na zdjęciu: osoba odbierająca list ze skrzynki pocztowej. zdjęcie ilustracyjne. fot. ©Salon24.pl
na zdjęciu: osoba odbierająca list ze skrzynki pocztowej. zdjęcie ilustracyjne. fot. ©Salon24.pl

Tysiące wezwań w skrzynkach Polaków. Lepiej ich nie bagatelizować

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Marka KIA stanęła w obliczu poważnych problemów związanych z bezpieczeństwem swoich pojazdów w Polsce. Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w trzech popularnych modelach KIA – Optima, Sorento i Rio – wykryto potencjalnie niebezpieczną usterkę, która może prowadzić do pożaru w komorze silnika. Problem dotyczy blisko 17 tys. pojazdów.

Wielka kampania naprawcza modeli KIA w Polsce

Kierowcy powinni jak najszybciej zgłosić się do autoryzowanych serwisów KIA, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru. Wadliwe modele aut zostały objęte kampanią naprawczą KIA.

Kampania naprawcza obejmuje następujące modele KIA, wyprodukowane w Korei Południowej:

  • KIA Optima – wyprodukowana między 09.02.2010 r. a 23.07.2015 r. (1285 pojazdów),
  • KIA Rio – produkcja od 15.12.2010 r. do 31.03.2017 r. (14 279 pojazdów),
  • KIA Sorento – wyprodukowane między 01.07.2010 r. a 21.08.2014 r. (1318 pojazdów).

Wszystkie te pojazdy wyposażone są w układy zapobiegające blokowaniu kół (ABS) oraz elektroniczną kontrolę stabilności trakcji (ESC). Problemy techniczne dotyczą układów, które mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Na czym polega usterka w modelach KIA?

Problem w modelach Optima, Sorento i Rio jest związany z jednostkami sterującymi HECU (hydrauliczno-elektroniczna jednostka sterująca – Hydraulic Electronic Control Unit). Zidentyfikowana usterka to wyciek płynu hamulcowego, który może prowadzić do zwarcia elektrycznego. Efektem tego zwarcia może być przeciążenie elektryczne w module ABS, co może doprowadzić do pożaru w komorze silnika, niezależnie od tego, czy pojazd jest zaparkowany, czy w ruchu.

Kierowcy pojazdów marki KIA powinni zwrócić szczególną uwagę na następujące objawy mogące wskazywać na obecność usterki:
zapalona kontrolka awarii (MIL), kontrolka ABS, dym lub zapach spalenizny wydobywający się z komory silnika i podzespołów HECU.

Samochody KIA EV9 - problem z hamulcem

Wcześniej KIA i UOKiK informowały o błędzie oprogramowania zintegrowanego hamulca elektronicznego (Integrated Electronic Brake - IEB) w modelach marki KIA EV9 (kod modelowy MV1), wyprodukowanych w Korei Południowej od 10 marca 2023 r. do 6 września 2024 r.

W tym przypadku następowało wielokrotne zatrzymywanie pojazdu przy użyciu RSPA (zdalny inteligentny asystent parkowania), co przy prędkości około 3 km/h lub mniejszej może skutkować wystąpieniem niewystarczającego ciśnienia w układzie hamulcowym, a w dalszej konsekwencji. wydłużeniem drogi hamowania podczas korzystania z RSPA. Problem dotyczy 546 pojazdów.

Działania serwisowe – jak KIA Polska planuje rozwiązać problem?

KIA Polska poinformowała, że właściciele pojazdów dotkniętych usterkami zostaną powiadomieni o konieczności wizyty w autoryzowanym serwisie KIA. W ramach kampanii naprawczej serwisy KIA w modelach Optima, Rio i Sorento przeprowadzą wymianę bezpieczników na nowe o mniejszej pojemności, co ma na celu ograniczenie prądu roboczego w płytce obwodu elektrycznego HECU. Działanie to powinno zapobiec przegrzewaniu się modułu ABS i minimalizować ryzyko pożaru. Z kolei w modelach  KIA EV9 posiadacze pojazdów zostaną powiadomieni o konieczności umówienia się na wizytę w ASO KIA w celu aktualizacji oprogramowania.

W 2023 roku marka Kia sprzedała w Polsce 30 000 samochodów, co stanowiło 5 proc. udziału w rynku motoryzacyjnym. W 2024 roku sprzedaż wzrosła do 35 000 pojazdów, zwiększając udział rynkowy do 6 proc. Najpopularniejszym modelem wśród polskich klientów jest Kia Sportage, która cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na nowoczesny design i zaawansowane technologie.

ja

na zdjęciu: osoba odbierająca list ze skrzynki pocztowej. zdjęcie ilustracyjne. fot. ©Salon24.pl

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Gospodarka