Raport o mobbingu w pracy. Wnioski są zatrważające

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
- Problem dyskryminacji, nadużyć i mobbingu właśnie, jest problemem oczywiście międzysektorowym i międzybranżowym, ale szczególnie palącym, jeżeli chodzi o sferę kultury. Mogłabym pokusić się chyba nawet o stwierdzenie, że funkcjonuje w sektorze kultury, niestety jeszcze funkcjonuje, coś takiego jak kultura mobbingu, tzw. tłumaczenie zachowań mobberów, ich specyfiką, pasją, charyzmą, stylem pracy, autorskimi metodami W resorcie pracy przygotowywana jest ustawa, która definicję mobbingu będzie precyzować, dzięki której ta definicja będzie bardziej jasna - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej obecna na Kongresie Kultury. Dane z rynku pracy są bardzo alarmujące.

Ustawa ma być gotowa w ciągu miesiąca. Tymczasem jak wynika z raportu „Mobbing w środowisku pracy” przygotowanego przez firmę Antal i „Dobrą Fundację”, aż 93 proc. respondentów doświadczyło co najmniej raz zachowań, które mogą być uznane za mobbing, przy czym aż 1 na 10 pracowników był zmuszany do wykonywania prac naruszających jego godność osobistą. Badani są zgodni, że zachowania, takie jak molestowanie seksualne, grożenie przemocą fizyczną, ośmieszanie, rozsiewanie plotek, przemoc słowna oraz grożenie przemocą psychiczną, są mobbingiem (ok. 95 proc. pozytywnych odpowiedzi).  


Ośmieszanie pracowników, izolacja, ignorowanie 

Autorzy raportu piszą, że niepokojące jest to, że aż co trzeci pracownik był ośmieszany przed innymi współpracownikami bądź spotkał się z przemocą psychiczną i stosowaniem presji społecznej, kolejne 51 proc. badanych doświadczyło izolacji społecznej i ignorowania obecności, 37 proc. zostało zastraszonych zwolnieniem. Co ważne aż 81 proc. osób za mobbing uważa przydzielanie zadań nieadekwatnych do kompetencji, dla 70 proc. mobbingiem jest przerywanie wypowiedzi, a dla 60 proc. - krytyka.

Prawie 45 proc. osób doświadczonych mobbingiem wskazuje, że przynajmniej raz w tygodniu spotkała się z takim zachowaniem wobec siebie. Mobberami są zazwyczaj osoby na wyższych stanowiskach – wyższe (61 proc.) lub średnie kierownictwo (23 proc.). Jednak mobberem może być również osoba na stanowisku równorzędnym (10 proc.) bądź niższym (2 proc.). 


Opłakane skutki mobbingu

Dokładnie 90 proc. osób doświadczających mobbingu zgłaszało pogorszenie zdrowia psychicznego, a 75 proc. zauważyło pogorszenie zdrowia fizycznego. Z tego powodu 42 proc. skorzystało z możliwości wzięcia zwolnienia lekarskiego. Skutki mobbingu nie ograniczają się tylko do osób bezpośrednio nim dotkniętych, ale mają także negatywny wpływ na pracodawców. Osoby, które zetknęły się z tym zjawiskiem, wykazują m.in. obniżoną wydajność pracy (70 proc.) i zwiększoną absencję (43 proc.). Doświadczenia z mobbingiem dodatkowo prowadzą do zmiany pracy lub poszukiwania nowego zatrudnienia dla niemal połowy badanych (45 proc.), a kolejne 35 proc. zadeklarowało, że w związku z takimi doświadczeniami poszukuje nowego zatrudnienia. Wszystko to potwierdza, że mobbing ma istotny wpływ na poziom rotacji w firmie.

Ponad 71 proc. badanych oczekuje wprowadzenia formalnego systemu zgłaszania skarg. Brak zaufania do procedur i obawa przed odwetem są głównym powodem milczenia osób doświadczających mobbingu. Prawie połowa badanych obawia się, że ich sytuacja nie zostanie odpowiednio potraktowana lub że doświadczą odwetu ze strony osoby dokonującej mobbingu. Dlatego 11 proc. osób zdecydowała się na długie zwolnienie lekarskie, czeka na podjęcie działań przez organizację, zmieniła stanowisko wewnątrz firmy bądź została zwolniona przez organizację z powodu mobbingu. 

Fot. zdj. ilustracyjne/Pixabay

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo