przesłuchiwanych w tym tygodniu kandydatów na wiceprzewodniczących nowej Komisji Europejskiej, w tym przyszłej szefowej unijnej dyplomacji Kai Kallas oraz kandydata Węgier Olivera Varhelyi'ego, którego wysłuchanie odbyło się w ubiegłym tygodniu.
Spór tak naprawdę dotyczy jednak trzech nazwisk: wspomnianego Varhelyi'ego, obecnego komisarza ds. rozszerzenia, starającego się o tekę zdrowia i dobrostanu zwierząt, Włocha Raffaele Fitto, który stara się o tekę spójności, i socjaldemokratki Teresy Ribery z Hiszpanii, która ma zostać komisarką ds. konkurencyjności.
USA: Trump ogłosił wybór Marca Rubio na sekretarza stanu
Prezydent elekt nominował w środę senatora Marca Rubio na następnego sekretarza stanu USA. Donald Trump zapowiedział, że jego były rywal będzie "przyjacielem dla sojuszników" i "nie ustąpi przeciwnikom" Ameryki.
"Marco jest wysoce szanowanym liderem i bardzo silnym głosem wolności. Będzie silnym orędownikiem naszego narodu, prawdziwym przyjacielem naszych sojuszników i nieustraszonym wojownikiem, który nigdy nie ustąpi naszym przeciwnikom. Nie mogę się doczekać współpracy z Markiem, aby Ameryka i świat znów stały się bezpieczne i wspaniałe!" - napisał w oświadczeniu Trump. Potwierdził w ten sposób wcześniejsze doniesienia mediów na temat zamiaru wyboru senatora z Florydy na przyszłego szefa dyplomacji USA.
Mający kubańskie korzenie Rubio, wiceszef komisji ds. wywiadu w Senacie, był głównym rywalem i ostrym krytykiem Donalda Trumpa w wyścigu o republikańską nominację na prezydenta w wyborach 2016 r. Zarzekał się wówczas, że nigdy nie pozwoli, by "szarlatan" Trump przejął władzę nad partią. Po wyborczym zwycięstwie Trumpa jednak znacznie zbliżył się do niego, doradzając mu m.in. przed debatą z Joem Bidenem w 2020 r., a w obecnym roku był w gronie rozważanych kandydatów na wiceprezydenta.
Sebastian Coe: MKOl potrzebuje jasnego stanowiska w sprawie płci
Międzynarodowy Komitet Olimpijski potrzebuje jasnego stanowiska w sprawie płci - oświadczył Sebastian Coe, otwierając w Londynie swoją kampanię przed wyborami na stanowisko przewodniczącego MKOl. Brytyjczyk jest jednym z siedmiorga kandydatów. Coe ocenił, że jasna polityka w celu ochrony sportu kobiet jest niezbędna, żeby w przyszłości uniknąć skandali takich jak w boksie podczas tegorocznych igrzysk w Paryżu, gdzie złote medale zdobyły Algierka Imane Khelif i Tajwanka Yu Ting Lin, wcześniej wykluczone z mistrzostw świata z powodu negatywnych wyników testów płci.
"Czułem się z tym niekomfortowo. Myślę, że lekcja była taka, że potrzeba jasnych zasad, a obecne ramy nie są wystarczająco jasne. Dla mnie to nie podlega negocjacjom. Jeśli nie chronisz tej kategorii (sportu kobiecego) lub jesteś w jakikolwiek sposób ambiwalentny w stosunku do niej, to nie skończy się to dobrze dla sportu kobiecego" - podkreślił na konferencji prasowej w Londynie.
68-letni Brytyjczyk z ruchem olimpijskim był związany jako zawodnik - ma w dorobku dwa złote medale igrzysk w biegu na 1500 m (1980, 1984), a ponadto m.in. stał na czele Komitetu Organizacyjnego olimpiady w Londynie w 2012 roku. Od dziewięciu lat kieruje światową federacją lekkoatletyczną (World Athletics).
22 listopada ogłoszenie wyroku ws. o zabójstwo b. premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony
Na 22 listopada warszawski sąd okręgowy zaplanował ogłoszenie wyroku sprawy dotyczącej m.in. zabójstwa w 1992 r. byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza oraz jego żony w ich domu w Aninie. W środę sąd wysłuchał mów końcowych obrońców oskarżonych w procesie.
Sprawa dotyczy jednej z najbardziej bulwersujących zbrodni początku lat 90. Piotr Jaroszewicz - premier PRL w latach 1970-1980 - został zamordowany wraz z żoną Alicją Solską-Jaroszewicz w ich domu w Aninie w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 r. Ponadto akt oskarżenia dotyczy zabójstwa małżeństwa S. w 1991 r. w Gdyni oraz usiłowania zabójstwa mężczyzny w Izabelinie w 1993 r.
Podczas środowej, ponad pięciogodzinnej rozprawy warszawski sąd okręgowy zakończył wysłuchiwania mów końcowych w tym - rozpoczętym jeszcze latem 2020 r. - procesie. Obrońcy wnieśli o uniewinnienie wszystkich trzech oskarżonych w tej sprawie. Z ich strony padały słowa o "wyreżyserowanym" postępowaniu, "polowaniu" na głównego oskarżonego, "farsie" i "bujnej fantazji". Na poprzedniej rozprawie 28 października mowy końcowe wygłosili m.in. prokuratorzy, którzy zażądali łącznej kary dożywocia dla Roberta S., oskarżonego m.in. o zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów, oraz 7 i 5,5 lat pozbawienia wolności dla Dariusza S. i Marcina B. Wszyscy oskarżeni byli członkami tzw. gangu karateków, który w latach 90. dokonał kilkudziesięciu napadów rabunkowych.
na zdjęciu: Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas spotkania z mieszkańcami w Park Hotelu w Olsztynie. Rafał Trzaskowski jest jednym z kandydatów w prawyborach, które mają wyłonić kandydata KO na prezydenta kraju. fot. PAP/Tomasz Waszczuk
SW
Inne tematy w dziale Polityka