Premier Donald Tusk spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, a w Redzikowie otwarto amerykańską bazę tzw. tarczy antyrakietowej. Po południu pojawiły się także nowe informacje o sytuacji politycznej w Niemczech oraz potężnym wzrostem sprzedaży produktów antykoncepcyjnych w USA, co jest spowodowane wyborem Donalda Trumpa na prezydenta tego kraju. Tymczasem z Polski napływają dane wskazujące na coraz większą ilość legalnych zabiegów aborcyjnych nad Wisłą. Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych informacji do godz. 16. Sprawdźcie, co jeszcze się wydarzyło.
W KPRM spotkanie premiera Donalda Tuska z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte
W środę po południu premier Donald Tusk spotkał się w KPRM z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, który składa wizytę w Warszawie. Szef NATO spotka się także z prezydentem Andrzejem Dudą, z szefami: MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz MSZ Radosławem Sikorskim.
To pierwsza wizyta Ruttego jako sekretarza generalnego NATO w Warszawie. Holender pełni tę funkcję od początku października - wcześniej, od 2014 r., szefem NATO był Jens Stoltenberg. Od czasu objęcia urzędu Rutte złożył już kilka wizyt w stolicach państw sojuszniczych. W ostatnich dniach odwiedził m.in. Rzym, Berlin, Paryż, a także Zagrzeb i Tallinn, w ubiegłym tygodniu pojawił się na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Budapeszcie.
Po spotkaniu z Tuskiem Rutte ma spotkać się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą - po nim również planowane jest spotkanie z mediami.
W Redzikowie otwarto amerykańską bazę tzw. tarczy antyrakietowej
W Redzikowie odbyła się w środę uroczystość otwarcia zarządzanej przez amerykańską marynarkę wojenną bazy tzw. tarczy antyrakietowej. - Stany Zjednoczone poprzez stacjonujących w Polsce żołnierzy są gwarantem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i całego NATO - podkreślił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. Więcej o otwarciu bazy przeczytacie w tym miejscu:
W ceremonii w pomorskim Redzikowie, oprócz prezydenta Dudy, wzięli udział m.in. wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSZ Radosław Sikorski, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz przedstawiciele USA i NATO.
Scholz zapowiedział głosowanie nad wotum zaufania na 16 grudnia
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił w środę, że 11 grudnia zwróci się do Bundestagu o głosowanie nad wotum zaufania dla swojego rządu. Parlament podejmie decyzję 16 grudnia. Podczas przemówienia w Bundestagu kanclerz potwierdził także, że Niemcy nie przekażą Ukrainie pocisków manewrujących Taurus.
Decyzję o terminie głosowania nad wotum zaufania Scholz ogłosił podczas wystąpienia w Bundestagu, tydzień po rozpadzie koalicji SPD, Zielonych i FDP. Kanclerz stwierdził, że dymisja ministra finansów Christiana Lindnera (FDP) była "słuszna i nieunikniona".
Rząd federalny będzie sprawował swoją funkcję do czasu wyborów. Scholz zaapelował do parlamentu, aby wykorzystać ten czas na uchwalenie istotnych ustaw, których przyjęcia nie można odkładać.
USA/ Po wyborze Trumpa gwałtownie skoczyła sprzedaż awaryjnych środków antykoncepcyjnych
Po wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA gwałtownie wzrosła sprzedaż awaryjnych środków antykoncepcyjnych - podał portal CBS. Internetowa apteka Wisp odnotowała 10-krotny wzrost sprzedaży pigułki "dzień po". Najwięcej kupowano w stanach, w których zakazane jest przerywanie ciąży.
Inna apteka internetowa Winx Health poinformowała, że w ciągu pierwszych 60 godzin po wyborach sprzedaż pigułki Restart wzrósł o ponad 990 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Wisp odnotowała 10-krotnie wyższą sprzedaż antykoncepcji awaryjnej w dniach 5-6 listopada, tj. w dniu wyborów i dzień później, szczególnie w Teksasie, Alabamie i Indianie.
"Nie dziwi nas, że kobiety gromadzą te leki, biorąc opiekę zdrowotną we własne ręce" – powiedziała portalowi szefowa firmy Monica Cepak.
Planned Parenthood, organizacja non-profit świadcząca usługi w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, poinformowała, że 6 listopada liczba wizyt w celu założenia wkładki wewnątrzmacicznej (IUD) wzrosła o 760 proc., a wizyt w celu wszczepienia implantów antykoncepcyjnych - o 350 proc. Największy wzrost dotyczył chętnych do wykonania wazektomii - ich liczba zwiększyła się 12-krotnie.
W Polsce wzrosła liczba legalnych zabiegów przerywania ciąży
Tymczasem w Polsce wzrosła liczba legalnych zabiegów przerywania ciąży. Od stycznia do sierpnia br. wykonano więcej takich zabiegów niż w całym w 2023 r. – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia.
Według Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny "Federa" zmiana wynika m.in. z interwencji rzecznika prawa pacjenta i kar nakładanych na szpitale.
Zgodnie z obowiązującym prawem przerwanie ciąży jest w Polsce możliwe w razie zagrożenia zdrowia lub życia kobiety oraz gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
CBOS: największą sympatią cieszy się KO; największą niechęcią - PiS
42 proc. badanych deklaruje sympatię wobec KO, 40 proc. do Polski 2050, a po 36 proc. - do PSL i PiS - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Największą niechęć respondentów budzi PiS - deklaruje to 52 proc. respondentów.
na zdjęciu: prezydent elekt USA Donald Trump. fot. PAP/EPA/ALLISON ROBBERT / POOL
SW
O tym, co się działo w środę do południa możecie przeczytać w tym miejscu:
Inne tematy w dziale Polityka