Amerykańska DFC (U.S. International Development Finance Corporation) wyraziła chęć wsparcia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, deklarując finansowanie równe ponad 4 miliardom złotych. Ta decyzja wzmacnia polsko-amerykańską współpracę w obszarze transformacji energetycznej, zwiększając perspektywy bezpieczeństwa energetycznego i stabilności w regionie. Posuwa też kwestię atomu w Polsce do przodu. Co dzieje się jeszcze 13 listopada? Minister Adam Bodnar deklaruje, że prokuratorzy będą składać wnioski o wyłączenie z rozpatrywania spraw tzw. "neosędziów". Poza tym GUS podał dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Zapraszamy do lektury!
Współpraca Polski z USA: kluczowa inwestycja energetyczna
Amerykańska DFC (U.S. International Development Finance Corporation) zadeklarowała wsparcie dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu, oferując kwotę przekraczającą 4 miliardy złotych. Deklaracja ta została podpisana 12 listopada, co stanowi znaczący krok naprzód w realizacji projektu realizowanego przez Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).
DFC, będąc wiodącą amerykańską instytucją finansową, wykazała zainteresowanie zwiększaniem bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, co wpisuje się w globalną strategię uniezależniania całego regionu od rosyjskich dostaw energii.
Korzyści ze współpracy z Amerykanami
List intencyjny podpisany przez DFC to kolejny dokument dotyczący finansowania budowy elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie. Wcześniej podobną deklarację, na kwotę około 70 miliardów złotych, złożył Export-Import Bank USA (Exim Bank), co podkreśla wagę, jaką Stany Zjednoczone przywiązują do rozwoju polskiego sektora energetycznego. Konsorcjum realizujące projekt obejmuje Westinghouse i Bechtel, amerykańskie firmy z dużym doświadczeniem w budowie elektrowni jądrowych.
Ambasada USA reaguje: "Zaufany partner Polski"
Ambasada USA w Polsce, na platformie X, podkreśliła, że ta decyzja stanowi dowód na zaufanie i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w polską transformację energetyczną. Ambasador Mark Brzeziński określił projekt jako symbol wspólnego zaangażowania Polski i USA na rzecz czystej, bezpiecznej energii. Wyraził również nadzieję, że wspólna realizacja tego projektu przyczyni się do jeszcze bliższych relacji polsko-amerykańskich.
Spotkanie Duda-Trump: nowe wieści
Prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy telefonicznej z Donaldem Trumpem ustalił, że do spotkania dojdzie jeszcze przed zaprzysiężeniem republikanina na urząd prezydenta USA, zaplanowanym na 20 stycznia 2025 roku. Minister w KPRP Wojciech Kolarski wyjaśnił, że spotkanie ma odbyć się jeszcze w tym roku kalendarzowym - najprawdopodobniej pod koniec listopada lub w grudniu. W agendzie spotkania znajdą się kwestie dotyczące polskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku oraz zacieśnienia relacji transatlantyckich.
Kolarski zapowiedział również, że Trump zostanie zaproszony do Polski w ramach przygotowań do szczytu UE-USA, co mogłoby być kolejną okazją do wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce.
Nowe wytyczne dla prokuratury a niezawisłość sędziów
Ministerstwo Sprawiedliwości, na czele z prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem, ogłosiło nowe wytyczne dotyczące możliwości wnioskowania o wyłączenie sędziów powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa po zmianach legislacyjnych z 2017 roku. Dokument ten, dostępny na stronie Prokuratury Krajowej, zakłada, że prokuratorzy mogą wnosić o wyłączenie sędziów z nominacji KRS po grudniu 2017 roku, co wywołało wiele szumu w środowisku prawniczym.
Wytyczne te, jak zaznacza rzecznik Prokuratora Generalnego Anna Adamiak, nie mają charakteru polecenia, lecz jedynie wskazują na oczekiwany model postępowania, mający na celu zapewnienie bezstronności i niezawisłości sądów w składach orzekających. Wytyczne te mają również ujednolicić podejście prokuratorów do kwestii obsady sądowej.
Wzrost wynagrodzeń w III kwartale 2024 roku
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w III kwartale 2024 roku wzrosło o 13,4% rok do roku, osiągając poziom 8 161,62 zł. Wzrost wynagrodzenia o 1,5% odnotowano również w porównaniu do poprzedniego kwartału.
Wynagrodzenia w Polsce nadal rosną w szybkim tempie, co odzwierciedla sytuację gospodarczą kraju, ale może być również związane z wysoką inflacją, która w ostatnich miesiącach zdecydowanie negatywnie wpływa na koszty życia.
Fot. Wikipedia/zdj. ilustracyjne elektrowni atomowej
Red.
Inne tematy w dziale Polityka