Nie milkną echa kontrowersyjnego programu, który został wyemitowany na antenie TVP INFO. Dziennikarka Dorota Wysocka-Schnepf rozmawiała z wdową po Piotrze Szczęsnym. To chemik, który dokonał aktu samopodpalenia w Warszawie w 2017 roku w geście protestu wobec rządu PiS. Na audycje wpłynęło wiele skarg do KRRiT. Treściami pokazanymi na antenie publicznego nadawcy oburzeni są także psychiatrzy. UWAGA! Jeśli jesteś w kryzysie, depresji, masz problemy, skontaktuj się z osobami, które mogą pomóc. Możesz to zrobić np. dzwoniąc na bezpłatny numer 116 123.
Żona tragicznie zmarłego mężczyzny wystąpiła w TVP INFO
Piotr Szczęsny zmarł 29 października 2017 roku. Jako przeciwnik rządu PiS i zmian w Trybunale Konstytucyjnym, dokonał samopodpalenia w okolicach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pochodził z Krakowa, miał 54 lata. Pozostawił po sobie manifest "do szarego człowieka". Był on wspominany przez premiera Donalda Tuska w jego expose w grudniu ubiegłego roku.
W audycji dziennikarka i jej gość wypowiadali się z pełnym zrozumieniem o postawie Szczęsnego. Żona mężczyzny nazwała tragedię męża "krzykiem" skierowanym do ludzi.
"Od samego początku było to dla mnie wiadome, że ten jego krzyk nie dotrze do dużej ilości osób. Musiało upłynąć więcej czasu, musiało nałożyć się więcej złych rzeczy, żeby ludzie się w końcu obudzili" – powiedziała w „Pytaniu Dnia” Ewa Negrusz-Szczęsna.
Więcej przeczytasz o tym tutaj:
Posypały się skargi do KRRiT
Audycja wzburzyła widzów "nowej" TVP. Komentatorzy zasugerowali wręcz, że na antenie publicznego nadawcy gloryfikowanie samobójstwa Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w związku z wywiadem wpłynęło 11 skarg.
- Zarzuty dotyczą naruszenia etyki dziennikarskiej, ukazywania samobójstwa w pozytywnym świetle, co może być społecznie szkodliwe - powiedziała w rozmowie z Wirtualnymi Mediami rzecznik KRRiT Teresa Brykczyńska.
Samospalenie w TVP. Psychiatra komentuje
Terapeuci specjalizujący się w zagadnieniach związanych z depresją i problematyką samobójstw zwracają uwagę, jak należy mówić w mediach o samobójstwach.
- Nie należy zamieszczać fotografii, materiałów wideo ani opisu metody oraz miejsca popełnienia samobójstwa lub próby samobójczej. Absolutnie nie wolno też racjonalizować powodów takiej decyzji. Należy wskazać, gdzie i w jaki sposób osoby w kryzysie psychicznym mogą uzyskać pomoc - przekazał nam Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
- Pani, która straciła męża, miała prawo próbować zracjonalizować jego śmierć. Rola prowadzenia rozmowy w taki sposób, żeby nie było wydźwięku gloryfikowania samobójstwa, należy jednak do dziennikarki i to ona powinna być bardziej wrażliwa i odpowiednio przygotowana do tego, aby poruszyć tak wyjątkowo trudny i delikatny temat w swoim programie - powiedziała Salonowi24 suicydolog, doktor Halszka Witkowska.
- Cieszy nas natomiast krytyczna reakcja społeczeństwa na tę audycję. Widać, że stajemy się wrażliwsi na tak delikatne kwestie - podsumowała.
Jesteś w kryzysie depresji lub masz myśli samobójcze? Tu uzyskasz pomoc
UWAGA! Jeśli jesteś w kryzysie, depresji, masz myśli samobójcze lub inne problemy, skontaktuj się z osobami, które mogą pomóc. Możesz to zrobić np. dzwoniąc na bezpłatny numer 116 123.
MB
Fotografia: X/TVP INFO
Inne tematy w dziale Kultura