fot. Holcim/materiały prasowe
fot. Holcim/materiały prasowe

W Polsce wydrukowano zbiornik na wodę w technologii 3D. Pierwszy taki na świecie

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
We wsi Barczewko pod Olsztynem wydrukowano w technologii 3D betonowy płaszcz na zbiornik na wodę pitną. Według inwestora druk trwał szybciej, niż budowa w tradycyjnej technologii. To kolejny dowód na to, że technologia druku 3D to nie tylko zabawka dla hobbystów.

Zastosowanie technologii druku 3D

Druk 3D znajduje zastosowanie w wielu branżach i jest wykorzystywany zarówno do opracowywania wstępnych modeli, jak i do produkcji gotowych elementów. Najczęściej znajduje zastosowanie w medycynie i biotechnologii, pozwalając na produkcję spersonalizowanych protez i implantów, które są idealnie dopasowane do pacjenta. Dzięki temu protezy są wygodniejsze i bardziej funkcjonalne.  W biotechnologii druk 3D pozwala na tworzenie struktur tkankowych, takich jak chrząstki czy fragmenty skóry, przy użyciu specjalnych biomateriałów. Trwają badania nad możliwością drukowania całych organów!

Dzięki drukowi 3D można szybko tworzyć prototypy części motoryzacyjnych czy elementów samolotów, co skraca czas produkcji i pozwala na szybsze testowanie nowych projektów. W tej technologii powstają też lekkie i wytrzymałe komponenty rakietowe.

Wszyscy kojarzą modele spod drukarki 3D w postaci technologicznych gadżetów, elementów biżuterii, odzieży czy wzornictwa przemysłowego, a nawet dzieł sztuki.

Tymczasem okazuje się, że technologia 3D ma olbrzymie zastosowanie w budownictwie. Za pomocą drukarek 3D można drukować elementy konstrukcyjne budynków, a nawet całe domy. Materiałem budowlanym jest w tym przypadku beton lub inne mieszanki cementowe, które pozwalają na szybkie stawianie trwałych konstrukcji.


Zbiornik w Barczewie powstał w 3 tygodnie

Tak właśnie stało się w przypadku zbiornika w Barczewie. Jacek Kasprzak prezes zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Barczewie powiedział PAP, że przystępując do planów przebudowy stacji wodociągowej w Barczewku nie myślał o stosowaniu technologii druku 3D. - Przebudowa odbywała się w systemie "zaprojektuj i wybuduj" i taki pomysł przedstawiła mi firma, która wygrała przetarg. A że z tą firmą dobrze mi się współpracowało, potraktowałem ich propozycję serio. Zastanawiałem się jeden dzień - powiedział Kasprzak.

Zbiornik ma 7,5 metra średnicy i jest wysoki na 7 metrów. Jego wydruk trwał niespełna 3 tygodnie. Firma realizująca druk podała, że było to "38 godzin aktywnego druku". Jest to pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce i na świecie.


Betonowa konstrukcja jest płaszczem - w jej wnętrzu będą umieszczone membrany spożywcze. Tradycyjnie tego typu zbiorniki wykonuje się przeważnie ze stali. Gdy do wnętrza wydrukowanej konstrukcji zostaną zamocowane membrany, które będą się stykały z wodą pitną, do płaszcza będzie dodrukowany daszek-pokrywka. Ponieważ do druku 3D nie można było zastosować tradycyjnego zbrojenia z drutów, to w wydrukowanym betonowym płaszczu jest tzw. zbrojenie rozproszone (podczas druku wstawiane były elementy zbrojeniowe).

Ekologiczna inwestycja za unijne pieniądze

Firma, która wydrukowała zbiornik chwali się, że dzięki drukowi 3D zaoszczędzono 25 proc. materiałów i skrócono czas inwestycji. "Zastosowana metoda pozwala na zmniejszenie grubości ścianek wraz z wysokością zbiornika, co jest niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi technikami budowlanymi" - dodano w komunikacie. Podkreślono także, że przy druku 3D powstaje mniej odpadów, niż przy tradycyjnej budowie.

Stacja wodociągowa w Barczewku przez wiele lat dostarczała wodę tylko do tej wsi. Dzięki trwającej modernizacji zostanie wpięta w system wodociągowy gminy Barczewo - już przebudowano sieci wodociągowe. Przebudowa samego ujęcia wody potrwa do maja przyszłego roku. Cała inwestycja wynosi 3,8 mln zł netto i w całości jest dofinansowana ze środków Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20. - Skoro wykorzystujemy unijne pieniądze, chcemy też unowocześniać nasze rozwiązania - przyznał prezes Kasprzak. - Wkrótce będzie można sięgnąć po pieniądze z KPO, już o tym myślimy - dodał.

ja


na zdjęciu ekologiczny zbiornik, fot. Holcim/materiały prasowe

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (13)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo