Amerykanie inwestują miliardy w polski atom. Klamka zapadła

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Amerykańska DFC (U.S. International Development Finance Corporation) wyraziła chęć wsparcia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, deklarując finansowanie równe ponad 4 miliardom złotych. Ta decyzja wzmacnia polsko-amerykańską współpracę w obszarze transformacji energetycznej, zwiększając perspektywy bezpieczeństwa energetycznego i stabilności w regionie. Posuwa też kwestię atomu w Polsce do przodu. Co dzieje się jeszcze 13 listopada? Minister Adam Bodnar deklaruje, że prokuratorzy będą składać wnioski o wyłączenie z rozpatrywania spraw tzw. "neosędziów". Poza tym GUS podał dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Zapraszamy do lektury!

Współpraca Polski z USA: kluczowa inwestycja energetyczna

Amerykańska DFC (U.S. International Development Finance Corporation) zadeklarowała wsparcie dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu, oferując kwotę przekraczającą 4 miliardy złotych. Deklaracja ta została podpisana 12 listopada, co stanowi znaczący krok naprzód w realizacji projektu realizowanego przez Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

DFC, będąc wiodącą amerykańską instytucją finansową, wykazała zainteresowanie zwiększaniem bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, co wpisuje się w globalną strategię uniezależniania całego regionu od rosyjskich dostaw energii. 


Korzyści ze współpracy z Amerykanami

List intencyjny podpisany przez DFC to kolejny dokument dotyczący finansowania budowy elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie. Wcześniej podobną deklarację, na kwotę około 70 miliardów złotych, złożył Export-Import Bank USA (Exim Bank), co podkreśla wagę, jaką Stany Zjednoczone przywiązują do rozwoju polskiego sektora energetycznego. Konsorcjum realizujące projekt obejmuje Westinghouse i Bechtel, amerykańskie firmy z dużym doświadczeniem w budowie elektrowni jądrowych.

Ambasada USA reaguje: "Zaufany partner Polski"

Ambasada USA w Polsce, na platformie X, podkreśliła, że ta decyzja stanowi dowód na zaufanie i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w polską transformację energetyczną. Ambasador Mark Brzeziński określił projekt jako symbol wspólnego zaangażowania Polski i USA na rzecz czystej, bezpiecznej energii. Wyraził również nadzieję, że wspólna realizacja tego projektu przyczyni się do jeszcze bliższych relacji polsko-amerykańskich. 

 


Spotkanie Duda-Trump: nowe wieści

Prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy telefonicznej z Donaldem Trumpem ustalił, że do spotkania dojdzie jeszcze przed zaprzysiężeniem republikanina na urząd prezydenta USA, zaplanowanym na 20 stycznia 2025 roku. Minister w KPRP Wojciech Kolarski wyjaśnił, że spotkanie ma odbyć się jeszcze w tym roku kalendarzowym - najprawdopodobniej pod koniec listopada lub w grudniu. W agendzie spotkania znajdą się kwestie dotyczące polskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku oraz zacieśnienia relacji transatlantyckich.

Kolarski zapowiedział również, że Trump zostanie zaproszony do Polski w ramach przygotowań do szczytu UE-USA, co mogłoby być kolejną okazją do wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce. 

Nowe wytyczne dla prokuratury a niezawisłość sędziów

Ministerstwo Sprawiedliwości, na czele z prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem, ogłosiło nowe wytyczne dotyczące możliwości wnioskowania o wyłączenie sędziów powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa po zmianach legislacyjnych z 2017 roku. Dokument ten, dostępny na stronie Prokuratury Krajowej, zakłada, że prokuratorzy mogą wnosić o wyłączenie sędziów z nominacji KRS po grudniu 2017 roku, co wywołało wiele szumu w środowisku prawniczym.

Wytyczne te, jak zaznacza rzecznik Prokuratora Generalnego Anna Adamiak, nie mają charakteru polecenia, lecz jedynie wskazują na oczekiwany model postępowania, mający na celu zapewnienie bezstronności i niezawisłości sądów w składach orzekających. Wytyczne te mają również ujednolicić podejście prokuratorów do kwestii obsady sądowej. 

 


Wzrost wynagrodzeń w III kwartale 2024 roku

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w III kwartale 2024 roku wzrosło o 13,4% rok do roku, osiągając poziom 8 161,62 zł. Wzrost wynagrodzenia o 1,5% odnotowano również w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Wynagrodzenia w Polsce nadal rosną w szybkim tempie, co odzwierciedla sytuację gospodarczą kraju, ale może być również związane z wysoką inflacją, która w ostatnich miesiącach zdecydowanie negatywnie wpływa na koszty życia.  


Fot. Wikipedia/zdj. ilustracyjne elektrowni atomowej

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj36 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (36)

Inne tematy w dziale Polityka