fot. pej.pl
fot. pej.pl

Kolejny krok do budowy polskiej elektrowni jądrowej. Jakie korzyści przyniesie nam atom?

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Polskie Elektrownie Jądrowe podały, że amerykańska instytucja finansowania rozwoju DFC U.S. International Development Finance Corporation rozważa wsparcie projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej równowartością ponad 4 mld zł. Plan budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce spotyka się z pozytywnym odzewem. Jakie są korzyści atomu dla Polski?

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa powstaje na Pomorzu

Według danych z lipca 2024 roku, na świecie działa 415 komercyjnych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 373,7 gigawatów (GW). Dodatkowo, w budowie znajduje się 61 reaktorów, a 92 są planowane, co wskazuje na dalszy rozwój energetyki jądrowej.

W Europie energetyka jądrowa odgrywa istotną rolę w miksie energetycznym. W 2019 roku w 13 krajach Unii Europejskiej działało 106 reaktorów jądrowych, które wyprodukowały 765 337 gigawatogodzin (GWh) energii elektrycznej, co stanowiło około 26 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej w UE.

Polska odchodzi od importu paliw kopalnych, a zdaniem rządu transformacja z węgla do atomu jest kluczowa, aby zachować konkurencyjność polskich firm.

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, z należącą w 100 proc. do Skarbu Państwa spółką Polskie Elektrownie Jądrowe jako inwestorem i operatorem. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Ma ona powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. W środę poinformowano, że amerykańska DFC chce wesprzeć projekt polskiej elektrowni jądrowej kwotą 4 mld zł.


Elektrownia ma być zbudowana w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z ostatnimi deklaracjami ze strony rządu, pierwszy beton jądrowy pod pierwszy blok ma zostać wylany w 2028 r., a jego budowa ukończona w 2035 r. Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa ma wytwarzać do 3750 MWe.

Korzyści z budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Elektrownie jądrowe dostarczają stałą ilość energii elektrycznej niezależnie od warunków atmosferycznych, w przeciwieństwie do źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa. Stabilność w produkcji energii oznacza mniejsze ryzyko przerw w dostawach prądu i większe bezpieczeństwo energetyczne kraju. Energia jądrowa jest też jedną z najczystszych form produkcji energii pod względem emisji dwutlenku węgla. Dla Polski, której energetyka opiera się w dużej mierze na węglu, przejście na energię jądrową oznacza znaczną redukcję emisji CO₂, co jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i zdrowia publicznego.

Posiadanie własnej elektrowni jądrowej niewątpliwie zmniejszy zależność Polski od importu energii oraz paliw kopalnych z innych krajów, co jest ważne w kontekście geopolitycznym i bezpieczeństwa narodowego. Energia jądrowa pozwala na stabilne zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na prąd, niezależnie od sytuacji międzynarodowej. Według polskiego rządu budowa elektrowni jądrowej "to kluczowy projekt z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego i geopolityki". Chociaż początkowe koszty budowy elektrowni jądrowej są wysokie, koszty produkcji energii z atomu są w dłuższej perspektywie relatywnie niskie. Elektrownia jądrowa może działać przez 40–60 lat, dostarczając taniej energii i przyczyniając się do stabilizacji cen na rynku.

Budowa i utrzymanie elektrowni jądrowej wymaga wysoko wykwalifikowanej kadry oraz zaawansowanych technologii. Inwestycje w energetykę jądrową mogą wspierać rozwój nauki i technologii w Polsce oraz tworzyć nowe miejsca pracy, zarówno bezpośrednio w elektrowni, jak i pośrednio w sektorach związanych z badaniami i produkcją. Przygotowania dotyczące budowy pierwszej polskiej Elektrowni Jądrowej (EJ1) wymagają realizacji wielu zadań. Konieczna jest m.in. budowa dróg, w tym budowa drogi krajowej na odcinku łączącym EJ1 Lubiatowo-Kopalino z trasą S6, zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej, integracja EJ1 z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym, a także budowa konstrukcji morskiej do rozładunku (Marine Off-Loading Facility "MOLF").


Zagrożenia związane z budową elektrowni jądrowej

Chociaż nowoczesne elektrownie jądrowe są znacznie bezpieczniejsze niż starsze instalacje, zawsze istnieje ryzyko awarii, która może prowadzić do poważnych konsekwencji. Katastrofy, takie jak te w Czarnobylu czy Fukushimie, pokazują, że choć ryzyko jest niskie, jego skutki mogą być katastrofalne. Awaria w elektrowni jądrowej mogłaby skutkować skażeniem terenu na dużą skalę. Istotna jest też kwestia odpadów radioaktywnych, które muszą być bezpiecznie przechowywane przez setki, a nawet tysiące lat. Problem składowania i utylizacji odpadów jądrowych jest jednym z największych wyzwań związanych z energetyką jądrową. Budowa odpowiednich magazynów na odpady i zapewnienie ich bezpieczeństwa wiąże się z wysokimi kosztami i koniecznością długoterminowego monitorowania.

Elektrownie jądrowe są obiektami strategicznymi, a ich infrastruktura jest narażona na potencjalne ataki terrorystyczne lub cyberataki. W przypadku skutecznego ataku mogłoby dojść do uszkodzenia systemów ochrony i uwolnienia materiałów radioaktywnych. Dlatego konieczne jest zastosowanie zaawansowanych systemów zabezpieczeń.

Zdecydowana większość Polaków za budową elektrowni jądrowych w Polsce

89.9 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2023 r. 7,2 proc. jest przeciwnego zdania. Jednocześnie 76,6 prawie 77 proc. badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania. To najlepsze wyniki w historii badań realizowanych co roku od 2012 r.

87,3 proc. Polaków uważa, że budowa elektrowni jądrowej będącej niskoemisyjnym źródłem wytwarzania energii jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. 91,5 proc. jest zdania, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

ja

Na zdjęciu wizualizacja pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino, fot. Polskie Elektrownie Jądrowe

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj18 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (18)

Inne tematy w dziale Gospodarka